Binnenlandseh Nieuws. Baitenlandsch Nieuws. manierende kiezers zenden hunne vertegenwoordigers naar de Raadzaal om de belangen der ingezetenen te behartigen en niet in de eerste plaats om buigingen en pligtplegingen te maken. De vormen van een beschaafd man zijn meestal karakteristiek en moeten verschillen van die aangeleerde en willekeurig opgelegde manieren die karakterlooze menschen behoeven, als een vernis van fatsoenlijkheid. Hoe de keuze uitvalt, 't is altijd een goede keus. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Donderdag zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk V, (depart, van Binnenlandsche Zaken voortgezet. Bij art. 91 heeft de Minister voorgesteld om voor de rentebetaling ten behoeve der doorgraving van Holland op zijn smalst uittetrekken een som van f 101,250. De heer van Nierop heeft daarop verscheidene vragen aan den Minister gerigt, o. a. of de Regering geen kennis droeg, dat de crediteuren van den aannemer, van den aandeelhouder voor 10 millioen te Londen zijn opgeroepen, zoodat er geen vooruitzigt be staat dat deze aan zijn verpligtingen zal voldoen. Bij de verdere toelichting heeft de spreker kennis gegeven, dat hij dienaangaande een mededeeling van groote huizen te Londen had ontvangendie hij aan den Minister zou overleggen. Hierover is een langdurige en warme discussie ontstaan waarbij de Minister bij herhaling de verklaring heeft afge legd dat hij de zaak ernstig zou onderzoeken dat er geen betaling zou geschieden zoo hij niet volkomen overtuigd was van de soliditeit der Maatschappij en dat hij ook niet zou toestaan dat de eerste storting van 10 pCt. zou plaats heb ben indien niet werkelijk het kapitaal voorhanden was. Na die verklaring is de post aangenomen. Uit Gorinchem schrijft men van den 7den dezer, dat aldaar van geloofwaardige zijde het heugelijk berigt is ont vangen, dat dezer dagen aan den heer P. J. Bredius, te Dordrecht concessie is verleend voor een spoorweg van Dord recht, langs Gorinchem en Tiel naar Nijmegen. Algemeen hoopt men dat deze zoolang gewenschte aansluiting aan het spoorwegnet moge tot stand komen. Zondag morgen had te Made een voorval plaatsdat ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Onder de eerste godsdienstoefening der R. Cath., op het oogenblik dat de eerw. heer pastoor zich op den kansel bevond en de lichten van het altaar uitgedoofd warenwerden vele aanwezigen door een paniek, als stond de kerk in brand, bevangen; men wilde allen tegelijk de kerk uit, doch aangezien de deuren daar gelijk elders binnenwaarts openslaan en de hoofd deur gesloten was, gelukte het slechts aan weinigen door een zijde te ontkomendaar deze weldra door den drang der massa als versperd was. Een verschrikkelijk tooneel ontstond. Men vlood door, op en over elkander. Een jammerlijk geschrei, waarbij het niet mogelijk was een stem te onderscheiden, want niemand kon zich doen verstaan, weergalmde door de kerkgewelven. Velen verloren hun be wustzijn anderen bekwamen ernstige kneuzingende kerk was als bezaaid met kleedingstukkendoeken, voorschoten, mutsenpettenschoenen klompensieraden enz., welke in den drang verlorendoor menigeen die een goed heen komen vondin den loop gelaten werd. Eerst toen de orde eenigzins hersteld was, bemerkte men hoe uitzinnig dwaas en ongegrond de vrees geweest was. De opkomende dageraad namelijk werd aangekondigd of vertoonde een vurig bran dend rood aan den hemel, dat op de binnenwanden der kerk weerkaatste en een effect deed als stonden de huizen der kerkbuurt en de kerk zelve in brand. De postkar van Meppel kwam Dingsdag avond voor het kantoor te Zwolle aanmaar nergens was de postillon te zien. De vrees, dat deze een ongeluk zoude zijn over komen, werd spoedig weggenomen, toen hij in een chais kwam aanrijden. De zaak helderde zich nu op. Toen de pos tillon op een uur van Zwolle uit de kar was gegaanom de lantaarn aantestekenhad het paard begrepen den weg naar het postkantoor aldaar wel alleen te kunnen vinden en dan ook spoediger op den warmen stal te kunnen komen. Op St. Nicolaas-avond heeft er in een beignetkraam te '8 Hertogenbosch een twist plaats gehad tusschen eenige officieren en burgers. Een vechtpartij was daarvan het gevoli die zoover ging, dat, naar men zegt, een der burgers dei sabel van een officier over de knieën in tweeën brak. Mei verneemtdat van een en ander proces-verbaal opgemaakt en ter vervolging opgezonden is. