N». 1475. Donderdag 8 December. Een gewlgtlge beslissing. Toen op den feestelijken disch by gelegenheid van het gastmaal dat de Leidsche Gemeenteraad onlangs zyn voor atter aanboodde zilveren kandelaar en de zilveren schenk kan met de groote zilveren schotel, in welks midden het Leidsche wapen van goud als medaillonprijktendacht menigeen welligt aan de weelde van vorige dagen die de Magistraten en Vroedschappen kenmerkten in de 17de eeuw. Thans gastereert men op eigen kosten en vervalt men tot een ander uiterste, zoodat men zelfs geen gebruik wil ma ken van een presentiegeldwaarop de gemeente-wetgever aanspraak heeft. - Zou het belang der gemeente daarom nu meer dan vroeger door zulk een zuinigheid of gierigheid in het geldelijk beheer worden behartigd? De 17de eeuw was voor Leiden het tijdperk van de grootste welvaart en bloei, aoodat zij //zoodanige verandering en verbetering onderging t alt immer voor of na dien tijd plaats had." Behalve het overwulven van grachtenmenigvuldige bestratingen en be schoeiingen de aanzienlijke lengte gemetselde wallen het volbouwen van alle ledige pleinen met woon- en werkhui- lenwerd een nieuwe Beestenmarkt aangelegd nieuwe poor ten gebouwd en een nieuwe opgang met een aanzienlijke vertimmering aan het Raadhuis op de Breedestraat. //Daar mede is wel is waar een aanmerkelijke schat gemoeid ge weest doch haar aanzienzoozeer verbeterdlokte een me nigte vreemdelingen naar Leidendie door hun vertier de gedane uitgaven kwamen vergoeden en een ruime rente voor al de opofferingen beloofden." - Het prachtige zilver op den feestdisch doet in gedachtenis houdendat de Leidsche Ma gistraat in de 17de eeuw reeds wist van productive uitga ven waarvan men de rente ziet en niet ziettot leering dat van al wat er besteed wordt, om vreemdelingen herwaarts te lokken en hun het verblijf gezellig en aangenaam te ma ken, ongemerkt maar toch zeker door het vermeerderde ver tier ruime voordeelen worden getrokken. Het borstbeeld van den burgemeester Pieter Adriaanszn. van der Werf? ontbrak in de feestzaal niet. Zyn van den ryken disch afgewend gelaat was naar buiten gericht'; scherp contrast toch met hetgeen hij ruim 290 jaren geleden be leefde. 't Was hem toen, om de eer en het belang van Leidens behoud te doen en om na het ontzet de schrikkelijk geteisterde stad in bevolking te zien toenemen. Hij had er nimmer zooveel voordeel in gezien, dat een groote krijgsbe- zetting van paarden en wagens vertier en levendigheid be zorgde. Ruilhandel en koopmanschap trokken hem aan /rende zal eeu yegelyck vrye stalle hebben, zonder ter zaken van stallegelt yet gehouden syn te beialenom koopwaren uit- telokken. Niets anders is het in onzen tijd; al wat strekken kanom het aantal gegoede ingezetenen te vermeerderen, i@ in Leiden's belang. En was het gelaat van van der Werff gekeerd naar het Volk, dat in grooten getale verzameld, met Zang- en Toonkunst instemde tot de hulde, die den feestvierenden werd aangeboden zou hij niet hebben willen vertellen-, de Regering is om het Volk; niet het Volk om de Regering, wijzende op zyn voorbeeld van zelfopofferende liefde P 't Zal weldra moeten blijkenwat bij den Gemeenteraad bovendrijft: een bekrompen of een onbekrompen begrip van plaatselijk belang, als een beslissing wordt genomen, be treffende de afstand van de Ruïne tot een plaats van gezel lig en aangenaam verkeer voor ingezetenen en bewoners. Wij zouden het een rechtmatige grief achten en voor de Leidsche bnrgery als een grove beleediging opnemenwan neer, enkel en alleen ten gevalle van het onbeduidend kavalleriegarnizoenden afstaud werd geweigerd. We zou den dan eens oprakelen wat hier en daar door bevoegde mannen is betoogd ten aanzien van de stoffelijke en zede lijke nadeelen die uit het bezit van garnizoen voortvloeyen. Bovendien verpligting ligt er op de gemeente niet om voor exercitieterrein te zorgen 't kan dus alleen belang zijn en als weldra de plaatselijke accynsen op brood, vleesch, wijn en jenever worden afgeschaft, verliest dat belang ook weer eenige cijfers. LEIDSCB Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Lsiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderigke Nom- ners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën s 1-6 regels 0.76, iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu- welyks-eu doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen ran Leiden naar 'i Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 9 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: Ss morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u. 45 m. 'tavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en S u. 45 snamiddags. Oost-Iudi.ohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9uur'sav. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur, - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente'Architect ia to «preken op het Raadhui», eiken werkdag van 's morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 86 uur; wan «Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; wande Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1