Rij tuigen. Adveiteatiëii. Oreiller Philocéphale. VOLKSVOORLEZINGEN. Fabriek van Houtbereiding, GastoestellenStoom- en andere werktuigen en Kopergieterijte 's Hertogenbosch. Geoctroijeerd door Z. M. den Koning. Uitgaven van A. W.-SIJTHOFF te Leiden: jee, te doorsnijden. De kosten van deze onderneming zijn geraamd op 160,000 thai., van welk bedrag in het district van Leba reeds 30,000 thai., zijn bijeengebracht. Uithoofde tot heden geene vlugthaven aan de Pruissische Oostzeekust bestaat, zal de regering en de provincie dit oi twerp stellig op de krachtige wijze ondersteunen. Het Spaansche blad La Bolsa van den 6den dezer meldt, dat de vreeselijke brand in de sigarenfabriek te Ma drid den ganschen nacht heeft geduurdondanks de aan houdende pogingen der brandweer. Uit deze ramp blijkt al weder de groote noodzakelijkheidom het water uit het kanaal tot in de wijken der stad te geleiden. Men schat het verlies van het gebouw op 76,000 duros, het verlies van den tabak der régie op 30,000 daro3, en de schade wegens het verbranden van den overigen tabak op 2.]- millioen du- ros. Woensdag konden weder 1500 arbeidsters in die zelfde fabriek den arbeid voortzetten, en aan 1500 anderen is in de fabriek de Santo Isabel werk gegeven. Het Gouverne ment zal aan die vrouwen 6 realen per dag uitbetalen. Keizer Napoleon heeft een zwaar verlies geleden door het overlijden van zijn secretaris, den heer Mocquarddie hem in die betrekking uitstekeude diensten heeft bewezen. Stervende verklaarde die invloedrijke persoon dat hij //nim mer iemand had leed gedaanen nimmer misbruik had ge maakt van de hooge positie, welke hij den Keizer dankte, tenzij het was om wel te doen. Van het Leven van Jezus, door Ernest Rénanzijn 157,000 exemplaren verkocht. In alle kerken van Parijs is op order van den aartsbisschop voor den Petrus-penning ge collecteerd. Maandag zouden de mineurs den hoofdingang van het tentoonstellingsgebouw van 1862 te Londen doen sprin gen en daarmede verdwijnt het laatste overblijfsel van dit grootsche gewrocht. De groote tentoonstelling in Smithfield is tot den sluitingsdag, bezocht geworden door nagenoeg 150,000 per sonen, waarvan 130,000 tegen betaling van entrée-geld. Dingsdag avond 11. zijn op den Great Easternspoorweg twee goederentreinen tegen elkander gereden, met dit ge volg dat drie personen gekwetst en eenige verbrijzelde wa gens en goederen over de baan verspreid werden. In den middag van 30 November jl. heeft over een gedeelte van Schotland een zware onweersbui gewoedgedu rende welke onder anderen de torenspits van het dorp Arisaig door den bliksem getroffen en de predikantswoning voor een oogenblik in brand gezet werd. Volgens berigten uit Japan, te Londen ontvangen, is de Prins van Negato bepaald in opstand gekomen. Naar men zegt heeft hij een aanval gedaan op de troepen van den Taikoenen is de vloot der geallieerden in de nood zakelijkheid geweest, een demonstratie te doen tegen Jedo, ten einde den vrijen uitvoer der zijde te verkrijgen. Die demonstratie zou overigens met een goeden uitslag bekroond zijn geworden. Deze kussens zijn van eene bijzondere constructie, vooral aan te bevelen aan personen die sterk transpireren en zijn zeer bevorderlijk voor de gezondheid, te bekomen bij H. C. H. ANTINK, Ganzenmarkt te Utrecht. In de magazijnen van M. L. HERMANS C°. te 's Gravenhage is steeds voor handen een groote voorraad RIJTUI- GEÏUzoowel nieuwe als gebruikte voor welke laatsteeven als voor de nieuwe, wordt geguarandeerd. Commissarissen voor de Volksvoorle- zingen van het dept. Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeenves tigen de aandacht hunner Stadgenooten op de door hen voorgenomen Tentoon stelling van Voorwerpen door den werkman in zijne vrije uren vervaardigd, welke Tentoonstelling zij bij deze in aller ondersteuning aan bevelen; en wordt tevens aan belang stellenden medegedeeld, dat in eene ver gadering door hen die reeds verklaard hebben daartoe iets te willen vervaardi gen uit hun midden eene Commissie is benoemd, bestaande uil J. GOEDELJEE, Boekbinder en Photograaf, op de Papen gracht, W. VAN DAM, Huisverwerop de Hoogewoerden E. C. HAALEBOS Mandenmaker, aan den Ouden Rijn, die bereid zijn deswege alle verlangd wordende inlichtingen te geven. Namens de Commissie voornoemd W. T. WERST, Voorzitter. H. A. DE SWAAN, Secretaris. Aan deze fabriek wordt het hout bereid zonder dat hetzelve eenigen onaan- genamen reuk verkrijgtmaar voor verwenvernissenenz., geschikt blijft en dus ook voor huisselijk gebruik, b. v. voor vochtige vloeren, kozijnen, enz. en tot wering van champignons zeer aantebevelen is. Ook zijn te verkrijgen toestellen om zelf gas te bereiden en tevens tot verwarming, volgens eene geheel nieuwe vinding, zeer geschikt voor fabrieken, spoorstations, koffijhuizenenz., waarvan de beste attesten voorhan den zijn. Deze toestellen leveren een zeer schoon en goedkoop licht en behoeven wei nig plaats. Verder alle gegoten koperwerk, gesmede ijzerwerken en machineriën en be- noodigdheden voor gasfabrieken. Ondergeteekenden bevelen zich beleefdelijk aan. JOHs. LOEFF COMP., te !s Hertogenbosch, Verdere inlichtingen zijn, op franco aanvrage, te verkrijgen. thomas tate, Kort begrip der werktuigkunde. Handleiding bij onderwijs en zelfoefening. Vrij gevolgd naar het Engelsch; door p. m. brutel de la rivière. 3.60. Ch. delaunay, Allereerste gronden der practische en theoretische Mechanica. Vrij gevolgd naar het Fransch en vermeerderd door f. a. t. delprat, Kapitein der Artillerie en p. m. brutel de la rivière Tweede druk. 2 deelen in linnen ƒ5.30 Beschouwingen over het Aesthetische der Bouwkunst. Grieksche en Romeinsche Stijl. Met platenf 2. p. m. brutel de la riviere, Geschiedenis der bouwkunst, bij eenige der merkwaardigste volken van vroegeren en iaterèn tijd. Met 25 platenf 2.75. Dr. w. a. hirschig, Vertaling van de eerste redevoering van den at- tischen redenaar Lysias0.30. Demosthenes en h. Lord brougham en lysias en w. a. hirschig a la w. hecker. of eerste proeve van onderzoek, hoe men in Nederland recenseert en Grieksch verstaat f 0.50, Dr. j. a. van dissel, Hollandsch Laag-Maleisch Woordenboek. In linnen gebonden1.80. Dr. h. w. schroeder van der kolk, Het behoud van arbeidsvermogen bij de stoomwerktuigen1.50. Dr. j. bosscha, Jr. Het behoud van arbeidsvermogen in den galva- nischen stroom1.25 Dr. e. van der ven, Het theorema van Sturm, toegepast op twee vergelijkin gen met twee onbekenden1.25. Le Doet. b. verver, l'Éclairage au gaz a l'eaua lUarbonne etl'Eclalrage au gaz leprinceexamines et compares1.60. a. j. janné, Korte beschouwingen over het empirisme in de vee artsenijkunde 0.60. Prof. f. kaiser, De inrigting der Sterrewachtenbeschreven naar de Ster- rewacht op den heuvel Pulkowa en het ontwerp eener Sterrewacht voor de Hoogeschool te Leiden, met platenf 1.90,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3