Buitenlandsch Nieuws. ningen per telegraaf uit Lowestoff het berigt ontvangen dat de haringschuit, de Jonge Maria, stuurman Arie de Mosreeder de heer F. de Jager Gz., niet is verongelukt. Volgens de telegram was alles wel aan boord. De oudste vrouw van ScheveningenGuurtje van der Toorn, weduwe van Jacob van der Toorn, is Vrijdag mor gen overleden. Zij was den 25sten Februarij 1770 te Sche veningen gedoopt. Tot een jaar geleden ging zij nog dage lijks naar de stadsedert is zij ziek geworden en was in de laatste dageu niet meer in het volle genot harer geest vermogens. Een kwaadaardige hond heeft dezer dageüzoo te Weesp als in de omstrekenveel onrust te weeg gebragt. Eerst beet hij in het Gein een hond van een der veehou ders aldaar. Tusschen de Geinbrug en Weesp viel hij twee mannen aan, waarvan een door hem gebeten is; in de stad komeude heeft hij nog eenige honden gebeten en is langs den kortsten weg naar Muiden geloopen; op weg is hem nog iemand ontmoet, die in tijds ter zij gaande, geen let sel heeft bekomen. Te Muiden heeft hij nog een man in de kleêren gebeten, en is vervolgens langs den Muiderstraatweg naar Diemen geloopen; aldaar schijnt hij afgemat te zijn aan gekomen, ten minste volgens berigtenwas b\j nabij het Vinken tolhek achter de batterij aan de 4 huizen gekropen en is daar door den tolgaarder van voormeld hek afgemaakt. Men verneemt, dat door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Zendelinggenootschapin eeu buitengewone vergadering, gehoudeu op 1 December 11., het volgende drietal van predikanteu is gevormd, om daaruit in de maand April e. k. een director van het Zendelinghuis te beroepen; zijnde, alphabetisch gesteld, de heeren: T. K. M. von Baum- hauer, phil. theor. mag. litt. hum. en theol. doet. te Zut- paenB. G'. Ledeboer, te Dalfsen, en P. J. de Roode, te Hoogkarspel. Ds. H. Dwars te Kampen zal zijn emeritaat vragen met 1 Januarij. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Wad- dinxveen Ds. J. H. F. Bloemers, thans te Haarlo en Wa terhoek. Beroepen bij de Herv. gemeente te Heerjansdam de kand. J. van Herwaarden. Beroepen bij de Chr. Afg. Ger. gemeente te Zwolle Da. F. Smit te Gorinchemte Üokkuni Ds. A. Neutjes te Urkte Maasland Ds. J. Alting te Schildwolde. te Vrij- hoeve-Kapelle Ds. T. H. Uitterdijk te Schoonhoven. Bedankt voor het beroep naar Schoonebeek door Ds. J. F. Petersen te Ulsen; voor dat naar Burum door Ds. H. Nieboer te Garrelsweer; voor dat naar Putten door Ds. J. W. de Lang te Wapenvelde. Bij de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwyk aan Zee is de treurige .tijding ontvangen, dat op den avond van den 30sten November te Katwijk is aangekomen de aldaar te huis be- hoorende bomschuit de Adriana, zonder stuurman en met verlies van één matroos. Beide zijn door den hevigen storm in zee over boord geslagende eerste achterlatende een weduwe met 4 kinderen en de laatste een weduwe met 1 kind. Met deze ongelukkigen zijn binnen één jaar ten laste der Vereeniging gekomen 14 weduwen en 37 weezen. Wij wenschen dat de circulaires welke dezer dagen door de Leidsche commissarissen aan onze stadgenooten zijn rond gezonden, algemeene deelneming mogen ondervinden, ten sinde de Vereeniging aan haar loffelijk doel voortdurend zoude kunnen blijven bantwoorden. Door haar toch worden ondersteund 19 weduwen en 44 weezen, en bij dit getal komen binnen kort 5 weduwen en 16 weezen, welke nog uitkeering ontvangen uit een bijzondere collecte, bedragende te zamen 24 weduwen en 60 weezen; bovendien zijn ge durende den winter de uitkeeringen verhoogd. Donderdag avond is bij zekeren L. op den Middelweg aihierbij insluiping en overklimmingeen brutale diefstal gepleegd, namelijk van 3500 gulden in klinkende munt. Vrijdag avond, bij het verwerken van planken die sedert eenige dagen op den Middelweg lagen, zijn gevonden twee gakken, ieder inhoudende 500 gulden, die waarschijnlijk door de dieven daar geborgen waren omdat zij alles niet gelijk konden medenemen, en met