N°. 1478. Maandag 12 December. A°. 1864. Binnenlandse!] [Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, an franco per post 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75, iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.j 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'a namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'suamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. ^HijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot Ouur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ui. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tjjden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 121 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijuaen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; wan 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam Mr. H. G. van Doeshurgb thans adv. aldaar. Men verneemt, dat Z. M. den Keizer van Rusland den heer Paul van Vlissingen, te Amsterdamheeft benoemd tot ridder der orde van St. Stanislas 2de klasse. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden hare beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk V, (depart, van Bin- nenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1865. Zoo als Donderdag gemeld werd, was aan de orde de behandeling van het Lager Onderwijs. Het waren de heeren Jonckbloet en de Kanter, die de verdediging van de openbare gemengde school op zich namen en die overeenkomstig achtten met de letter en den geest der Grondwet. Daarentegen waren de heeren de Brauw Mijer en van Lynden van oordeel, dat men in de toepassing der wet het bijzonder onderwijs niet mogt achteruit stellen. Het was inzonderheid de Minister van Binnenlandsche Zaken, die de bestaande wet op het lager onderwijs verdedigde, waarmede naar zijn oordeel, zeer ve len tevreden zijn. Met verontwaardiging kwam hij op tegen de benaming van godsdieustlooze school, die Donderijag door den heer van Zuylen was gebezigd. Hij zou het betreuren indien de openbare Volksschool godsdienstloos was, maar hij hechtte aan het woord godsdienst niet het begrip van formulier of dogmatiek. Voorts toonde de Minister door cij fers aan dat het bijzonder onderwijs volstrekt in geen kwij- enden toestand verkeerde. Hierop heeft de heer van Zuy- en verklaard, dat hij onder godsdienstloos, volkomen neu- raliteit had bedoeldeu dat er op de openbare school toch een godsdienstige onderwerpen mogen worden behandeld, 'a de sluiting der algemeene beraadslagingen over deze af- eeling, zijn de artt. over afd. onderwijs aangenomen. Afd. III (kunsten en wetenschappen) gaf tot enkele opmerking en aanleiding. Een amendement van den heer Simons, tot "rhooging van artikel 15 5, ten behoeve der Academie van etenschappenis met 40 tegen 28 stemmen verworpen. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlandenon er bevel van den kapt.-luit. ter zee C. L. J. d'Hamecourt, in den namiddag van den 8sten dezer van de reede van lissingen naar zee vertrokken ter opvolging van hare be- emming naar Oost-Indië. Rotterdam lijdt een gevoelig verlies door het over lijden van Dr. J. B. Molewaterlector in de geneeskunde en directeur van het Ziekenhuis, medeoprichter van het Doof stommen-Instituut aldaar. Dingsdag 11. droeg Ds. A. Brummelkamp, als aftre dend rector der Theologische School te Kampendie waar digheid over aan Ds. H. de Cock met een redevoering over de noodzakelijkheid, om zich vastteklemmen aan Godswoord. Uit het daarop gedane verslag betreffende den toestand der school bleek, dat het aantal studenten thans beliep 55. - In den nacht van den 6den op den 7den dezer is het aan de Rijks ambtenaren, gestationneerd te Wedde, ge lukt aantehouden 71 kan buitenl. gedistilleerd, (voorloop van brandewijn) en 28 Nederl. ponden geraffineerd zout. Bij den Delftschen Gemeenteraad is het volgende adres ingekomen //Aan de Wel Edel agtbare Raad der stad Delft daar ons verzoek ten vriendelijkste als kooplieden Marters en tuinders der fruitmarkt om te blijven Marten aan de Mark bij de stompe toren, daar wy niet anders kunnen zijn als daar, want Edel Achtbare als wij komen met 100 Man den Goed dus wij zouden niet op den burgwal koomen of wij zouden wel 4 of 6 knegtea moeten hebben en dat keu onze verdiensten niet af en daarbij zijn allen van onze schui ten en kunnen niet zien wat daar af gaatwij zijn toch liever meester over ons ijgen Goed zoo is vrindelijk ons ver zoek om hier te blijven Marten U Edele Onderdaanege Die naren van Delf W. C. Van dert Vaart. H. Elekind. Boer man. Van der Velden. Jacob moermam mate het hart. Jan van nufvelo A. SahilperoortB. Flenterman. A. van geest, W. v. d. Velde." Maandag 11. is een steeukolentrein van Kerkrade, op het punt waar de spoorweg van die plaats zich met den spoorweg van Maastricht vereenigd in botsing gekomen met een goederentrein. Verscheidene wagens zijn daardoor gedé railleerd en verbrijzeld en een spoorwegbeambte heeft bij het ongeval het leven verioren. Woensdag 11. is te Haarlem getrouwd H, Bosveld oud 7 2 jaar en J. van Elten oud 78 jaar; een bruidspaar dat te zamen 150 jaren telt. Een Vrachtrijder uit Oisterwijk Maandag van 's Her togenbosch terugkomende, is te Vught van zijn kar geval len, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1