Buitenlandsch Nieuws. De Nederlandsche Gereformeerde Zending-Vereeniging I te Amsterdam heeft ontvangen een legaat van f 500 door wijlen mej. Olivier en een van f 250 door wijlen mej. de wed. van Wees aan haar vermaakt. Het bestuur der Utrechtsche Zending-Vereeniging roept nog geschikte jongelieden op, om als kweekelingen in hare leidingschool te worden geplaatst. Uit Giethoorn wordt gemeld, dat men aldaar tegen woordig geheel onbekende vogels in de eendenkooijen vangt. Hun gewigt bedraagt soms meer dan 3 Ned. ponden zij zijn zeer vet en worden voor 1,50 per stuk van de hand gedaan. Men heeft er wel reeds 60 stuks per dag gevangen. Te Wildervank had den 12den dezer een betreurens waardig ongeluk plaats. Het bijkans 9jarig zoontje van den wever R. Veentjer begaf zich op het nog brooze ijs in een der wijken aldaardoch zakte er spoedig door en werdin spijt der aangewende pogingen tot redding, er levenloos uitgehaald. Te Schiedam werden drie kindereneen meisje van 7 en twee jongens van 5 en 4 jaarverleden Zaturdag ten 2 ure vermist. Nergens was een spoor van hen te vinden. j De ouders verkeerden in doodelyken angst. Eerst ten 10 j ure werden zij in een vigelante teruggebragt. Zij waren naar het schaatsenrijden gaan zien en door den mist afgedwaald hadden zij altijd rechtuit geloopentot zij in 3 uur tijds Rotterdam hadden bereikt. Daar wisten zij niet optegeven waar ze te huis behoordenalleen de straat konden zij noe men en was men met moeite er achter gekomenwaar zij te huis behoorden. Beroepen by de Hervormde gemeenten te Eibergen Dr. F. L. Rutgers te Soesterberg; te 's Gravesande Ds. P. Moll te Wichmond; te Opheusden Ds. J. A. Ruys te Put ten; te Garderen Ds. H. van Broekhuyzen in Zuid-Afrika; te Retranchement de kand. H. G. Wittebol. Beroepen bij de Chr. Afg. Ger. gemeente te Gameren Ds. H. R. Koopman te PernisDs. F. Rederus te Beetgum heeft het beroep naar Wezepe bij Hattem aangenomen. Ds. P. Leendertz Wz., aan den Upheeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Medemblik aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45°. Donderdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 43°. In den Belgischen Senaat zijn Woensdag de discus- siën over het ontwerp betrekkelijk de studie-beurzen aange vangen. De brief van den Prins de Ligny, die zich omdat de graaf van Vlaanderen op zyn goederen zou komen ja gen, bij den Senaat verontschuldigde wegens het niet bij wonen der zittingentijdens dit belangrijk wetsontwerp aan de orde was, heeft een zoo ongunstigen indruk gemaakt, dat velen der meening zijn toegedaandat het regerings voorstel veel kans loopt te worden verworpen. Een onmid dellijk gevolg dier opinie is, dat er weder geruchten eener Ministeriële crisis in omloop zijn. Uit Cadix meldt men het overlijden van don Juan van Halengraaf van Peracamps die in de omwenteling van 1830 een belangrijke rol heeft gespeeld. L'Indépendance hangt een treurig tafereel op van den toestand in Keurhessen. Niettegenstaande toch de Kamer en het Ministerie een gewenschte arbeidzaamheid aan den dag leggen staan de Regerings-aangelegenheden geheel stilaan gezien de Keurvorst steeds in gebreke bleef iets te bekrachti gen. Alle middelen om hem te bewegen de pen optenemen faaldeneindelijk evenwel mogt men daarin slagen. De afge vaardigden hebben een commissie van geneeskundigen be noemd ten einde rapport uittebrengen over den gezondheids toestand van den Souvereindit middeldat de voorbode van een regentschap scheentrof doel. - De Koning van Italië, Victor Emanuel, heeft, be halve 3^- millioen van zijn civiele lijst, aan de schatkist vijf kasteelen geschonken, waarvan een in het Milanesche, twee in het Napolitaanscheeen in Piemont en een in Tos- kane gelegen is. Men voorziet hevige discussiën in het Wetgevend Lig- chaam van Frankrijkter zake der enorme uitgavendie het herbouwen der Tuileriën vereischten die geschat worden op 50 millioen francs. Op de beurs te Parijs heerschte 11. Dingsdag groote ongerustheid, ten gevolge van het