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Streefkerk Ds. P. Deetman thans te IJsselmuiden, Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op. centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 1863 en 1864 alsmede van die opbrengst over de 11 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand November. Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. 1863. j 1864. 1863. j 1864. Geslagt (opc.&inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 1884,67° - 7580,29 7393,14 1760,62» 2138,78 7536,19» 8244,34 1993,20 20055,53 71735,58 65250,10» 17807,77» 21955,54 74 1 01,84' - 73707,97 18495,67 ƒ18618,73 ƒ19912,51» ƒ174848,99 ƒ188261,03 De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 36°. Vrijdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 38c, 's middags te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 39°, De bank te Spa heeft dit jaar 1,600,000 fr, meer opgebragt dan in 1863. In Aug. 1864 maakte zij nog 300,000 fr. meer dan in Aug. 1863 maar in Sept. en Oct. werd er weinig roulette en trente et quarante gespeeld. Naar luid van mededeeling uit Flenschburg, heeft de predikant Nansen te Aller, gelegen in den proostdy Haders- leben geweigerd om een godsdienstoefening te houdenten einde de Voorzienigheid te danken voor de overwinning op de Deenen behaald. Op last van den Pruissischen civilen commissaris is hij onmiddellijk ontslagen. - De Russische ambassadeur en echtgenoot bij het En- gelsche hof, hebben Zondag avond een luisterrijk diner ge geven hetwelk door de gezanten der Nederlanden de Ver. StatenTurkijeZwedenMexico en vele andere voorname personen werd bijgewoond. Uit Parijs wordt berigt de benoeming van Pont-levoy tot provinciaal der Jezuïten-orde in Frankrijk. Nog nooit is die orde in Frankrijk zoo magtig en zoo gelukkig geweest als thans. Niet dat zij alleen regeert, maar zij wordt beschermd en kan haren invloed op haar gemak uitbreiden. Zelfs de Minister van Onderwijs heeft aan die magt hulde gedaandoor een be zoek te brengen aan hare voornaamste opvoedings-inrigting bij het Panthéon gevestigd, en heeft den directeur zijn tevre denheid te kennen gegeven over de flinke inrigting daarvan. De geïnviteerden te Compiègne gaan nog altijd voort zich op recht geestige wijze te amuserenDe laatste avon den heeft men doorgebragt met Chineesche schim te spelen welke hartverheffende bezigheid daarin bestaat, dat iemand zich met het aangezigt naar den muur gekeerd moet plaat sen om dan uit de schaduwen op den muur te raden wie achter hem voorbijgaat. De oppositie beweert dat men te Compiègne ook pandjes verbeurt en blindemannetje speelt, maar dat is vuige laster. De tegenwoordige Minister van Onderwijs in Frank rijk ging bij zijn jongste inspectiereis op zekeren morgen door zijn zoon vergezeld naar zeker school en kwam voor het vertrek van den directenr. Hij tikte op de deur en trad op een vrij barsch binnen de kamer in. De directeur bleef bezig met schrijven en zeide: //ga daar zitten." De Minister nam een stoel en wachtte. Eindelijk vroeg de directeur //hoe oud is dit jonge mensch?" De Minister antwoordde.- //22 jaren". En wat denkt gij van hem te maken? //Mijn secre taris", antwoordde de Minister. Welzoo, en gij wenscht hem dus hier te plaatsen? Neen, dat niet. Ik kom eens zien, hoe gij de ouders uwer kweekelingen ontvangt//ik ben de Minister van Openbaar Onderwijs(Zulke inspectiereizen konden Nederl. Ministers ook wel eens incognito doen bijv, die van Financiën!)

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2