Binnenlandse!! iNieuws. brengt de vrijzinnige beginselen op staathuishoudkundig ge- bied, als of het maar zijn bloote theoriëndie onuitvoer- lijk zijn. En in geea ander opzicht is er behoefte aan een schiö- boleth. De regeling van het openbaar en middelbaar onder wijs heeft plaats gehad op groote schaal en al is dit niet onberispelijkde ervaring zal leeren wat daaraan te veran deren en te verbeteren is. Wil men ook daarvoor nog spe cialiteiten in den Raad - de oud schoolopziener Coninck Lief- J sting, de hoogleeraren Rijke, Bierens de liaan, van der Boon Mesch eu de Vries, zijn aanbevelenswaardig. Het be heer der geldmiddelen is onberispelijk want de gemeente rekening voor 186S en de begrooting voor 1865 werden met algemeene stemmen aangenomen en in de dagbladen trof men ook geen aanmerkingen op dat beheer aan. Zou voor Leiden op het gebied van nijverheid en handel nog iets, nog veel te doen overblijven P Welnu, dan doe men uit de leden der Kamer van Koophandel, die door de handelaars eu industriëelen zijn verkozennog een keuze en steune den invloed van dat wettig orgaan op het bestuur der plaatselijke belangen. Of zou men het oog hebben op een naauwere aansluiting van het gezeliig verkeer onder de burgerij, de bevordering van het plan der bebouwing van de Ruïne? 't Is waar, on afhankelijk van den vorm moet het belang van zulk een toe nadering in het gezellig verkeer wel niet gering worden ge schat en zou het juist tot het doen verdwijnen van oude en nieuwe veetenpartijschappen en geschillen tot bevordering van vredeverdraagzaamheiddeugd en goede zedenuit stekend dienstig zyn dat belang krachtig voorlestaan en te bevorderen. Die daartoe de hand reiken vindt men reeds in den Raad en die er herhaaldelijk zijn pen voor scherpte, make zich openbaar, opdat zijn kandidatuur de zaak be- vordere Z. M. heeft den heer Mr. A. Blussédie met ultimo December dezes jaars als directeur uit den handel van het vrije entrepot te Dordrecht moet aftreden, als zoodanig op nieuw benoemd- tot burgemeester der gemeente Broek op Langedijk den heer J. van Bommel. Z. M. heeft aan den heer B. L. C. van der Hagen van den Heuvel op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van commies der posterijen van de 3de kl., en voorts benoemd tot commies der posterijen van de 3de kl. den heer J. F. Canter Cremers, thaus surnumerairalsmede tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande reehten en accijnsen te Dinxperloden heer D. H. W. Saeijendeckerthans in dezelfde betrekking te Wehl. Z. M. heeft den kapt. H, van Alphen de Veer, van het 5de reg. infanterie, op non-activiteit gesteld en zulks tot nader omtrent hem zal worden beschikt. De opperwachtmeester Bazendijk van het 4de reg. drag., die onlangs te 's Gravenhage een voldoend examen voor 2de luitenant-administrateur van kleeding en wapening heeft afgelegd, is bij de administratie van het reg. veld-art. te Utrecht gedetacheerd geworden om bij ontstane vacature tot dien rang benoemd te worden. Ter vervulling der betrekking van hoogleeraar in de scheikunde aan het Athenaeum te Amsterdamis een drietal gemaakt, bestaande uit de heerenDr. J. H. van den Broek, leeraar aan 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskun digenDr. J. W. Gunning, lector in de scheikunde aan de Utrechtsche Hoogeschool, en Dr. H. C. Dibbits, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutphen. in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage, j zal Woensdag avond de opéra Faust worden ten tooneele ge voerd. Vrijdag kwamen te Werkendam de officierde rech- ter-commissaris en de griffier der arrond.