Buitenlandsch Nieuws. kunstgewrochten voor inlancUche openbare of bijzondere boe kerijen en collectiën behouden heeft. Hoe soms zeer aanzienlijke prijzen op deze verkooping be steed zijn kan uit eenige nomuiers blijken. Zoo heeft. o. a. een Getijdeboek op perkem. met kalender van 1491, van 285 pag. ƒ409 gegolden; een antler, van de 15de eeu.v, 500; en meerdere naar evenredigheidde Chronica figurata, handschr. van de 14de of 15de eeuw, met 300 fraaije figuren, ƒ150; Le Livre de rentes etc. de Mr. le Visconte de MeaulxA°. 1402 340; de Heral dische Historie van Reeland met vele platen ƒ71. Vooral was de aandacht bij deze verkooping gevestigd op de incunabelen en zeldzame boeken, in de 15de en 16de eeuwen gedrukt. Zoo goldt de Sphiegel onzer behoudenisse 4de druk, in 4°. van 1483, te Culemburg, bij Johan Vel- denerƒ400; het boek van de Vier Uitersten (ook gen. Gedencket dyn uterste enz.) bij Gheraerst Leeute ter Goude, een druk van 1482, in 4°. ƒ110; het Boek des ghulden troens, Herlem (Jacob Bellaert), 1484, in fol. met 21 fig., 50; het Boeck van den proprieteyten der diDghen Haerlem(Jacop Bellaert, 1485), in fol., 53; St. Ber- naerdus Sermoenen, bij Peter van Os, te Zwolle, A°, 149 5, in fol., ƒ34; het Boek van den Houte, (éénig exemplaar dat zoo volledig bekend is), gedrukt bij Jan Veldener, te Culenborch, in 1484, werd voor de som van ƒ810 toege slagen. Men zie over dit zeldzaam boek o. a. den Konst en Letterbode 1849, N°. 1. Men kent nog twee exemp. van dit werkalseen in de boekerij van lord Spencer en het ander in de Koninklijke boekerij te Brussel, maar beide zijn onvolledig. Het werk Die Ghetyden van onser liever Vrouwe, te Parijs, 1509, bij Thielman Kerver ge drukt, goldt ƒ67; een Duitsche vertaling bij van Terentius te Straatsburg, (bij Hans Grünynger, 40. Niet onaanzienlijke prijzen werden ook besteed aan de keurige Plantyus, Elzeviers en aan dé verzameling van ve lerlei grootere en kleinere geschriften en werken over de uitvinding der Boekdrukkunst, waaronder ook menigeen voor kwam dat de overledene Schinkel of zelf geschreven, of in de pen gegeven had. De catalogus van zijn verzamelingen zal dan ook bij alle kenners en liefhebbers op dat en ander gebied ten leggers blyven. Het bouwen van de land hoofden en pijlers en het maken van bijkomende werken voor de brug over de rivier de Waal bij Boiamel is 11. Donderdag aangenomen voor ƒ2,075,000, door R, C. Muurman te Geldermalsem en G. van Tiel te Rossum. De persoondie de geueraals-epaulettenordeteekenen en andere versierselen uit het gemeentehuis van Yerseke ge stolen heeft, is Dingsdag te Goes aangehouden. Woensdag morgen ongeveer ten 8 uur is er brand ontstaan in den molen de Spinder op den Overtoom, buiten Amsterdam. Het gebouw is met een paar aangrenzende wo ningen afgebrand. Naar men verneemt, wordeu te Nieuwediep eerstdaags Japannezen verwacht, ten einde aan 's Rijks marine-hospitaal tot geneesheereu te worden opgeleid. Te Nieuwediep kocht een jong matroos, kleurliug vaa een N.-Amerikaansch schip, goederen bij den winkelier H. en betaalde in papier. Toen de jongen vertrokken was vond de winkelier papier ter waarde van 120; hij liep den jongen na en vond hem eerst geruimen tijd later. De jongen was diep bedroefd over zijn verlies en even opgeto gen over het terug erlangen. De eerlyke winkelier werd den volgenden dag op het schip ontboden. Hier werd hij open lijk bedankt en krëeg een groote bestelling, die spoedig door bestellingen van andere schepen werd gevolgd. Men schrijft uit het Land van Altena, dd. 26 Noy., dat aldaar dit jaar niet zooveel hazenpatrijzen en water wild voor de jagtliefhebbers te schieten zijn, als in vorige jarenen niet zulk jong wild wordt aangetroffen als het vo rige jaar het geval is geweest. In de gemeente Hapert (Noord-Brabant) had dezer dagen het volgende zeldzaam voorval plaatsEen heibewoner hoorde des nachts het geschreeuw zijner koe en eenige kip pen. De man springt het bed uit. ontsteekt het licht en begeeft zich naar den stal. Daar schiet hem op dat oogen- blik een onbekend dier langs de beenendat de vlugt