N°, 1466. Maandag 28 November. A°. 1864. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, IV. LEIDSCH MCBLAD: Dese Courant verschijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, an franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaonderijjke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. lm.; 12 u. 51 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtends 4 u., de overige dagen, uitgesonderd des Zondags, 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u, 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. «5 m. 'snamiddags. Oust-Iudi.obe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand.] Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 'a m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dageljjks van 10—2 uur. - De Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aocijuaen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aeoijnsea dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. De invloed der kiesvereenigingen zal zich by de aanstaande verkiezing minder doen gelden dan de persoonlijkheid der kandidaten. Er was een tijd- maar die is vervlogen dat die van //Vaderland ea Oranje" bijna elke verkiezing beslistte, zoodat, slechts enkelen uitgezonderd, alle Raads leden aan haar hunne benoeming te danken hebben. Dat was de tijd van hartstogt en vete op kerkelijk gebied. Nu is de kandidaat van //Vaderland en Oranje" van vele klein geestige handelingen afhankelijk en treft hem het verwyt van conservatief, dat dus ook op de groote meerderheid van de Raadsleden toepasselijk is. Het geschil tusscben oude en nieuwe Gemeente-Commissie werkt ook daarop in meerdere of mindere mate, en op die gronden veroorloofden wy ons met bescheidenheid te twijfelen aan den grooten bijval, die de kandidatuur van den heer Snellen van Vollenhoven zal ondervinden. Die gronden bestaan niet ten opzigte van de heeren van Wensen en Holtz, die op een geheel onafhankelijk stand punt geplaatst door de kiesvereenigingendie hen aanbeve lenvan geene staatkundige richting of kerkelyke kleur, haar karakter en aanbeveling ontleenenzoodat velen, die hunne kandidatuur thans eerst met ernst zien aanbevelen vragenwaarom nu eerst en niet vroeger Is het niet vreemddat nu eerst die aanbeveling ge schiedt? Jaren toch achtereen was de heer van Wensen Leidsch industrieel en toen de katoendrukkerij op de Heere gracht hare stilstand en slooping nabij scheen was hij het niet die door zijn ijver en invloed, door een verstandige keuze van hulp en bijstanddoor de opoffering van wat hy bezat die nieuwe tak van industrie opbeurde en onder Gods zegen een uitbreiding geven kon die haar thans tot een sieraad van Leidentot een rijke bron van onderhoud voor velen maakt? Jaren toch achtereen had de heer Holtz als bouw kundige zijn rust genomenna een onvermoeid werkzaam levenwaarin hij veei geleerd had- 't zij als werkzaam op het bureau van den stads-architectals onderwijzer in de bouwkunde aan het Genootschap M. S. G., als architect der Akademiegebouwen of als timmerman. Beider huisselijk eü burgerlijk leven dwong ieder weldenkende achtiug af en hunne onafhankelijke betrekking in den laatsten tyd stelde hun in staat veel goed te stichtenveel kwaad aftewenden en te lenigen. Wij zwijgen opzettelijk van den hoogstbelang- rijken invloed dien zij uitoefenden op de armenzorg en dat thans de gemeentekas zoo geheel ontlast is van elke onder steuning voor huiszittende armen zou het niet te dankea zijn aan de kennis, bet overleg, de moed en de volharding die zij op het gebied der armenzorg hebben betoond, trots ingewortelde gewoonten en hevige tegenwerking? Zijn er onder de leden van den Raad die thans zitting hebbenniet velendie moeijelijk zulke aanspraken op een Raadsplaats kunnen doen gelden Waarom dan eerst nu en niet vroeger hun aanbevolen? Vaak al te ligtvaardigniet zelden met een valsche be doeling, wordt het vermoeden gemaakt, dat een die ge schikt is, niet altijd ook genegen is, om zulk een openbare betrekking te aanvaarden die bet meest wordt begeerd en bejaagd door hen, die het minst daarvoor geschikt zijn en er het gewigt en den omvang niet van kennen. De heeren van Wensen en Holtz beiden zijn gewoon de zaken niet eenzijdig maar van alle zijden te beschouwen. Ook thans wachten zij af, hoe de kiezers over hun denken en eerst bij den uitslag der stemming komt nader beraad en nieuwe verbindtenis te pas. Zoo moest het bij elke stemming gaan omdat die uitslag op de beslissing merkbaren invloed kan hebben. Maar waarom nu? waarom niet vroeger? Omdat de hee ren van Wensen en Holtz zich nimmer op den voorgrond stelden, omdat hun leven huisselijk, eenvoudig, geen so ciëteitsleven of opzienbarend was, wat zij in vereenigingen waarvan zij leden waren verrigtten was, omdat zij ja hup- sclie, welwillende, maar toch veerkrachtige mannen zyn omdat zij zich niet dringen in aristocratische kringen of daarin te huis gevoeldenomdat ofschoon beiden uit den burgerstand voortgesproten, niet op hun toepasselijk is, wat anderen te stade kwam, bijv. de volgende trek van een raadslid uit den burgerstandelder9 geschetst //Onderworpen van aard jegens de zoogenaamde aanzien lijken in den landebehoort hij tot de zoodanigenwelke deze gaarne in bescherming nemenomdat daarop als voor beeld kan worden gewezendat zij geen burgeman bepaal delijk uitsluiten. AH deze maar van zoodauige stof is ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1