Buitenlandsch Nieuws. de battery over Moze-Sokar er. ran den adelborst der 1ste j klasse E. J, Hoos, die een deel uitmaakte van de debar- quemeuts-divisie van Zr. Ms. stoomkorvet Medusa en zich stelde onder bet bevel van den luit. Binkesdie tot in de voorstad van Semonosaki doordrong. Geen dooden of ge kwetsten zijn er geweest. De Japannezen Itoo Genpark en Hajasi Kenkai, zijn te Nieuwediep aangekomen om by het marine-hospitaal als geneesheeren te worden opgeleid. Ook bevinden zich aan boord van Zr. Ms. stoomschip Watergeus twee Japannezen in mindere rangen om zich de werkzaamheden aan boord onzer schepen eigen te maken. Maandag avoud omstreeks 5 uur heeft men te Leeu warden bij een vrij onbewolktendoch in het Noordoosten lichtrood gekleurden hemel, een lichtbol waargenomen, die zich nagenoeg van het standpunt der maan uit het Zuidwes ten naar het Noordoosten bewoog. Het luchtverschyusel duurde slechts weinige seconden. Woensdag middag heeft zich in het bosch te 's Hage een onbekend persoon, naar men zegt een matroos, door middel van een pistoolschot van het leven trachten te be- rooven. Het is gebleken, dat de ongelukkige zich door zyn kaak geschoten heeft en niet doodelijk verwond is. Maandag 11. had in de yzer- en metaalgieterij te Gro ningen een bedroevend ongeluk plaats. Een aldaar werkzaam jongeling van 17 jaren, J. Collars, had het ongeluk met zijn regterarm tusscheu de in wemng zijnde drijfas te ge raken, met dat gevolg, dat die arm op twee" plaatsen is gebroken. - Van een geloofwaardige zijde wordt medegedeelddat de op machinale wijze bereide turf, niettegenstaande zijn bnitengewone hardheid, zeer spoedig ontvlamt, een helder witte vlam geeft, bijna geen rook, maar een verbazende hitte veroorzaakt. Een kooltje ter grootte van een hoender-ei ligt twee uren eer het geheel verteerd is, en de overgeble vene asch is krijt- of kalkachtig wit van kleur. Men ver trouwt, dat ze zeer goed, ja met voordeel de steenkool kan vervangen. De Gemeenteraad heeft benoemd tot regent van het Gereformeerde Minnehuis A. K. E. F. C. Fischertot Stadsklokopwinder Herman van Leeuwen op een bezoldiging van [800 'sjaars. De Gemeenteraad heeft met een meerderheid van 16 te gen 6 stemmen afgewezen het verzoek van de concessiona rissen van den straatweg buiten de Rijnsburgsche poort, dat de Raad hun adres aan den Koning ondersteunt, strek kende tot het verkrijgen van een uitstel van zes maanden voor het verplaatsen van den Tolboom tot over de Poelbrug, ïn behaudeling gekomen zijnde het adres van eenige inge zetenen om kosteloozen afstand van het plein der Ruïneten einde te worden bebouwd en beplant, benevens een jaar- lyksohe subsidie van f 2500 uit de Gemeentekas, wordt door den heer Goudsmit een motie van orde gedaan om de be slissing te verdagen tot de maand April 1865 ten einde gelegenheid te geven 1°. tot het aanwyzen van een ander exercitievelden 2°. dat de burgerij zich verklare over het te aanvaarden lidmaatschap der te stichten Yereeniging. Na beraadslaging is die motie met 14 tegen 8 stemmen aan genomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 37°, te lü uur 36°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 32c, 'a middags te 12 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 34°. Volgens berigt uit Stockholm heeft de firma Nusby hare betalingen gestaakt. De chefs en eigenaars der zaak zyn de graaf Malcolm eu de heer Hugo Hamilton. Hunne ijzer smelterijen waren de grootsten in het land. Het actief wordt begroot op 5,742,000 tbaler, de grondeigendommen heb ben een waarde van 4,902,000 thaler, de inventaris op 840,000 thaler en het passief der firma op 4,660,000 tha ler. Waarschijnlijk zal de zaak door een commissie, uit den boezem der crediteuren benoemdworden voortgezet. Zondag 11. werd te Londenthal naby Keulen een gou den bruiloft gevierd van Tilman Axer en Catharina Jan- chel. Niet slechts de plaatselijke overheidmaar byna al de inwoners waren tegenwoordig. Aan de bruiloftstafel zaten de 