N°. 1461. Dingsdag 22 November. A". Verkiezing voor leden der Hamer van Koophandel en Fabrieken. II. Woensdag zal weder een verkiezing plaats hebben voor de ledendie dit jaar moeten aftredenmaar toch herkies baar zijn. De aftreding geschiedt nu om de twee jarentel kens de helft der leden, thans de grootste helft, ten getale van vijf. Bij de twee laatste verkiezingen in 1860 en in 1862 zijn de kiesgerechtigden in grooter getale opgekomen dan vroeger: 73 en 83 van de 180 opgeroepeuen en telkens werd de keuze niet voor allen die aftradendadelijk maar voor de helft eerst bij herstemming beslist. Bevreemding wekt bet, dat die in 1860 in de herstemming kwam in 1862 buiten aanmerking bleef en dat er geen vastheid in de keuze bestond, bleek wel uit het verschil in het aantal stemmen, dat de eene verkiezing bij de andere aan bepaalde kandi daten ten deel viel. Jaren achtereen waren de nu aan de beurt van aftreding zijnde heeren: Mr. P. du Rieu, J. I. van Wensen, B. F. Krantz, A. C. Leembruggen en J. A. de Fremery leden der Kamer en stonden zij tot belangrijke instellingen van han del en fabriekwezen in betrekking, zoodat zij het vertrou- weu der kiezers verdienen en hunne herkiezingals zij zich weder die laten welgevallenwel niet kan worden betwijfeld tenzij een meerderheid van kiezers in den waan mogt ver deren dat ze te liberaal waren dat wil zeggen geene protectionnistische beginselen bezaten! 't Komt ons evenwel nog al vreemd en onverklaarbaar voordat zulke industrieelen zoo weinig het belang der nijverheid, dat toch ook hun be- 'ang is, zouden kennen door zich optewerpen tot verdedi- 8era van vrijziunige staathuishoudkundige beginselenwan eer die nadeeligen invloed konden uitoefenen op hunne tak- dn van industrie De taak der Kamer schijnt beperkt, maar zij kan ook uit gebreid en van grooten omvang worden. Er bestaat een Ver eniging van en voor Industrieelen in Nederland en wat zij en verrigl, moeten ook de Kamers van Koophandel en Fabrieken willen en doen. Elke fabriekstad en weder elke tak van ny verheid aldaar in het bijzonderzij hebben eigenaardige belangen en waarom zou een boute 9chaar van enkelen uit onderscheidene plaatsen en van verschillende tak ken van industrie der algemeene en bijzondere belangen be ter binnen een paar uren kunnen besprekendan een plaat selijke nijverheidsvereeniging uit een veelzydig oogpunt en zonder overhaaste redewisseling, vooral wanneer er plaats is voor mannen van verschillende beginselen of richting Daar om is het ook zeer gewenscht, dat in de Kamer van Koop handel de onderscheidene richtingen worden vertegenwoor digd, opdat meo elkaar leert kennen, begrijpen en verstaan, zoodat de dwaling ophoudt die er menigmaal bestaat over de ware beteekeuis van vrijzinnigheid of vrijgevigheidter wijl niet zelden eigenbelang en zelfzucht de eigenlijke drijf- veeren uitmaken. En nu, zij die bij zulke zaken, bij de handelingen der Kamer van Koophandel in meerdere of mindere mate recht streeks of zijdelings belang hebben zij kiezen de leden. Ons komt het voordat de kiesbevoegdheid geen uitbreiding behoeft, ofschoon nu bij deze verkiezing wel zou te pas kun nen komen, //het volk dat achter de kiezers staat," kies recht toetekennen. Minder ongerijmd toch zou het zijn de fabriekarbeiders tot de stembus toetelatenwaar het zulk een keuze geldt, waarmede de bloei van fabrieken in on afscheidelijk verband kan staandan tot die voor de ver kiezingen tot leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten, Te Rotterdam is dezer dagen een kiesvereeniging opge richt, die bij de keuze voor leden der Kamer van Koop handel een beginsel op den voorgrond stelt en in een regle ment regels heeft gesteld bij de aanbeveling van kandidaten. Te Leiden heeft men de keuze steeds gedaan zonder een bijzondere aanbeveling, maar aan een vriendschappelijk over leg welligt van enkele kiezers een goeden uitslag overgelaten. De bestaande nijverheids-vereenigingen schijnen zich daartoe, het best te eigenen en voor ditmaal zal de uitslag der stem ming moeten bewijzen, of er belangstelling yverige belang- LEIDSCI1 IJlliltH Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Hom mers Vijf Cents. Prijs der Advertentien1-6 regel» 0.75, Tedere re^el meer 12J Ots. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van geuootscbappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 61 ra.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 ra., 9 U. 5 ra. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 6 u.; Tan Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbuaiigtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'euaraiddags te 3 u. 45 m. savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iodisobe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Iriëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand., Rijks Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 7 u, 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur, (gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van babricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 nur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is to ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooiju.en, dagelijks van 8-2 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsea dagelijks van 9 1 uur en van 3 6 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. - van Zegel, Registratie dagelijks van 8-4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9-4 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1