Binuenlandsch iNieuws. Buitenlandsch Nieuws. byzien en krijgen bij de onafhankelijke positie, waarin hij thans leeft, voor de behartiging van de gemeentebelangen groote waardedie zich treffend openbaarde in het groot aantal van 377 stemmen die dadelijk op hem werden uit- gebragt. Hoe de uitslag ook zijgeen lid van de Gemeenteraad behoeft zich te schamenden heer van Wensen of den heer Holtz als medevolksvertegenwoordiger een zetel in de raads zaal te zien innemen, want hun kleed is onbevlekt, hunne autecedenten zijn onberispelijk, huune aan Leiden bewezene diensten, niet zonder gewigt en door weinigen geëvenaard. Z. M, heeft aan den 2den luit. E. A. van Romondt, van het 6de reg. inf., een verlof voor den tijd van 1 jaar naar St. Martin (W.-Indië) verleend. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, die Don derdag onder het doen van saluutschoten van Vlissingen naar zee is gezeild, heeft de som vaD 2,000,000 aan boord, die naar Oost-Indie moeten worden overgebragt. Uit Scheveningen wordt dd. 12 dezer gemeld: Niet alleen het bijzonder fraaije wederdat sedert eenige dagen heerscht, maar ook het gister voormiddag hier voor anker komen van Zr. Ms. stoomschip de Watergeus, kapt.-luit. ter zee Geerling, heeft te dezer plaatse een talrijke menigte bijeenverzameld. Gisteren, ongeveer 10 uur, zag men een groot schip naderendat al spoedig bleek een oorlogsbodem en wel het genoemde stoomschip, te zijn. De barkas en een sloepje werden afgelaten en naar wal gezonden; daarin wer den overgezonden de luit. ter zee 2de kl. Adams en den. adelborst 1ste kl. ridder Huyssen van Kattendijke, die zich onmiddellijk naar 's Hage begaf. Een uur later kwamen al hier aan den Minister van Marine Z. Exc. ridder Huyssen van Kattendyke, vergezeld van een adjudant, Jhr. Wichers, luit. ter zee lste kl., en Jhr. van Karnebeek, oud schout bij-nacht, buitengewoon adjudant des Konings die zich met gemelden luitenant en adelborst in de barkas naar boord lieten roeijen. De Minister bleef ruim een uur aan boord boord van den Watergeus en inspecteerde dezen naar een nieuw stelsel ingerigten bodem. Zijn wij wel onderrigt, moet dit schip allezins aan de verwachtingwat de werking van den stoom betreft, voldoen. Het zal nu een proeftogt on dernemen, ten einde te doeu blijken of het in alle opzigten even goed aan de eischen der vaart beantwoordt. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag 17 dezer niet plaats hebben. Vrijdag 11. overleed te Arnhem op bijna 80jarigen leef tijd de heer Mr. Willem Staats Evers, oud procureur-generaal bij het prov. gerechtshof van Gelderland, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zaturdag avond is mevrouw Rosa de Vries in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage op nieuw opgetreden en wel als Leonore de Trouvère. Nieuwe lau weren vielen haar ten deel. Zoowel zang als spel dezer va- derlandsche artiste droegen de bewondering weg van zoo velen die weder waren opgekomen om een echt kunstgenot te smaken. Luide toejuichingen van het publiek vielen haar ten deelen als uitdrukking van het gevoel der toeschou wers werd haar bij hare eerste opkomst een smaakvol bou quet, waaraan naar wij vernemen een toepasselijk gedicht was gehecht, bestemd. De tenor Julien Matthieu, dezelfde die reeds vroeger optrad doch wegens ongesteldheid toen als zanger minder voldeed, stond haar thans zeer verdien stelijk ter zijde. Woensdag avond verwacht men geen minder kunstgenot, daar mevrouw Rosa de Vries alsdan in Halévy's meesterwerk la Juive de rol van Rachel zal vervullen. - Het bestuur der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij heeft de inschrijvers in die Maatschappij opgeroepen tot het doen der eerste stortingen, ten bedrage van 10 pCt. bij de Nederlandsche Bank van 10 tot 15 January a. s. In de volgende maand wacht men de opening van den Staatsspoorweg tusschen Arnhem en Zutphen. Men leest in l'Ami des intéréts Limbourgeois van den 8sten dezer: //Onderscheidene kiezers hebben