N°. 1481. Donderdag 15 December. Over een spoorweg waarby Leiden belang heeft. LEIDSC Oeie Courant verschijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderajko Num mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutién 1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks-en dood berigteu van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer I 5 Cts. bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 55 Cis, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 na.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 ra.; 6 n. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageu, uitgesouderd des Zondags, 5 u.j vaa Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden, dageljjks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Ratoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 a'snamiddags. O>,t-liidi,ohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17 over lriest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'a av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 7 n. 30 ra. 's ui. tot 10 u. 30 m. «V. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is 1« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 8-2 uur en van 4—? uur; der in- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 8—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Radaster, van 94 uur. II. I. Een bedenking. De heer A. achtte het van groot belang, dat een groote Maatschappij zich zou belasten met den aanleg van die ver schillende lijnen en lijntjes, waardoor ook zou worden voor komen dat er lijnendie evenwijdig liepen en elkander afbreuk doenwerden aangelegdmaar dat daarom ook de Regeriug uit het oogpunt vau algemeen belang de lijnen, die aangelegd konden wordenmoest aanwijzen. Intusschen sedert het wetgevend gezag heeft beslist, welke lijnen voor rekening van den Staat worden aangelegd en daardoor het beginsel, dat de Staat niet aanlegt, maar ondersteunt al wat door particuliere krachten wordt ondernomen, het onderspit heeft gedolven kan er geen sprake meer zijn van een door den Staat aantcwijzen richting. Nu moet of aan de bijzon dere industrie of ondernemingsgeest, aan het bijzonder gel delijk voordeel dat men beoogt, of aan locale belangen en behoeften worden overgelatenden aanleg van zijtakken, of aansluitingen, of verbindingen, of nieuwe lijnen, die het Staatsbelang uiet rechtstreeks aangaat, maar daarom aan an deren afstaat. De betrekkingdie tusschen den Staat en sommige spoorweg-maatschappijen nog mogt bestaan spruit voort uit vroegere verbindtenissenwaarmede dan ook de spoorwegversmalling en de stationsverbindingen te Rotterdam kunnen in betrekking staan. De stichting van een Nederl. Centraal-Spoorweg-Maatschappij en van andere naamlooze maatschappijen, die nog gevestigd worden, zijn een uit vloeisel van het beginsel, dat de Staat niet meer doet dan den aanleg van de bepaalde lijnen maar overigens concessie verleent voor den aanleg van andere daarmede al dan niet in verband staande lijnen. Maar dat brengt ons juist tot II. Een opmerking. De handeling van den Minister van Binnenlandsche Za ken met het verleenen van een concessie aan de Holland- schc Spoorweg-Maatschappijtot den aanleg van een lijn door den Haarlemmermeerpolder iaat zich niet verdedigen. Wat is hier anders dan willekeur of begunstiging, al ver klaart de Minister ook in de Tweede Kamer, dat hij geen. gunsten verleent? Hoevele aanvragen zijn gedaan, van even wijdige lijnen, of van lijnen die met meerdere of mindere kromming dezelfde verbiuding bedoelen en wat is de regel of maatstaf waarna die verschillende concurrerende aanvra gen worden overwogen en beslist? Waarom moeten jaren achtereen de aanvragers op eeu beslissing blijven wach ten? Welke algemeene regels bestaan er, waaraan de aan vragen worden getoetst en waarbij de rechten en pligten van concessionarissen zijn omschreven De heer T. heeft als lid der Tweede Kamer zoo bij herhaling geijverd voor een wet op de concessiën ieder moest dus verwachten dat bij geen nacht als Miuister gerust zou slapen totdat een voldoend wetsontwerp was ingediend, waarbij het belang van den Staat en van de Natie, met eerbiediging der beginselen van vrije mededinging, op een eerlijke wijze werd in het oog gehouden zonder dat aan monopolie of onbescheiden aan drang voedsel kon worden gegeven. - Nu is het mogelijk, wat onder een Ministerie Thorbecke nimmer mogelijk moest zijn, dat de heer A. toevallig vernam, dat een medecon» curent een gunst genootwaarop hij evenveel recht had» De wetgever moet voorzien in het geval van aanvragen voor concurerende lijnen met het welbehagen des Ministers moet in het hoogste ressort beslissen. - Zoolang evenwel die wet niet bestaat, is bet welligt noodig onder een Ministerie Thorbecke hard te schreeuwen of brutaal te zijn als men niet onderhands wil iutrigeren en daarom was het noodig en voor de vergadering zeker aangenaam geweest, wanneer de heer A. meer in bijzonderheden en bepaald de rigting van zijn lijn had aangewezen opdat de burgerij van Leiden overtuigd zijdat door die lijn Leiden aan het groote spoor wegnet rechtstreeks wordt verbonden. Op die inlichting zou gevolgd zijn. III. Een wensch.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1