neeu»f door de door hem open gelaten deur. Onmiddellijk daarop hoort hij het geschreeuw zijner vrouwhij ijlt in haast naar binnen en ziet hetzelfde beest van bed springen. Het dier, vol angst en benaauwdheid neemt zijn toevlugt in den openstaanden bakoven. De man sloot den oven en ging 0e buren roependeze met gewerengaffelsrieken en pieken gewapend, begeven zich derwaarts. Men opent schielijk den oven en de gewapende mannen schoten op de zwarte massa die zy in den oven zagen een dozijn kogels en sloten met dezelfde vlugheid den oven weder digt. Nadat het jammer lijk gehuil en gebrom in den oven ophield en men geene beweging meer hoordewerd de oven andermaal geopend eu wat haalde men er uit? een dooden en deerlijk door schoten vos. Zoowel de scherpschutters als de huisgenooteu waren verheugd en zeer voldaan over de jagt. Een belangrijke ontdekking is onlangs gedaan. Wan neer men namelijk de groenten en vruchtboomen begiet met een oplossing van sulphas ferridan verkrijgt men verwon- derlijke uitkomsten. Snijboonen winnen bijna 60 pCt. in zwaarte en de smaak is veel aangenamer. Ouder de vruch ten is de peer die, welke het meest bij deze behandeling wint. Voortaan moet men geen oud ijzer verloren laten gaan, mits het met water vermengd bijna evenveel uitwer king doet als mest. Volgens een telegraphisch berigt uit Suez van 30 No vember, hebben te Tagai ongeregeldheden plaats gehad, naar het schijnt zonder politieke beteekenis. 60 Javanen heb ben het huis van den Regent aangevallen maar de aanvallers zijn uiteengejaagd. Dit berigt was van Batavia I Novem ber met de Engelsche mail aangebragt. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 3 8°, des avouds te 8 uur 3 8°, te 10 uur 3 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 3 9°, te 8 uur 40°, 's middags te 12 uur43c, 's namiddags te 4 uur 39°. Uit Altona schrijft men, dat Pruissen uit het Noorden vau Sleeswijk daar teruggekeerd veel verhalen van de be paald Deensche gezindheidwelke zij daar hebben aange troffen en die hunne goede ontvangst en herberging dikwijls ten zeerste in den weg gestaan hebben. Zij zijn zeker, dat men in die districten de eerste gelegenheid te baat zal ne men ommet behulp van Denemarkenzich weder van Duitschland losterukken. De jeugdige Koning vau Beijeren heeft dezer dagen een bisschop in het ongelijk gesteld, die een seminarium had op- gerigt zonder volmagt van het Gouvernement, dat deze inrig- ting deed sluiten. De bisschop een beroep doende op den Ko ning, heeft deze beslist dat het Ministerie gehandeld had vol gens de constitutionele beginselen. Deze daad wordt als een soort van programma aangemerkt. - Doctor Strauss heeft weder een leven van Jezus uitgege ven. In de voorrede zegt hij, dat toen hij zijn eerste leven van Jezus schreef, nu 29 jaren geleden, hij dat boek alleen voor theologanten had bestemd omdat de leeken toen nog niet ge noegzaam voorbereid waren, maar dat hij thans juist voor de leeken schrijft, eu getracht heeft, zich zoo verstaanbaar uitte- drukkendat ieder die beschaafd en in staat is te denken hem begrijpen kan. Wat de theologanten betreftalthans de gepa tenteerde, zooals hij zich uitdrukt, kan het hem niet scheien of zij het boek al dan niet lezen. Natuurlijk wijzigt Strauss in dit werk zijn opinie over de Godheid van Christus niet, en verklaart hij de wonderen op wetenschappelijke gronden. Dit werk is in het Fransch vertaald door den hoofdredacteur van het dagblad Le Temps, den heer Nefftzer. Het Fransche hof zal reeds den 9den Dec. van Com* piègne naar Parijs terugkeerenen welnaar het schijnt ten gevolge van den diepen indruk, welken het beklagens waardige sterfgeval van den graaf de Lupel op den Keizer heeft gemaakt. De heer de Persigny heeft volgens het zeg gen zijner vrienden besloten het Keizerlijk lustverblijf niet te gaan bezoeken. Woensdag morgen heerschte op de kaden er. bruggen te Parijs een zoo zware mist, dat men op een afstand van tien voetstappen niemand onderscheiden kon. Daardoor zijn zelf eenige ongelukken met rijtuigen gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2