N°. 1476. Vrijdag 9 December. Au 1 Biiiueiiiaiidscii iNieuws. Z. M. heeft, met ingang van i Januarij 1866, aan den luit. ter zee der 1ste klasse a titulair P. M. Brutel de la Rivièreleeraar in de wis- en natuurkunde bij het Koninklijk instituut vourjj de Marine te Willemsoord, den titel van koogleeraar verleend. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 8 dezer zijn ingekomen de navolgende verzoek schriften als een van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot wyziging van de gemeentewet, en een van D. Kluifhoofd, secretaris der gemeente Numansdorp, betrekkelijk zekere feitendie strijdig met de persoonlijke vrijheid en veiligheid zouden zijn. Deze adressen zyn verzonden aan de commissie voor de verzoek schriften. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend over het wetsontwerp der gemeentewet; zij is met het denkbeeld tot afschaffing van alle verbruiksbelastingen hoogelijk inge nomen. Uit het nieuw ingediend wetsontwerp op het recht van zegel blijkt, dat het verlies voor 's Rijks schatkist, ten gevolge der opheffing van het zegelrecht op drukwerken, dagbladen en advertentiëngeheel zal worden gedekt door de voordeelen der internationale suikerregeling, waaruit te vens een belangrijke tegemoetkoming zal worden verkregen in het offer, dat een volledige afschaffing der plaatselijke accijnsen noodzakelijk maakt. Naar men verneemt, zal Dingsdag, den 13den dezer, door den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aan de leden dier Kamer en aan haren griffierin het hotel de Oude Doelen, een groot diner worden aangeboden, tot welks bijwoning ook uitgenoodigd zijn de voorzitter en de griffiers der Eerste Kamer. De Staats-Courant bevat het verslag der commissie over het afnemen der examens voor acten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs. Uit dit uitgebreid stuk i kunnen wy slechts enkele bijzonderheden opnemen. o. Nederlandsche taal. De leestoon was van de meesteu vrij goed, van ééne hulponderwyzeres zeer goed, van negen hulponderwijzers beneden het middelmatige. In de redekun- dige ontleding schoten velen te kort. In het algemeen wer den de eenvoudigste regels, voor zoover die van buiten ge» leerd kunnen en moeten worden, wel gekend; de gedeelten der spraakleer, die vooral toepassing van het oordeel eischen fcooals bijv. al wat op de vormverandering der woorden be trekking heeft, werden doorgaans niet juist begrepen; voor de meeste onderwijzers en verscheidene onderwijzeressen geldt de opmerking, dat zy bijna niets hadden gelezen dan hunne gewone schoolboekjes en losse stukjes iu deze of gene bloem lezing. c. Vormleer. Dit vak, voor zoover het een vak heetea mag, levert van alle het minst bemoedigend resultaat op. By besluit van den 31sten October 1864 is door Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland aan den heer B. van Loenenambtenaar by den aanleg van den Ned. centraal- spoorweg, wonende te Utrecht, concessie verleend voor eea dagelijksche schroefstoombootdienst op den ouden Rijntus- schen de steden Leiden en Woerden en zulks in verband, met de uren van vertrek en aankomst der treiuen van de Ned. Rijn- en Holl. spoorwegen. De arr.-rechtbank te Gorinchem heeft ter vervtlling der openstaande rechtersplaats op een aanbevelingslijst gesteld de HH. en Mrs. N. W. Blom, procureur te Gorinohem; F. Canter Alta, kantonrechter te Noordwijk, en J. C. J, Arrins, kantonrechter te Elburg. - De Gemeenteraad van Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de scheikunde aan het stedelyk Athenaeum benoemd Dr. J. W. Gunning van Utrecht. Uitvoerige rapporten zijn ontvangen betreffende de krijgsverrigtingen der Nederlandsche zeemagt bij het forceren der Straat Semonosaki in Japan. Wij zagen daaruit, dat aan die krijgsverrigtingen deel genomen hebben de luit. ter zee 2de klasse J. C. E. Coster van Voorhout, die een kampong in brand schoot; den luit. ter zee 1ste kl. Binkes, die het bevel voerde over een divisiebelast met het bezetten van LE1DS0H Deis Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderiyke Num mers Vijf Cents. LAD. Prij» der Adverteatiën1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m,; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 0 u. 6 m.„ 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 6 u.; ram Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oost-iodisohe Lmndpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie vein Fabricage des Zaturdags van 111 uur, - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is ta «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aos(jaie& dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—S iiur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; ran de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. b. Rekenen. Zoowel de theorie als de praktijk lieten veel te wenschen over. Wanneer men in aanmerking neemtdat de vraagstukken, zelfs voor de hoofdonderwijzers, stellig gemakkelijker waren dan die, welke op een goede burger school door het meerendeel der leerlingen van de hoogste klasse zonder bezwaar worden opgelost, dan is de uitslag zeer onbevredigend.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1