1470. Vrijdag 2 December. Binnenlandse!] Nieuws. Vo LEIDSCII BAGBLA Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor beiden 1.95, en franco per post 2.89 ia de drie maanden. Afzonderlijke Nom uiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0.75, ie lere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 in.; 2 u. 56 in.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligiingen aan de Lakenhal, Ivatoenfabriek en op de bfieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'eavouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 45 ra. 's namiddags. Oost-ïotiiscb© Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Iriest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand/ RijUs-Telegrauf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 in. av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is ta spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8—2 uur eu van 4—7 uur; der ïu- eu Uitgaande Rechten ou Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van a 6 uur; ran sRijk* Directe Relastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van d? Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot Isten luit. bij het 1ste reg. inf. den 2den luit. L. Houwink van het corps, en aan den luit.-kol. van den generalen staf van het leger in NeerL- Indië O. S. J. J. D. Bijl de Vroe, thans met verlof hier te lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol verleendmet toekenning van pensioen. Z. M. heeft agreatie verleend aan A. F. graaf van Ktelmanseggeals commandeur, en aan L. baron van Pal- landt van Eerdeals tweeden kapittel-ridder der Duitsche orde Balye van Utrecht. Z. M. heeft aan den heer J. H, van West, op zijn verzoek, met den isten Januarij 1865 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van betaalmeester der nationale schuld behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetui ging voor de vele diensten door hem aan den lande bewe zen en is met ingang van 1 Januarij 1865 tot betaalmeester der nationale schuld benoemd de heer E. W. van West, thans hoofdcommies bij de administratie van de rentebetaling der nationale schuld. De Minister van Justitie heeft bij de verdediging der begrooting voor de Eerediensten te kennen gegevendat de afzonderlijke administratiën voor de eeredienst ten doel hebben alle inmenging in kerkelijke zaken aftesnijdenom de eigen ontwikkeling daarin te bevorderen en gemakkelijker te makenen om alzoozonder schokkentot een toestand van zelfstandigheid in den Staat te geraken. Als er geen administratiën geweest waren, had men de eerediensten bij een of ander departement ingedeeld, en dat ware ver keerd geweest. De Min. ziet niet in, waarom de tegen woordige maatregel meer omslag zou opleveren dan vroeger; die administratiën zijn afdeelingen van een depart, van alge meen bestuur. Hij wijst vervolgens aan, dat er reeds veel gedaan is om tot een definitive opheffing der adm. te ge- faken. Men verlieze ook niet uit het oog, dat de kerk zelve aanvankelijk meer vast dan los wilde zijn van den Staat. Langzamerhand is echter alles afgeschoven van den Staat, wat bemoeijing in sacra was. Er blijft nu nog over de regeling van de adm. van kerkelijke goederen; dat alles rust op Kon. besluiten, ook het toezigt. Neemt die besluiten weg, en er is geen beheer. Welke regering zou maatregelen durven nemen van zulk een groot deel van na tionaal vermogen bandeloos te laten Men verwijst naar de synode; de Min. betwyfelt echter of de 9ynode wel de be voegde magt is om regels daarvoor te stellen. In 1852 wilde de synode zich dat beheer toeëigenen, maar het is haar ontzegd en van daar een der elf reserves. Er moet een nadere regeling plaats hebben der onderlinge verhouding van het synodaal bestuur en vau de administratieve collegiën. Door die zaken van de regering afteschuivenzullen er 48 Kon. besluiten worden opgeheven en door eenvoudige be sluiten vervangen. Inderdaad ziet men dus het einde van den tegenwoordigen toestand naderen en de Min. gelooft, dat het einde zeer nabij is. Hij betwijfelt of het denkbeeld van den heer van Delden, om in eens de finantiëele reke ning met de kerk te sluiten, wel voor verwezenlijking vat baar is. Om maar een voorbeeld bij te brengen als men 12 ton ter uitdeeling aan de synode geeft, welk een ont zettende magt geeft men danen welke controle is er op de doelmatige besteding? Overigens is art. 168, al. 1 grondwt. verpligtenden al. 2 geeft ja bevoegdheid maar dit is geschreven in het belang van de kerk en de gods dienstige ontwikkeling, en dat is van algemeen belang. Er worden ook eerst toelagen verleend, wanneer de gemeenten niet in hare eigen behoeften kunnen voorzien. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren, dienst 1865 kwam wederom ter sprake het denkbeeld om de kortingen op de bezoldigingen ten be hoeve van het pensioenfonds, zoowel omdat zij in het alge meen betrekkelijk hoog mogen geacht worden, als omdat ook met een vermindering daarvan eenige verbetering van het lot der mindere ambtenaren zou gepaard gaantot een lager bedrag terug te brengen. Andere leden konden echter deze overtuiging vooralsnog niet tot de hunne maken. Eerst wan neer het fonds gedurende 40 jaren met den vollen last, uit de voorschriften der wet voortvloeiende, zal zijn bezwaard, zal met voldoende zekerheid kunnen beoordeeld worden of de kortingen al dan niet te hoog zijn gesteld. Wat meer bepaald het wetsontwerp zelf betreft, is van verschillende zijden met groot leedwezen de plaats gehad hebbende tractementsverhooging gezien; zonderling te meer, in zoover zijin tegenstelling met het beginselwaarvan

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1