Buitenlandsch Nieuws. Men schrijft ait Zierikzeedd. 1 December: Gisteren avond werd er eenige beweging bespeurd in de palen van het ..Westhavenhoofd aan den mond onzer haven, waarop heduav. nacht een val is gevolgd, die zich ter wederzijde van den scheepstrap by dit hoofd uitstrekt over ongeveer 25 el lengte en tot 9 el breedte binnen het hoofd. Een vijftigtal palen staan thans van onderen geheel vrij, bewe gen zich bij elke golf en worden alleen door hunne verbin ding met de overige houtdeelen op hunne plaats gehouden. De noodige voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van mo- gelyk geworden grooter onheilen zijn voorgeschreven ge worden. Zaturdag namiddag te 3 ure is een der groote stoom ketels in de fabriek van de heeren Enthoven te 's Hage ge barsten. Het kokende water stroomde overal heenmaar er zijn geen ongelukken gebeurd. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oldebroek Ds. J. D. Beman Brouwer te Bodegraven; te Linschoten Ds. W. Sypkens te Loosduinen. Te Batavia is den 17den October dezes jaars over leden den generaal-majoor Geerlof Wassinkchef van de geneeskundige dienst in Nederl. Indië. Als ziju opvolgers worden genoemd Dr. P. Bleeker en Dr. Wasklewitz. In het algemeen Overzigt van het Bataviaasch Han delsblad leest men De heer Nosse, gewezen uitgever van de Nieuwsbode, is naar Nederland vertrokken; de heer Roorda van Eijsinga, naar men vreest door een ongeneeslijke kwaal aangetast, heeft vergunning bekomen om voorloopig te verblijven in het hospi taal te Soerabaija. De onlusten in het Sintangsche zijn niet geheel gestild. De vijand heeft weder een aanvallende houding aangenomendoch is teruggeslagen. De vrees voor het behoud van SiDtang is ge weken en het eenig punt van verschil is thans of een verstan dige politek vordert van onze zijde als aanvallers te werk te gaan. Men zegt dat de militaire kommandantde luitenant- kolonel de Neve, zeer geneigd is tot een bevestigende beant woording dier vraag, doch dat hij omtrent de wijze van aan vallen een ander gevoelen heeft dan de heer de Katerdoor den gouverneur-generaal met een bijzondere zending naar het tooneel der onlusten belast. De romp van de Kapoeas is weder in onze magt gekomenen wordt een reparatie waardig ge keurd. Een expeditie op kleine schaal is ondernomen naar Tjamba (bergdistricten Celebes), om de hoofden en bevolking aldaar tot erkenning van het Nederlaudsch gezag en het betalen eener opgelegde belasting te noodzaken. -Men leest in het Bat. Hbl.//Van een zeer geachte zijde ontvingen wij mededeeling van het volgende feit, dat ons echter te ongeloofelijk voorkwam om het zelfs met de meeste reserve in dit blad te vermelden. Een ingesteld on derzoek heeft ons bewezen, dat de ontvangen mededeeling op volkomene waarheid was gegrond. Onlangs werd aan een scheepskapitein in een logement te Samarang een trommel ontstoleninhoudende o. a< een geldsom van p. m. f 100. Om den dief tot bekentenis te brengen, liet de assistent van de politie, die met zijne schouten en oppassers in het logement verschenen was, op een der binnenpleinen al de bedienden (een paar stokouden uitgezonderd, ongeveer 15 in getal, geeselenwelke gru welijke inquisitie-oefening de ontdekking des daders niet ten gevolge had. Wij onthouden ons van elke uitwijding over dat gerechte lijke bloedtooneelmaar wij vragen met den meesten aan drang - in naam der beleedigde menschelijkheidin naam van den God dien het Nederlandsche volk zegt te vereeren - aan de RegeringHoe lang zij het afschuwelijk wapen der geesel- roede nog zal laten in handen van ambtenaren die, niettegen staande herhaalde en ernstige waarschuwing ook van de zijde der Regering, daarvan een zoo gruwelijk misbruik maken Door den assistent-resident van polite te Samarang is bij den officier van justitie alhier een klagt ingediend, waarbij hij aan dringt op het instellen eener oriminele actie ter zake van laster tegen schryver en uitgevers van dit artikelgeplaatst in het Bataviaasch Handelsblad dd. 22 October jl. Volgens een van den gouverneur van het eiland