ons de biljetten vertoond, hun voor de verkiezing van 11. Dingsdag toegezonden, daarbij onze aandacht er op vestigende, dat hiervan op zoodanige wijs hoekjes waren afgesneden, dat men de stemmen kon controleren van die kiezers, wier politieke denkwijze of rig- ting niet juist bekend was. Wij wenschen aan hen wie de zaak aangaat te vragen waar in de kieswet de bepaling te lezen staatdat de leden der stembureaux de stemmingen moeten controleren door middel van die middeltjes waar van zij het geheim hebben?" Een man te Edam, dood eenvoudig levende en zon der nabetrekkingenP. Kramer, heeft bij testament de vol gende beschikkingen gemaakt: enkele stukken land tot ver hooging van het tractement der beide Hervormde predikanten (circa 180 elk); 1000 4 pCt. voor het kerkefonds 100 0 4 pCt. voor de diaconie en 1000 3 pCt. voor diaconiehuis. Bedankt voor het beroep naar de Nederduitsche Her vormde gemeente te Amsterdam door Ds. J. Romenijpred. te Leeuwarden. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeente raad zijn op heden Dingsdag ingekomen 43 8 stembriefjes, van de 648 kiesgerechtigden uit de 4 eerste wijken, en 544 stembriefjes, vau de 755 kiesgerechtigden, uit de overige wijken. Iu het geheel dus 1027 kiezers of 193 meer dan bij de eerste stemming. Blijkens achterstaande advertentie van commissarissen voor de Volksvoorlezingen, wordt, in navolging van hetgeen elders met den besten uitslag is geschied, den werkman de gelegenheid gegeven voorwerpen door hem vervaardigd tot het houden eener tentoonstelling in te zenden. Bij de aan vankelijke deelneming die dit plau in een dezer dagen ge houden bijeenkomst van hendie zich daartoe reeds aange meld hadden, ondervond, durven wij de commissie reeds nu een gunstigen uitslag voorspellen. Meermalen waren wy in de gelegenheid onzen lezers op het groote nut dat deze Volksvoorlezingen stichten, te wijzen, waarom wy thans met te meer vrijmoedigheid hun plan in de ondersteuning aanbe velen van hen die overtuigd zijn dat volksontwikkeling en volksbeschaving de hechtste steunpilaren zijn voor de wel vaart der maatschappij. Wij wenschen dus van harte der com missie den besten uitslag op hare schoone onderneming. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 34°. Dingsdag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 37c, 's namiddags te 4 uur 32°. In België maakt het groote opschudding dat de Ko ning door zijn intendant der civiele lijst een brief heeft doen schrijven aan den deken van Brussel, geleidende een som van duizend francs, voor een Catholieke armen-begrafenis- roaatschappijen waarin de mannendie de burgerlijke be grafenis-maatschappijen besturen of er leden van zijn on zinnige» worden genoemd. Dit is de tweede maal n. 1. thans en in 1857 bij de kwestie der liefdadigheid, dat de Koning zich persoonlijk in den strijd der partijen mengt. Deze daad, die velen ergernis geeft, moet naar men wil, slechts worden aangemerkt als een protest tegen de wet op de beurzenstichtingeD welke de Koning verpligt is geweest te bekrachtigen. De Keizerin van Oostenrijk heeft zich in den laat ste» tijd op de Hongaarsche taal toegelegd. Om door da- gelijksche oefening meer vertrouwd met die taal te worden, heeft zij uit de adellijke Hongaarsche familiën een jonge dame gevraagd, die geneigd zou wezen met dat doel de be trekking van dame van gezelschap te aanvaarden. Een groot aantal dochters van aanzienlijken huize hadden zich aange meld. By die aanbiedingen waren toen zij aan de Keizerin werden overgelegd, de photografische portretten der sollici tanten gevoegd. Uit deze koos zij een baronnes Ferenczij een onbemiddelde, maar hoogst ontwikkelde jonge dame. Deze zal zes jaren lang dagelijks met de Keizerin en Prin ses Gisela Hongaarsch moeten spreken. De stedelijke regering van Leba heeft het voornemen opgevat om 'een vlugthaven aan te leggen door de smalle strook landswelke het meer van Leba scheidt van de Oost-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2