15 kinderen van het echtpaar; het bruiloftsfeest werd door de gezamenlyke bevolking van Londenthal bekostigd omdat het echtpaar niet alleen aldaar het meest geëerd zijn, maar tevens het eerste dat zich 18 jaren aldaar vestigde en daardoor tot het ontstaan van die thans zoo bloeyende ge meente aanleiding gaf. j Talrijk waren de geschenken van heinde en ver toegezondenook van den Koning en van de Koningin-weduwe. De infant don Euriquedie naar de Canarische eilan den was verbannen, wegens het schryven van een beleedi- genden brief aan de Koningin van Spanje, is van daar ont- vlugt. Men weet niet of hy zich naar Londen of naar P&riji heeft begeven. Hy is voornemens een manifest tot de Spaan- sche natie te rigten en daarin zijn grieven en zijn staatkun dige denkbeelden openbaar te maken. De aanleiding tot de oproerigheden onder de Pary- sche studenten is van zeer onschuldigen aard. De nieuwe pro fessor iu de staathuishoudkuudeProf. Balbie, had zijn les sen geopend in de zaal voor den cursus in de rechten, welke zaal slechts 600 personen kan bevatten, terwijl 2000 de voordragt vau Professor Balbie wilden bijwonen. De Minister heeft door eeu zeer eeuvoudigen maatregel de moeyelijkhe- den voor het vervolg voorkomen, door by besluit te ver klaren dat het onderwijs in de staatshuishoudkunde deel uit maakt van het derde en vierde studiejaar, en alleen zy, die als studenten vau het derde jaar een kaart kunnen toonen, worden nu toegelaten. De heer Balbie, de professor in de staathuishoudkunde, wiens cursus door ongereldhedeu werd gestoordzal als scha devergoeding benoemd worden tot officier van het legioen van eer. Volgens berigten uit Japan van den 15den October deelt de Patrie mede: dat, krachtens vonnis van het ge rechtshof te Yeddo, wegens de weigering van Prins Nogato om aan de Nederlanders, Franschen en Engelschen de be paalde vergoeding te betalen, zijn paleis gesloopt, en om hem nog gevoeliger te straffen dan door het verlies zijns levens zyn getrouwste dienaren ter dood gebragt zouden wor den. Het vonnis was dan ook den löden ten uitvoer ge bragt. Al zyn dienaren zyn onthoofd, uitgezonderd zijn in tendant, wien by wijze van bijzondere gunst en uit aanmer king van zijn goedheid en weldadigheid is toegestaan zich den buik open te snijden, een gunst waarvoor hy met tra nen in de oogen zijn rechters dank gezegd heeft. Burgerlijke Stand van Leidenvan den lsten tot en met den 7den December 1864. C. de Groot, geb. Verhoogt, D. - A. Alofs, geb. Steenman, D. tweel. - G. Forkerie, geb. Regeer, Z. - T. A. J. Hoelen, geb. Francken, Z. - M. den Os, geb. Piket, D. - G. Neute boom, geb. Huigens, Z. - J. J. Klinkhamer, geb. van der VeldenD. - F. van der Markgeb. de VriesZ. - A. d'Haene, geb. van Dalen, D. - H. Siere, geb. Erades, D. - J. Berlen- bach, geb. Heusden, D. - F. F. Duijverman, geb, Gutberlet, Z. - M. A. Toorens, geb. Keereweer, Z. - H. Junker, geb, Rodenkirchen Z. - N. Stoutengeb. TurenhoutD. - J. L. Thomasse, geb. de HaaijZ. - J. W. van den Nieuwendyk, geb. Groen, D. - M. Lamangeb. OverduinZ. OFFICIEEL NIECW». Bevallen: C. Arnoldus, geb. ClavanD. - J. van der Klein, geb. Stouten, D. - C. W. Boom, geb. Heikoop, D. - Gehuwd: D. Kost jm. met C. H. C. Slewe jd. - B. A. Stieler jm. met C. T. H. van Dissel jd. C. Verhart jm. met J. M. de la Rivière jd. - J. Prins jm. met H. Koorenhof jd. OverledenE. M. Kouwenberg D. 5 w. - S. M. Nihot D. bijna 13 m. J, Pijnaken 31 j. - Wilh8. Koeke 20 j. J. Koree Z. 6 w. - J. Klijnhans D. 9 j. 5 m. - H. Stoeke Z. 3 m. - C. J. van Loon 37 j. - H. J. Carton 18 j. - Mr. A. J. T. de Bordes 59 j. - P. C. van Booren 71 j. - J. D. Bronk- huyze Z. 2 m. - C. E. Paauw D. 3 m. - S. Zaalberg Z. iO m. - E. Klaver 43 j. - H. Huisman Z. 4 m. - Antje de Kort 75 j. - G. van der Blom geb. Bekory 84 j, - E. van Zijp D- ij. - M. S. Stafleu D. 1 j. ruim 6 m. - H. de Loos Z. ruim 3 m. - A. van Soest geb. vau der Hoef 72 j. - J. Verbiest Z, 6 j. 10 m.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2