Binnenlandse!* iNieuws. Buitenlandsch Nieuws. stelling bestaat voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken onder de 190 kiesbevoegdendie volgens de openbaar ter inzage liggende lijst bestaat uit 69 kooplieden en handelaars, 6 3 fabriekanten, 26 commissionairs in verschillende vakken 11 grofsrneden6 drukkers, 5 branders en distillateurs, 5 directeurs van fabrieken, 3 manufactuurverwers3 zeep zieders 3 scheepmakers2 zoutzieders 2 leerlooijers en 2 vachtenbloters. In andere gemeenten schijnt men de kiesbevoegdheid meer uittebreidenzoodat in sommige van geringer bevolking het aantal kiesgerechtigden in verhouding veel grooter is, zoo als: Haarlem met 235 Gorinchem met 137 en Schiedam met 247 kiezers, die voor den voor iedere gemeente be paalden census ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentrecht zijn aangeslagen, op gron den die elke gemeenteraad naar plaatselijke toestanden heeft aangewezen en bij Koninklijk besluit tot het bepalen van den census zijn aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank j te Maastricht Mr. J. E. Wijnands Mr. J. H. E. Wijnands, i advocaat en wethouder aldaarvoorts den luit. t/z. 1ste kl. J. P. M. Willinckthans belast met de waarneming der i betrekking van equipagemeester bij het marine-etablissement op Onrust (Oost-Indië)op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt; en den offic. van gez. 2de kl. B. M. H. A. van den Goorbergh, van het 6de reg. inf., op verzoekop non-activiteit. - De 2de luitenant E. A. D. A. van Franckenberg van Proschlin van het 1ste reg. inf. is bestemd om de wapen cursus te Maastricht bijtewonendie van den lsten Decem ber a. s. tot uit. April des volgenden jaars door den kapitein der art. J. J. Bergansius, hoofd der wapenkeurings-commissie zal plaats hebbeD. Op last van het Dep. van Oorlog zal bij strenge koude aan de militaire bezetting te Nijmegen, een derde wollen de ken versterkt worden. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Donderdag, 17 November, zijn o. a. ingekomen de verzoekschriften als1°. twee adressen betrekkelijk het wets ontwerp tot. regeling der schutterijen alsvan de raden der gemeenten Beusichem en Dodewaard2°. een van A. van Eek, bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Go rinchem, betrekkelijk het wets-ontwerp op de personele be lasting; 3°. een van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, houdende adhaesie aan de voorgestelde afschaf fing der gemeente-accijnsen4°. een van L. J. Kassier en an dere commiezen bij de plaatselijke belastingen te Helder, ver zoekende om bij de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelas tingen op hunne belangen te letten; 5°. een van den dijkstoel van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk, tot het toestaan van de somop de begrooting van de staats spoorwegen uitgetrokken voor verlegging van de rivierdij ken beneden de spoorwegbrug te Zalt-Bommel; en 6°. een van J. Berghege, predikant der Hervormde gemeente te Haaks bergenverzoekende ten-uitvoer-legging van het besluit van 27 April 1810, waarbij zekere heffing ten behoeve der Her vormde predikanten, onder toekenning van schadeloosstelling aan dezenis afgeschaft. De commissie uit het prov. gerechtshof van Zuid-Hol land, belast met het afnemen van het examen aan hen, die den titel van kand.-notaris verlangen te verkrijgen, heeft Zaturdag dien rang nog toegekend aan den heer Mr. A. J. C. van Weelte Ooltgensplaat. Heden Maandag heeft de arrond. rechtbank te 's Hage uitspraak gedaan in de zaak van de persoon van deBondt, huisvrouw ven F. Geereke, wonende aldaar, aangeklaagd van het houden van een pand- of beleenhuis, zonder behoorlijke vergunning. De rechtbank heeft haar aan dit feit schuldig ver klaard, en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van /"500, invorderbaar bij lijf- dwang, met last dat de goederen, welke als stukken van over tuiging hebben gediend aan de daarop rechthebbenden zullen worden