berigt, dat twee groote huizen te Lyonmet een passief van 16 a 18 mill., en onderscheidene huizen te Havre hunne betalingen gestaakt hadden. Dat men te lang kan leven bewijst de geschiedenis van zekeren bedelaar B. te Parijs, die door dezen uitroep het medelijden van het publiek tracht optewekken ofschoon hij de waarheid spreekt vergeet hij er bijtevoegendat dit dan toch enkel door eigen schuld wordt veroorzaakt. Op jeugdigen leeftijd in het bezit van een aanzienlijk vermogen was hij een groot égoïst; het eigen ik was hem alles, en het valt te- denkendat dit hem belette vrienden en bescher mers te verwerven, die hij dan trouwens toen kon ontbe- rendaar hij zich zelf genoeg was. Zelf het huwelyk ver. loor voor hem zijn bekoorlijkheid, enkel omdat hij dan verpligt zou geweest zijn een ander te laten deelen in de opbrengst van zijn rijkdommen dus bleef hij ongehuwd. Toen I hij 7 0 jaar oud wasbegon hij te berekenen dat hijnaar zijn niet sterk gestel te oordeelennog een jaar of tien kon leven en beter deed met zijn kapitaal in die jaren nog tot eigen genot te verteerendan van de interessen alleen le vende, dat vermogen aan anderen bij zijn dood te moeten achterlaten. Dus verdeelde hij dit in tien deelenen leefde tien jaren overdadig en prachtig daarvan; dit schijnt echter zijn gestel zoo goed gedaan te hebbendat hijtoen de tien jaren om waren zich tot zijn verbazing in een blaken- den welstand mogt verheugenmaar tevens tot de ontdek king kwam, dat hij geen cent meer bezat, zoodat hij den bedelstaf moest ter hand nemensedert zijn nu al tien ja ren verloopen, en leeft hij van de algemeene liefdadigheid; voorwaar, een kapitale misrekening 1 In het begin dezer week is te Londen by de houden van Turksche Staatsschuldbrieven en bij de vrienden van het Turksche rijk eenige bezorgdheid gebaard door de om standigheid, dat de betaling der met November vorderbare rente nog niet door de Porte was aangekoudigd. Dienaau- gaande maakte de Morning Post de aanmerking dat die rente eerst met 13 Nov. opvorderbaar was, en, als loopende over een binnenlandsche schuld, te Konstantinopel en niet in het buitenland betaald moet wordendat alzoo de aankondiging der betaling ook alleen in die hoofdstad behoeft plaats te hebbengelijk tot nog toe steeds geschied is. Te Londen bevindt zich een asyl voor verloopende en hongerlijdende hondenwaarvan de wereldstad een ontzag- chelijke menigte bevat. Het heeft zijn oorsprong te danken aan een ietwat excentrieke, maar overigens door hare goed hartigheid wyd en zijd bekende dame. In Hollingworth street werd een geschikt locaal aangeschaft, waar in een ruimen hof een reeks waarlijk zeer comfortable stallen zijn gemaakt, Hoewel in het begin dit nieuwe instituut aan menige spot ternij bloot stond, wordt thans aan het groote nut der ou derneming niet meer getwijfeld en is zij als voor goed ge vestigd te beschouwen. Ieder in de inrigting gebragte hond wordt tegen betaling der kosten van voeding en verpleging aan den zijn eigendomsrecht bewijzenden eigenaar terugge geven. Iedere hond, dien zijn meester niet binnen veertien dagen opvraagt, wordt tot dekking der gemaakte kosten verkocht of op een andere wyze gebruikt. Voor zoover tot nog toe omtrent de gevolgen van den storm te Calcutta van 5 Oct, officiëel is geconstateerd, zijn alleen daar ter stede om het leven gekomen 41 inlan ders en 2 Europeanen, gewond 12 inlauders en 5 Euro peanen. Voorts zijn in de stad beschadigd 1283 en vernield 89,430 woningen van inlanders; beschadigd 2296 en ver nield 92 huizen van Europeanen. Berigten uit Rio Janeiro van 24 Oct. melden, dat daar een orkaan heeft gewoedwaardoor aanzienlyke schade is te weeg gebragt. Uit Liverpool wordt gemelddat een nieuwe kaper der Zuidelijken in zee verschenen is, ter vervanging vau de Florida, die door de Noordelijken bij Bahia is genomeD. Deze nieuwe kaper, genaamd Shenandoahwaarover kapitein Waddel het bevel zal voeren, heeft zijn uitrusting in volle zee ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2