N°. 1477. Zaturdag 10 December. Au. 1864. Uitslag der eerste stemming voor de Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad* Zelden was sedert de werking vau de gemeentewet de toevloed tot de stembus zóó groot als op 11. Dingsdag en menig Raadslid werd benoemd met een minder aantal stem men dan de heeren Holtz en van Wensen ieder bij deze stemming verkregen. En wat niet het minst opmerkelijk was, geen staatkundige of godsdienstige denkwijs verdeelde de stemmen tusscken hendie de meeste stemmen verkregen de aanbeveling en ondersteuning vielen hen toe van allen die alleen het belang der gemeente op den voorgrond stelden de bijzondere sympathie voor den een of voor den ander beslist overigens de keus. 't Is een gelukkig verschijnsel en wat in den laatsten tijd in verschillende dagbladen en artikelen geschreven werdom dat doel te bevorderen een keuze der burgerij, heeft aanvankelijk vruchten gedragen. Nu bestaat er nog een verschil over de persouenwant over beginselen behoeft men niet te spreken; de heeren van Wen sen en Holtz verschillen niet. Misschien is het aantal stemmen van ieder hunner geko men tot zijn hoogste term. Welligt nog enkelen zijn er, die verhinderd waren of die eerst den uitslag wilden afwachten en overigens weifelden, dewijl altijd nog velen zich van de stembus afkeerig betoonen of onthoudende beslissing bij de herstemming is in handen van de leden der kiesvereeniging Vaderland en Oranje. Wij zullen er ons niet aan wagen om op hunne keuze invloed uitteoefenen. Wij wachten van hare aanstaande bijeenkomst, of die kiesvereeniging besluit zich van de herstemming te onthouden, of daaraan deel te nemen en hoe. Ook voor die kiesvereeniging is het raadzaam haar programma te herzienwant in het volgende jaar moet we der een derde deel van den Gemeenteraad aftreden en wat men nu heeft zien gebeuren zal zich alsdan op nieuw open baren; misschien wel zóó, dat er meer overeenstemmingen zamenwerking ontstaat tusschen hen, die nu voor den heer van Wensen en die voor den heer Holtz ijveren zoodat de toekomst in handen komt van een kern der burgerij zamen« gesteld uit ambachts- en handwerkslieden fabriekanten en winkeliers, kooplieden en renteniers, den breeden zoom der nijvere en productive burgerijmaar de invloed gebroken wordt van die familie- of clubscoteriëndie zelfs onder een liberalen vlag de aristocratische kleur doen doorschemeren. Maar, welligt is reeds hier en daar op het gevaar ge wezen dat we geraken op een hellend vlakdat de tijden van 1795 zullen terugkeeren. Uit overtuiging en met warmte ondersteunden wij de aanbeveling van de heeren van Wensen en Holtz, en reeds lang had men den heer van Wensen in den Raad moeten zien zitting nemen. Nu voor het eerst is hij door een kiesvereeniging aanbevolenomdat de eerst- gestelde kandidaat de kandidatuur niet aannam. Wat daar van de reden is onderzoeken wij niet, en onthouden ons ook van alles, wat den schijn zou kunnen hebben, dat we den heer van Wensen boven den heer Holtz, of den heer Holtz boven den heer van Wensen aaubevelen. Wy geloo- ven, dat beiden in den Raad zich boven anderen door gron digheid, degelijkheid, bescheidenheid en onpartijdigheid zouden onderscheiden enwanneer zij geroepen werden tot onderzoek en voorlichting eener zaakhunne schriftelijke rapporten wel het onomstootelijk bewijs zouden opleverendat zij menig ander voorbijstreven in zuiverheid van taalspelling en stijl over het gebrek waarvan ook by meer aanzienlijken men zich dikwijls moet verbazenen wij nog onlangs bij het lezen van een rondgaanden brief door een der onderteekenaars eigenhandig geschrevenhoudende uitnoodiging tot zekere manifestatie. De beide kandidaten intusschen zijn verstan dig ontwikkeldedoor grondig schoolonderwijs gevormde in het maatschappelijk leven door ervaring geoefende mannen Eu nu klinkt het wel wat vreemd, dat er voor een ge wezen timmerman kans bestaat, om als hij wil een plaats in de Raadzaal te bezetten; en nu mag men er om lagchen gelijk menigeen, die wat oppervlakkig oordeelt en aan vor men hecht, zelfs den geleerden uitlacht, die zich boven de nietige vormen verheft, over eenvoudigheid en gebrek aau LEIDSl'iII MtiBLAD: L)ex* Courant verich\jnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost vooi Leiden ƒ1.96, en franco per poet 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. leiere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 61 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 6 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 6 u.;van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 in. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorneg-Telegraaf dagelijks van 7 n. 30 m. 'a ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is to «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijmen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aco^nsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr. I.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1