ONTVANGEN WAT MEN VAN EEN STEKJE PAPIER AL MAKEN KAN, Adverteniien. HOÜTVERKOOPIING. Donderdag middag ten 5 ure eene ruime collectie der nieuwste HANDWERKEN, en andere voorwerpen tot het vak behoorende. Breedestraat W. VAN PUTTEN. door Mevrouw ELISE VAH CALCAR, Uitgaven van A. W. SYTHOFF te Leiden: die Muller herhaaldelijk in de gevangenis bezocht hadom- Ctreeks ten zes ure weer bij hem gekomen. Muller was vroeg tijdig opgestaan en reeds geheel gekleedtoen de gouver- LUr van Newgate met den geestelijke by hem kwam. Hij ïcheen op dat oogenblih zeer kalm en volkomen bereid, om lijn noodlottig uiteinde te gemoet te gaan. Ten half acht kivamen daarop de sheriffs en onder-sheriffs in de gevange- L en begaven zich naar het gewone locaal, waar zij vroe ger bij zulke gelegentieden hun ambtsgewaad aantrokken. Thans kwamen evenwel de sheriffs alleen met den gouden tatting en de onder-sheriffs met de andere insigniën van bunnen rang te voorschyn. Op hetzelfde oogenblik werd Mül- jer door twee gerechtsdienaars uit zijn cel gehaald. Bedaard met een vasten tred stapte hij tusschen hen beiden voort paar een ander locaal, waar hij op de gebruikelijke wijze kbonden werdterwijl de Luthersche predikant Lodewijk Cappell hem toesprak, na afloop waarvan de heer Davis, predikant der gevangenis, het gebed voor de stervenden opzeide en de verdere bij zulk een gelegenheid gebruikelijke piegtigheden verrigtte. Onmiddelijk daarop begon de klok tar gevangenis te luiden en begaf zich de stoet uit het ge bouw naar de plaats der terechtstelling. Aan het hoofd van Üeu stoet zag men den predikant Davis, gevolgd door den veroordeelde met den genoemden Lutherschen leeraar Cap pell, die gestadig biddende met hem voortstapte. Muller Hoonde zich bij dit alles steeds nog bedaard alleen werd bet algemeen opgemerkt, dat zich een doodelijke bleekheid ver ziju gelaat verspreidde, terwijl men nu en dan duide lijk zag, dat hij zich met den geestelijke tot een gebed vereenigde. Inzonderheid was dit het geval, toen hjj met den vasten tred de trappen van het schavot beklommeu hebbende, zich aan de blikken der onoverzienbare menigte zag bloot gesteld. Zij die niet te ver van de plaats verwijderd ston den zagen alstoen dat de predikant Cappell met hem sprak. Naar men later vernam had deze hem op plegtigen toon gevraagd: //Ik vraag u nu voor het laatst: zijt gy onschul dig?" Daarop had Muller geantwoord: //Ja, ik hen onschul dig - Met meer klem rigtte Cappell thans andermaal tot hem dezelfde vraag: //Zijt gy onschuldig?" En weder wa« het antwoord: //God weet wat ik gedaan heb!" - //Dus weet God ook dat gij dit gedaan hebt?" vroeg de geeste lijke weer. Op die vraag zweeg hij. Daarop zeide Cappell: //Ik vraag het u nogmaals, plegtig en voor het laatstHebt gij die misdaad begaan?" - En nu volgde het antwoord: //Ja, ik heb het gedaan!" Dit gesprek met den geestelijke had in het Duitsch plaats gehad. Bij dit laatste woord riep de geestelijke: //Goddank! Goddank!" eu terwijl alsnu de beul zijn vreeselijk werk moest aanvangen, verliet Cappell in diepe ontroering het schavot en gaf aan de sheriffs op de vraag naar Müller's laatste woorden ten antwoorddat de veroordeelde zijn misdaad beleden had. Onmiddelijk hierna plaatste Calcraft een witte kap over het hoofd van Müller, bevestigde den strik om zijn nek en vijf seconden later was het vonnis volbragt; het