N°. '1480. Woensdag 14 December. II. EIRSr.lf bltiRLA Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakiugen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 ts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m.f 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (JBeerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 'a namiddags te 8 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over lriëst, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van Let Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12l uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 2 uur eu van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 3 6 uur; van s Rijks Directe Heiasimgen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Uitslag der eerste stemming voor de Verkiezing van eea lid voor deu Gemeenteraad. De stembriefjes voor de herstemming zijn ingeleverd en de stembussen gesloten; de opening is aanstaande en de be slissing weldra openbaar, waarop wij geen invloed wilden uitoefenen omdat onze poging daartoe vvelligt ook niet had gebaat, beide kandidaten konden gunstig worden aanbevolen; de bijzondere voorliefde der kiezers voor den een of voor den ander moest beslissen. Maar er waren toch wel punten van verschil of bezwaar Wel zeker.j De heer Holtz is 10 jaren onder dan de heer van Wensen eu zelfs ouder dan het Raadsliddat voor jeugdiger krachten zijn plaats wilde inruimen. Dat verschil heeft bij ons geen waarde, want er zijn personen, die nimmer oud worden en altijd helder van hoofdgezond van oordeel en krachtig van wil blijven; terwijl er ook zijn, die jonger in leeftijd altijd onbruikbaar blijven, gelijk een overleden hoogleeraar ze karakteriseerde als nulliteiten eu mediocriteiten, die be halve hunne geloofsbrieven weinig meer kunnen ter Raadzaal inbrengen dan hun naam of titel. Maar er bestond nog vooral een gewigtige reden. Als we den heer Holtz om zijn 64jarigen leeftijd onbevoegd verklaarden, zouden we hoogst bezwaarlijk bij de aanstaande aftreding van een derde deel van den Gemeenteraad in 186 5 kunnen aanbevelen de her kiezing van een 69jarig Raadslid, wien we om zijn scherp zinnig oordeel, onpartijdigheid, gevatheid en welbespraakt heid gaarne nog lang in den Gemeenteraad wenschen te behouden. Evenmin waren we geneigd het bezwaar te behandelen dat geopperd is ten aanzien van art. 21 der gemeentewet, betredende den graad van zwagerschap van den heer van Wensen en een zitting hebbend Raadslid naar ons oordeel geen bezwaar, misschien voor anderen een reden dien heer niet te stemmen. De heer van Wensen is Katholijk en men had vroeger drie, nu slechts twee Raadsleden, die tot die godsdienstige gezindheid behoorden. Dat argument heeft voor ons geen waardeomdat men voor leden van den Gemeenteraad zulke bepalingen niet maken mag. Het zou evenwel waarde heb ben als de heer van Wensen daarom werd uitgesloten of voorbijgegaan. Maar oorspronkelijk aanbevolen door Protes tanten is het alleen zijn kennis en ervaring van Leidsche toestanden eu belangen als voornaam industrieel en jjverig armverzorger gedurende meer dan een vierde eeuer eeuw, dat hem reeds lang aanspraak gaven op een Raadsplaats. De billijkheid en rechtvaardigheid, het belaug der gemeente bovenal deed ons tot zijne verkiezing overhellen en we zul len ons daarin hartelijk verblijden. Maar niet minder hechten wij waarde aan de kaudidatuur van den heer Holtzaan de meerderheid van stemmen die op hem werden uitgebragt en aan de omstandigheden en gebeurtenissen die zijne kandidatuur hoogst belangrijk maken. Behalve de kennis van bouwkundige zaken in verschil lende betrekkingen verkregenzoowel van theoretischen als practischen aard, - behalve de eer en het vertrouwen, dat hem geschonken werd van de zijde van het collegie van HH. Curatoren der Leidsche Hoogeschool, waarvan het kost baar en sierlijk geschenk, dat hem werd aangeboden, ten be wijze strekt; - behalve de vertrouwelijke voet, waarop hg in menige betrekking stond met aanzienlijke mannendie hem niet zelden lot vraagbaak en raadsman in verschillende zaken kozen- zoo als de Staatsraad LuzacDr. de Raadt de HH. du Rieu en van Limburg Stirum- was het de hoogst belangrijke betrekking die hij van 1848 tot 1853 als regent van het Huiszittenhuis er. van het Geref. Minnehuis be kleedde en hem de bijzondere toegenegenheid en achting van de HH. Olivier, de Fremery en Baart, het onbepaaldst ver trouwen van de meerderheid van den Leidschen Gemeente raad deden verwerven. - De kennis en ervaring daarin ver kregen cle ijver, de moed en volharding daarin betoond, deden menigeen den eenvoudigen timmerman in hem VQor-i

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1