teruggegeven. Bij de te Sneek gehouden aanbesteding der te bouwen hoogere burgerschool is gebleken dat minste inschrijvers waren de heeren van der Werf en Molenaar voor de som van f40,580. Met het fregatschip Rotterdam, kapt. Adriaans, js van Batavia overgebragt een boa constrictor lang 17 voet een geschenk voor de Diergaarde te Amsterdam. Aan boord bevindt zich ook een Rotterdarasche loodsdie bij het vertrek van het schip naar Batavia in het Eugelsch kauaal door storm niet kon worden afgezet en die daarom de reis naar Oost- Indië heeft moeten meêmaken. Op een advertentie in de Kerkelijke Courant van Za turdag den 29sten Octobor j 1., waarbij zij die in aanmer king wenschten te komen als algemeen secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap op een jaarwedde van 1500 gulden werden uitgenoodigd zich aautemelden aan het lo- caal van genoemd genootschap te Amsterdam waren den 9den November reeds 5 0 aanbiedingen ingekomen, zooda'. het hoofdbestuur gemeend heeft op dien dag de lijst met die 50 sollicitanten als genomineerden te kunnen sluiten, Naderhand is het getal nog vermeerderd. En toch werd van de sollicitanten het radicaal gevraagd van kandidaat in de godgeleerdheid bij de Ned. Herv. Kerk, de Doopsge zinde Societeit of Remonstrantsche broederschap. Men meldt uit Schalkwijk van den 18den November; Ter gelegenheid dat heden het stoffelijk overschot is bij gezet van baron de Wijckerslooth de Weerderstein in het familiegraf op de begraafplaats der R. Cath. gemeente, wer den de armen der gemeente ruimschoots bedacht. Namens de familie van den overledene werd, tot buitengewone bedeeling gedurende deu a. s. winter, de som van f 800 verstrekt voor de armen der R. C. en f 200, voor de armen der Herv. ge meente. De heer K. W. Schneider aan het Nieuwediep heeft een uitvinding gedaan, welke bestaat in een zeer eenvoudig toestel tot het doen controleren van gasmeters, waardoor de reeds zoolang gewenschte ijk in toepassing zou kunnen worden gebragt. Ook zou die toestel de thans in gebruik zijnde meters kunnen vervangen en verreweg te prefereren zijn wegens de eenvoudige en niet gecompliceerde zamenstellingwaardoor ze in het minst niet, zooals alle machineriën en uurwerken, aan verslijten en voorloopen onderhevig is. De uitvinder verzekert, dat zijn toestel veel gunstiger uitkomsten oplevert dan de wijze van ijken, zooals die tegenwoordig in Engeland, Frankrijk, België en Saksen in gebruik is. Men is den fhoordenaar van de 21 jarige nicht van den heer Stolk te Dinteloord genaamd Cornelia Jacobs Laven, nog niet op het spoor. Dit meisje werd om hare schoonheid en zedigheid de bloem van Princeland genoemden door een ieder bemind en geacht. Zij was bezig met het schil len van appelende ellendeling schijnt haar te hebben ver rast en met een handbijl het hoofd vermorseld, vervolgens het kabinet opengebrokeu en daaruit een somme gelds ont vreemd te hebben. Het huis, bewoond door de echtelieden v.d. Stolk, gelegen op eenigen afstand buiten de kom van het dorp, en waarin de moord gepleegd is, is hetzelfde waarin voor omstreeks 9 jaren eenige boosdoeners van het Rucphen- sche heike een diefstal pleegden bij nacht, met buiten- c binnenbraakdoor meer dan een persoon met wapenen, bedreiging van moord en verdere verzwarende omstaudighe' den. Voor die misdaad werden twee van hen, zijnde vader en schoonzoon door het prov. gerechtshof van Noord-Bra bant ter dood veroordeeldwelke straf zij op de groots markt te 's Hertogenbosch hebben ondergaan. - De Thermometer, van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 39°. Zondag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 42°, te 5 uur 41°, te 8 uur 41°, te 10 uur 41°. Maandag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 42°, 's middags te 1- uur 46°, te 4 uur 43°. - Te Kottbus in Pruissen stierf dezer dagen een paar, die 60 jaren door den band des huwelijks waren vei'

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2