hoofd vau den geëxecuteerde hing dadelijk ter zijde af; zoo ver men zien kon maakte het ligchaam geen verdere bewegingzoo- dat het lijden zeer kort moest geweest zijn. Sedert de ver- schijning van den veroordeelde op de plek tot aan de ten uitvoerlegging van het vonnis waren naauwelijks drie minu ten verloopen. Voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij gelegenheid der herinnering aan den aanvang mijner werkkring als Godsdienst-onderwijzer voor fijftig jarenbetuig ik openlijk mijnen hartelijken dank. J. SCHAAP. Leiden, 16 November 1864. Een JONGELING van 12 a 13 jaren kan als jongste klerk op een kan- itoor geplaatst worden. Adres onder letters Z. aan het Bureau dezer Courant. Op Dingsdag 22 November 1864, imorgens ten 10 ure, zal Notaris M. S. BOOYte Hillegompubliek ver hopen, in de bosschen van het land- |ë°ed a Lisbroek onder Hillegom 160 vaam SPALHOUT, eiken met leenig beuken en een klein gedeelte sparren en abeelen Ongeveer 30,000 drooge TAKKE- B0SSEN, eiken, beuken en eenige sparren. Voorts 30,000 halve nederl. ffi best fgewonnen HOOI. Eeu en ander gemakkelijk te vervoe- |reu te water en te land. Betaaldag 26 Julij 1866. fal deD Boekhandelaar J. W. VAN LEEU WEN verkoopen, de boeken betreffende. ■^chiedenisGenealogieLand- en °ikenkundeSteden- en Reisbeschrij- Vln9Grieksche en Latijnse Ae ScArij- eAs' taalkunde en Woordenboeken. De tweede druk van De Kleine Papierwerkers. is in eiken boekwinkel voor 90 cent verkrijgbaar. Dit werkje wordt opgehel derd door 8 platen, waarop 160 voorwerpen zijn afgebeeld, welke men door het vouwen uit een stukje papier maken kan. Uitgave K. H. SCHADD te Amsterdam. thomas tate, Kort begrip der werktuigkunde. Handleiding bij onderwijs en zelfoefening. Vrij gevolgd naar het Engelschdoor p. m. brutel de la rivière, J 3.60. Ch. deiaünay Allereerste gronden der practisclie en theoretische Dechanica. Vrij gevolgd naar bet Fransch en vermeerderd door f. a. t. delprat, Kapitein der Artillerie en p. m. brotel de la rivière Tweede druk. 2 deelen in linnen 5.30. Beschouwingen over het Aesthetische der Bouwkunst. Grieksche en Romeinsche Stijl. Met platenJ 2. p. m. brutel de la riviere, Geschiedenis der bouwkunst, bij eenige der merkwaardigste volken van vroegeren en laterên tyd. Met 25 platenf 2.75. Dr. w. a. hirschig, Tertaling van de eerste redevoering van den at- tischen redenaar Lysias0.30. Demosthenes en h. Lord brougham en lysias en w. a. hirschig a la w. hecker of eerste proeve van onderzoek, hoe men in Nederland recenseert en Grieksch verstaat/"0.50. Dr. j. a. van dissel, Hollandsch Laag-Haleisch Woordenboek. In linnen gebonden f 1.80. Dr. h. w. schroeder van der kolk, Het behoud van arbeidsvermogen bt| de stoomwerktuigen1.50. Dr. j. bosscha, jr. Het behoud van arbeidsvermogen in den gaiva- nischen stroom1.25 Dr. e. van der ven, Het theorema van Sturm, toegepast op twee vergelijkin gen met twee onbekendenf 1.25. Le Doet. b. verver, l'Éclafrage au gaza Peau a Nïarbonne etl'Éclairage au gaz leprince, examines et compare's 1.60. a. j. janné, Korte beschouwingen over het empirisme in de vee artsenijkunde f 0.60. Prof. f. k ais er, De inrigting der Sterrewachtenbeschreven naar de Ster- rewacht op den heuvel Pulkowa en het ontwerp eener Sterrewacht voor de Hoogeschool te Leiden, met platenL90.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3