La- boean ontvangen berigt, van 22 Augustus jl,, waren in den loop van dit jaar te Mahiad in Palawav aangekomen negen Javaansche matrozen en drie Javaansche vrouwen die ver klaarden afkomstig te zijn van een in de Chineesche zee ver ongelukt Hollandsch schip. Deze personen zouden zich bij die gelegenheid in de groote boot, welke geen naam droeg, gered en daarmede hunnen weg naar Maghiad gevonden hebben, zonder door de Solorezeu kwalijk te zijn bejegend. De gezagvoerder van dat vaartuig zoude zich in een andere boot hebben begeven. Daarentegen beweert het hoofd van die plaatsDatoe Mohamaddat deze opvarenden hun ka- pitein vermoord en daarna het schip verlaten hebben. Van dezen heeft men magtig kunnen worden één Amerikaansche klok, zooals men op schepen pleegt aaatetreffen, één gou den en één zilveren horologieéén gouden ketting en één dito van zilver, en eindelijk een wisselbrief ter waarde van 25 ponden sterling, betaalbaar aan kapitein H. J. Johann- sen of order, gedagteekend 23 Junij 1863. Zoowel van den kant van den gouverneur van Laboean als van de justitie worden nasporingen in het werk gesteldten einde meer licht te verkrijgen in deze aangelegenheid, welke met een ernstig misdrijf in verband schijnt te staan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 36°. Zondag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 38°. te 5 uur 38°, te 8 uur 37°, te 10 uur 37°. Maandag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 38°, 's middags te 12 uur 39°, te 4 uur 38°. - De Bondsraad te Bern heeft in de vorige week per telegram de officiëele kennisgeving ontvangen dat Dr. Demme en mej. Trümpy zich te Nervi in de nabijheid van Genua door middel van vergif om het leven hebben gebragt. Voor eenige jaren verkocht een koopman te Dussel- dorp een stuk grond aan het gemeentebestuur, onder voor waarde dat de gemeente de straat zou laten plaveijen zoo dra de hoek der straat (Strassenecke) bebouwd was. De ge meente liet dit evenwel na en toen zij tot vervulling vau hare verpligting voor het kantongerecht werd gedaagdwerd een contract vertoond, waarin Strassenecke veranderd was in Strassenstrecke. Alzoo zou zij tijd hebben tot de geheele straat was bebouwd. Het bleek duidelijk dat men daar aan een schrijtfout te denken had en de stad werd dan ook veroordeeld de bestratingen te doen plaats hebbenbij ge breke waarvan de koopman dit voor hare rekening kon la ten doen. Daar met het werk geen begin werd gemaakt wilde de koopman zijn recht toepassen, maar nu werd door d» stad - niet als betrokken partijmaar als politie-over- heid een besluit genomen dat dit werk niet mogt worden uitgevoerd. De regering bemoeide zich met de zaakhet besluit werd vernietigd, de stad wegens de gemaakte kosten voor de bestrating aangesprokenen daartoe veroordeeld. Waar 's lands regering voorgaat, is het geen wonder dat de gemeenten volgen en de politieke immoraliteit ook zulke voorbeelden oplevert als Dusseldorp nu gegeven heeft. Victor Driessens heeft zich met den photograaf Wij- nants geassocieerd en te Antwerpen een photographie-instelling geopend. De beroemde Belgische schrijver H. Conscience be zocht dezer dagen de fabriek van de heeren Parmentier, van Hoogaerden en Comp., te Gent, en vestigde niet alleen de aandacht op de ruime werkplaatsen maar toonde groote be langstelling in de tot deze fabriek behoorende school, waar de leerjongens lager ouderwijs ontvangen. Kort daarop ont ving de heer Acker, bestuurder der fabriek, een brief van dankbetuiging van den heer Conscience, vergezeld van diens portret en een pak, bevattende 53 deelen zyner werken, ten einde die als aanmoediging onder de leerlingen uitte- deelen of hun ter lezing te geven. Er zal nu ter herinne ring aan dat bezoek van den gevierden autenr een leesbi bliotheek voor de werklieden der fabriek worden gevormd zullende de door hem gezonden boekwerken tot grondslag daarvoor dienen. Toen de laatste Pruissische compagnie Kolding ver liet, werd zij door de straatjeugd gevolgd, uitgejouwd en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2