-rechtbankbene yens drie manschappen der brigade maréchauséeom een onderzoek te doen naar steenen van het rijk, die waren ver mist. Nadat een aantal werklieden waren verhoord is een der aannemers van het groote werkdat aldaar wordt ver- rigt, de beer v. d. V., in hechtenis genomeD. Zaturdag herdacht de heer I. G. J. van den Bosch zijn 50jarige dienstvervulling als directeur van den Wilhel- mina-polder bij Goes en ontving van de aandeelhouders een prachtig zilveren ornament9tuk. Zijn zoonde heer G. J, van den Bosch, is hem opgevolgd in die betrekking, waaruit hij op verzoek eervol werd ontslagen. Een der dienstmeiden van een aanzienlijke familie te Zwolle, die met 1 November ah keukenmeid iu dienst wat gekomen maar van de kookkunst weinig wi9t, had het ongeluk een stuk ossenvleesch te doen aanbranden. De vrouw des huizes, door den onaangenamen reuk hiervan kennis gekregen hebbendebegaf zich naar de keuken ten einde hare dienst bode eens duchtig de les te lezen, maar vond noch deze, noch het verbrande vleesch, zoodat zij weder naar binnen ging in de onderstellingdat de meid de vlugt door de achterdeur had genomen. Daar het echter Week, dat de sleutel der achterdeur in het bezit van een der huisgenooten was, ging men nogmaals zoeken en vond men de dienstbode meer dood dan levend in een kast, die op de plaats staat en tot berging van keukengereedschappen dient. Na vele vruchtelooze pogingen mogt het eindelijk gelukken de dienst meid weder tot bewustzijn te brengendie nu na eenige dagen ziekte geheel hersteld is. Uit hare verklaringen blijkt, dat zij uit vrees voor hare meesteres met de pan en het vleesck in de kast was gegaan. Zij weet zich niets verder te herinne ren en is dus terstond door de stiklucht bevangen en zou waarschijnlijk, indien zij eenige oogenblikken later ware gevon deneen lijk zijn geweest. Een goede les voor keukenmeiden om het vleesch niet te laten aanbranden. De vroeg ingevallen wiuter verschafte Vrijdag het vreemde gezigt, dat eenige jongens, in de nabijheid van Zwolle, zich vermaakten met schaatsenrijden op een sloot, loopeude langs een weideland, waarin tegelijkertijd koeijen werden gemolken, terwijl in de nabijheid boomen stonden, die nog met ooft waren beladen. —i Beroepen bij de Herv. gemeente te Hoedekenskerke de kand. B. te Gempt. Beroepen bij de Chr. Afg. Ger. gemeente te Ulrum Ds. J. W. Dragt te Aduard en te Stadskanaal Ds. L. J, Hulst te Ferwerdj bedankt voor het beroep naar Dokkum door Ds. B. de Bey te Middelstum, en aangenomen door Ds, G. Deddens te ten Boer het beroep naar O. Pekela. Ds. C. G. de Moenlaatstelijk predikant te Doesborch, heeft zijn eervol ontslag gevraagd en verkregen. Heden Dingsdag aanvaardde in een openbare raads vergadering de door Z. M. den Koning voor den tijd van zes jaren herbenoemde burgemeester Mr. D. TiboelSiegenbeek, na de voorlezing van het daartoe betrekkelijk Koninklijk be sluit met een toespraakdie in het verslag der zitting zal worden opgenomen, op nieuw zijn betrekking, en werd door den oudsten wethouder de heer H. P. C. Stoffels met die benoeming geluk gewenscht, onder de toejuichingen der ver gadering. Heden geeft de Gemeenteraad ter feestelijke viering van die gebeurtenis een prachtig diné aan zijn voorzitter in de Stads-Gehoorzaalterwijl heden avond uit den boezem der burgerij een serenade aan den Burgemeester wordt gebragt, Naar wij vernemenzal Donderdag het muziekgezel schap Vermaak door Toonkunst aan den beschermheer van die vereeniging, Mr. D. Tieboel Siegenbeekten blijke van belangstelling in zijn herbenoeming als Burgemeester ook een serenade geven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 39°. Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, 's middags te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 45°, Deze novellen munten uit door eenvoudigheid, gepaard met boeijenden inhoud en goeden stijl. De verhalen zijn allen naar het leven genomen, niet overdreven, en juist geschikt, om in uren van verpozing gelezen te worden. Beelden uit het Levenoorspronkelijke Novellen van Ds. J. A. Engel. Te GroningenP, Noordhoff.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2