Bintienlandscb Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot surnumerairs der registratie eu i domeinen de heeren Jhr. J. A. Wichers te Groningen, G. van Iterson te Zwolle P. L. Sijpkens te WinschotenJ. van der Laan te Leeuwarden Jhr. O. E. van Andringa de Kempenaer te LeeuwardenP. J. Idema Greidanus te Zwolle G. H. Pe ters te 'sBosch en A. P. Th. Sassen te Roermond. Z. M. heeft den heer F. L. Janson opzijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te IJsselstein, behoudens aan spraak op pensioen, en aan den heer A. Jansen als direc teur van het postkantoor te Wormerveer, te rekenen van! Januarij a. en in zijn plaats benoemd de heer G. van der Vliet, commies der posterijen 2de kl., voorts benoemd tot commies der posterijen 2de kl. de heer A. Schregardus, commies der posterijen 3de kl.; tot laatstgem. betrekking zijn benoemd de heeren H. J. H. Bouwmeester en H. F. L. Klippinkthans surnumerairs bij hetzelfde vak van admi nistratie. Z. M. heeft goedgevonden 1°. aan den ingenieur van den waterstaat der 1ste kl. J. Dir-ks; en aan den in genieur van den waterstaat der 2de kl. L. A. Reuvens, te verleenen een onbepaald verlof op gelijken voet, als zoodanig verlof bij continuatie aan andere ingenieurs bij Kon. besluit van 9 Februarij 1849 is toegestaan; 2°. met ingang van 1 Januarij te bevorderen tot ingenieur van deu waterstaat der 1ste kl. den heer F. D. N. van Deventer, thans ingenieur der 2de kl.; tot ingenieurs van den waterstaat der 2de kl. de heeren A. M. K. W. baron van Ittersum en W. J. S. J. Blom thans aspir.-ingen. Voorts heeft Z. M benoemd tot substituut griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht Mr. B. M. Swart thans griff. bij het kantongerecht te Horst; tot rechter-plaatsv. bij het in de arr.-rechtbank te Gorinchem Mr. S. C. van Ap peltere, adv. en not. aldaar, en tot rechter in de arr.-recht- bank te Amsterdam Mr. T. J. van Outerenthans rechter plaatsv. in die rechtb. en adv. aldaar. Bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Za ken, dd. 9 dezer, is de heer D. P. Wisselink benoemd tot leeraar in de wiskunde aai bet Nassau-Veluwsch gymnasium te Harderwijk. -Naar men verneemt, is de heer Mr. P. J. A. M. van der Does de Wiliebois, commissaris des Konings in Limburg, benoemd tot ridder van de 2de klasse met de ster der Pruissische orde van de Kroonen Jhr. G. J. G. Klerckadviseur, tijdelijk belast met den leiding van den aanleg der Staatsspoorwegentot ridder van de 2de kl. der zelfde orde. Maandag jl. in den vroegen morgen heeft er een duel te 'sGravenhage plaats gehad, tusschen een kapitein van de grenadiers en een gepensionneerd ritmeester van de dragon ders, waarbij Iaatstgemelde werd verwond, voorafgaande be- leediging en mishandeling, ontstaan naar het schijnt door verkeerde opvattingenhebben aanleiding gegeven om het geschil met de wapenen te beslissen. - H. M. de Koningin heeft, vergezeld van HD, hof dame, heden Woensdag den Bazar voor de Zendingzaak, Id de localen waar vroeger de Hooge Raad op het Binnen hof te 'sGravenhage. zijne zitting hield, met een bezoek vereerd en HD. bijzondere tevredenheid over de tentoon gestelde voorwerpen aan den dag gelegd. De heer Heshuyzendirecteur president der Amster- damsche kanaal maatschappij, i» Zaturdag middag naar Lon- deD vertrokken. Vrijdag morgen begaf zich het achtjarig zoontje van den schuitenvaarder Wichers, buiten het kleine poortje te Groningen wonende, naar de school. Midden op het smalle hooge brugje kwam het door de gladheid van het hout ten gevolge van den nachtvorst le vallengleed onder de leu ning door en stortte in het water. De val werd gelukkig opgemerkt door het jongentje van den commies Meijer dat, nog slechts 12 jaar oud, een moed en tegenwoordigheid van geest toonde te bezitten, die menig meerbejaarde zou kunnen beschamen. Zonder zich lang te bedenken liet de knaap zich langs een der palen van het brugje naar bene den zakken tot in het water, hield zich met de eene hand pan de paal vast en ligtte met de andere het hoofd van den drenkeling, die reeds bewusteloos scheenboven water, totdat eindelijk hulp kwam opdagen. Met een schippershaak opgeligt en door den jongen Meijer ondersteundkreeg men het knaapje op de brug. Het verkeerde dien dag nog in bedenkelijken toestand, doch bevond zich Zaturdag buiten gevaar. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van eeri lid voor den Gemeenteraad is gebleken, dat 17 stem briefjes van onwaarde zijn verklaard en van de 1011 geldig uitgebragte stemmen de heer J. Holtz 55 2 en de heer J. J. van Wensen 458 stemmen hebben verkregen, zoodat eerst genoemde is verkozen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 33°, des avouds te 8 uur 31°, te 10 uur 30°. Woensdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 33c, 's namiddags te 4 uur 31°. De hof-kapelmeester Reiss te Kassei is in zijne be trekking geschorst omdat hij zich bij het mededeelen van Keurvorstelijke besluiten betreffende de hof-kapel op oneer- biedigen toon zou hebben uitgelaten. Men 9Chijnt dus van oordeel te zijn dat er over den Keurvorst nog met eerbied te spreken is. Uit Remagen wordt het volgende geschreven Onze stad is door een erfenis-geschiedenis in ongewone beweging gebragt. Bij den waard N.. n. alhier woonde sedert vele jaren op een nederig zolderkamertje een emeritus geestelijkewiens financiën zeer schraal schenen te zijn want hij gaf zelden meer uit voor zijn gezamenlijke behoeften dan 2 groschen (12 cents) per dag. Zijn hospes, een goedhartig, eerlijk man, verpleegde hem om Gods wil, en de oude Dr. O. behandelde hem niet alleen voor niet, maar betaalde ook nog voor hem de medecij- nen uit zijn eigen zak. In het vorige jaar bevond zich hier een aan den armen geestelijke verwante familie, te Bt wonende. Het armoedig voorkomen van den man ging haar zoozeer ter harte, dat zij hem een nieuwen rok vest, enz. aanbood. //Lieve man! hoe kan ik mij een rok koopen terwijl ik niet eens het dagelijksch brood heb?" had hij gezegd en toen de nieuwe kleederen bij hem bezorgd werden, zeide hij tot den besteller: //Goede man hoe kan ik dit hooge bestelloon betalenterwyl ik niet eens het dagelijksch brood heb? Zie maar, dat gij goede menschen vindt; die u bet bestelloon geven." Dit geschiedde dan ook, en thans droeg hij zijn nieuw pak klêeren met vreugde. Korten tijd daarna gevoelde hij zich des avonds ongesteld en toen de heer N. hem den volgenden ochtend kwam wekken, lag hij dood op zijn hard bed. Aan de bloedverwanten te B. werd kennis gegevenmaar zij waren van oordeeldat de ge- meeute den oude behoorde te begraven zij hadden reeds ge noeg aan den zonderling gedaan en wen9cluen ook van de na latenschap, die wel uit niets anders dan de nieuwe kleederen en eenige oude gebedenboeken zou bestaanafstand te doen. Van die meening was de heer N. niet, hij gaf den neef te ken nen dat de oude heer wel eenige geldswaarde zou hebben na gelaten daar hij zeer spaarzaam was geweest. De neef bestelde dan graf en doodkist, en toen de schrijnwerker voor deze laat ste de maat kwam nemen en een oud onaanzienlijk nachttafeltje op zijde geschoven moest worden kon de neef dit alleen niet doen. De schrijnwerker hielp en ook de heer N. moest helpen. Thans eerst kon men het meubelstuk van zijn plaats krijgen, maar men was nu ook nieuwsgierig om de oorzaak der zwaarte gewaar te worden; men opende het nachttafeltje en vond in klinkende munt 8000 thaler. Thans werd verder rondgesnuf feld, en men vond nu in een getijboekje in kruisvormige in snijdingen zooveel Friedrichsd'ordat mede de som van 8000 thlrs. uitgeteld werd. Men zocht verder en in een smeerigen papieren omslag vond men effecten ter waarde van 12,000 thlrs., zoodat de geheele nalatenschap, die bijna aan de stad was vervallen, 28,000 thlrs. bedraagt." Uit Rionera, in Basilicateschrijft men: De v y f roo- vers (Schiavoue, Petrella en hunne drie makkers) zijn den 28sten November te Melfi gefusileerd. Schiavone had vruch teloos en met ongelooflijken angst voor den dood de goeder tierenheid van den krijgsraad ingeroepen. De anderen trok ken zich hun lot weinig aan. Zij verbleekten nogtans toen hun vonnis werd uitgesproken. Schiavone had verzocht zijn

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2