het doel om ze later weg te halen. Door de policie worden ijverige nasporingen gedaan, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij. dag des namiddags te 5 uur 3 8°, des avonds te 8 uur 37° te 10 uur 36°. Zaturdag morgen te 5 uur 36°, te n8 uur 36°, 's middags te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 37°, - Men verhaalt, dat de Zwitsersche consul te Milaan berigt heeft, dat doctor Demme en Flora Trumpy den 2isten November in die stad geweest zijn. Aan zekeren doctor Russy aldaar moet hij Flora als zijn echtgeiioote hebben voorgesteld, Een gerucht verhaalt ook, dat Flora uit Milaan geschreven heeft, dat zij Demme aldaar verlaten heeft en naar Bern wil terugkeeren. Een Duitsch koopman, te Parijs vertoevende, zeide in een koffijhuis, dat ais Demme in Frankrijk had terecht gestaanmen eerst zou hebben onderzocht of hij bij de verkiezingen voor of tegen de regeringskandidaten stemde. Den volgenden dag kreeg hij bevel binnen 24 uren het land te verlaten. De gezant verkreeg intrekking van dit bevel maar de policie maakte het den man zoo lastigdat hij vau zelf vertrok. Omtrent het treurig einde van Jules Gérard verneemt men de volgende authentieke bijzonderheden De voormalige leeuwendooder had zich naar de Westkust van Afrika begevenvoorzien van instructiën der Konink lijke Aardrijkskundige Maatschappij te Louden en ondersteund door verscheidene leden van den Engelschen adel. Hij was voornemens een ontdekkingsreis in het binnenland te doen en had zich in de eerste plaats voorgesteld de bergketen van Koog, in Noordelijk Guinea, te bezoeken, die uog door geen Europeaan onderzocht was. In het laatst des vo- rigen jaars uit Engeland vertrokkenbegaf hij zich naar Wyddah en drong van daar door in het Rijk van Dahomey, waaruit hij een zijner laatste brieven schreef aan den Her tog van Wellington. Na vruchteloos getracht te hebben door Dahomey in het binnenland van Afrika te geraken, kwam Jules Gérard, met een brief van aanbeveling van den maritiemen bevel hebber in de Golf van Guinea, te Sierra Leone, waar de Engelschen hem aanstonds nieuwe middelen verschaften om zijn reizen voorttezetten. Een oorlogschip, gevoerd door deu zoon van lord Cochrane, bracht hem in de omstreken der rivier Gallinas. Eenige dagen aldaar aan land geweest zijnde, verloor hij zijn geheele bagage en zocht een wijkplaats in Sherborough (Afrikaansche land aan het noordeinde der Guinesche graaD- kust), waar de Franschen die er woondenhem allen mo gelijken bijstand verschaften. Van nieuws uitgerust, vertrok hij in Mei of Julij 11. uit het dorp Begboom toen hij na twee uren reizens weder geheel werd uitgeplunderd en zich genoodzaakt zag naar evengenoemd dorp terugtekeerenwaar hij het einde van den regentijd afwachtte. Daar echter zijn hulpbronnen geheel uitgeput waren, wenschte hij, alvorens den togt te hervatten, zich naar Sierra Leone te begevenen op de reis derwaarts verdronk hij bij het overtrekken der rivier Jong, welke door de re- geus gezwollen was. Deze rivier voert een verbazende me nigte boomstammen enz. af, die drijvende eilanden vormen in het kanaal van Sherboroughten onregte een rivier ge noemd. Zie hier eenige belangwekkende bijzonderheden om trent het toenemend gasverbruik te Parijs. Men telt daar thans 10 fabrieken, die 2691 werklieden bezig houden, welke gezamenlijk 2,392,000 frs. per jaar ontvangen zon der de personen te rekenen die buiten de fabrieken voor het onderhoud der lantaarns worden gebezigd en op 1 mil- lioen per jaar te staan komen. In 1860 hadden de buizen een gezamenlijke lengte van 200 uren gaans. In 1854 ver bruikte men 40 millioen cubieke meters gas; in 1861 was dat cijfer tot ruim 84 millioen geklommenen bijgevolg meer dan verdubbeld. Het gouvernement der Ver. Staten heeft volgens be rigten uit New-York vau 18 Nov., de op 1 Jan. aanstaande verschijnende rente-coupons ten bedrage van 9 millioen dol lars, reeds dadelijk betaalbaar gesteld.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2