N°. 1456. Woensdag 16 November. Au. 1864. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad LEID8CH Dese Courant verschijnt eiken dag, be- hslve Zon* en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.8Ü in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentien: 1-6 regels ƒ0.75. iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 ra.; 0 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te S u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusügtingen aan de Lakenhal, Ratoeufabriek en op de Nieuwstraat; 's morgeus te 8 ti. en te 10 u. 50 ra.; 's namiddags te 8 u. 45 ai. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. MTest-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect ia ta spreken op het Raadhuia, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 aur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en het Kadester, van 94 uur. II. Wij vereenigen ons met deu tvenschdie in het openbaar is uitgesprokendat de bestaande kiesvereenigingen met hare verschillende politieke leuzenimmers waar het betreft de keuze voor leden van den Gemeenteraadzich mogen ont houden van het stellen van kandidatenen dat er een of meer nieuwe ouder verschillende standen van de 1384 kie zers worde opgerigt. Verbloemen wij het toch niet: vele kiezers onder de lagere standen worden bewerkt en op sleep touw genomen door partijgangersen wat de stembriefjes aangaat, er zijn velen, - ja, zelfs die zich liberaal noemen - voor wie het genoeg is te lezen: Grondwet en Koning, om deo aanbevolen kandidaat als onnut en onbekwaam te ver werpen; of als een thorbeckiaan of een katholiek te beschou wen, die geweerd of bestreden moet worden. Men handelt verstandigwanneer men zich vereenigt om bedaard en grondig te overwegen wie tot kandidaat zal wor den gesteld, 't Is goed, dat 50 of 100 of meer kiezers daarvoor bijeenkomen't zij al dan niet als een vaste kies vereniging zich openbarende. Misschien was het raadzaam dat men zich onthield de openbare aanbevelingen te onder teekenen als voorzitter of als secretaris eener kiesvereeniging zoodat alleen het oog op een kandidaat gevestigd wasdie genoeg bekend schijnt om sympathie te vinden. Bloote j handwijzers, om den weg te doen kennen, kunnen evenveel dienst doen als het marktgeschreeuwhier moet je wezen Met een adresboek voor zich kan men het ver brengen m dan komt men tot het vormen van een lystje, die, open baar gemaakt, stof tot een goede keuze geven kan. Profes toren en juristen mogen niet worden uitgeslotenwy toch homeu er voor uit, dat Prof. Vissering of Pluijgers of Rijke °f de Vries, of de advocaten Neeb of Olivier, of de no- tariasen Obreen en Klaverwijdenom van anderen niet te 'preken, een Raadsplaats waardiglijk zouden vervullen. Wil ^en industriëelenomdat het belang van de nijverheid dat vereischt, meu vergetc uiet de HH. van WenseuWolfson, Zaalberg, SchretlenLeembruggen, Tieleman Sanders eu 1 wie ai meer tot de dusgenaamde lierspartij behooren. En zoo zijn er onder de geneesheeren bouwkundigen arm- verzorgers en andere met LeidenLeidenaarsLeidsche toe standen behoeften eu belangen bekende heldere hoofden eu zelfstandig oordeelende en handelende mannendie het vertrouwen der kiezers verdienenal noemen wy ze niet by name, waaruit een goede keuze kan geschieden, en waarop al zij het bij herstemmingeen voldoende meerderheid van stemmen zich zal vereenigen. Een goede keuze, is thans niet meer noodig dan vroeger. Wij hebben niet kunnen ontdekkenin welk opzicht thans meer dan ooit //drang is tot verandering, tot hervorming en vernieuwing. Dat //Leiden in zeker opzicht in een tyd van krisis iswordt beweerdmaar was het dan niet noo dig'een schibboleth aantegevenwaardoor de goede keuze zich moest onderscheiden Men pleegt wel eens behoefte te gevoelen aan speciali teiten van kennis en ervaring. Als algemeen vereischte kon en kan men nog wel stellen, het bezit van voor onzen tijd geijkte staathuishoudkundige beginselen de wil tot afschaf fing van plaatselijke accijnsen. Maar sedert een Ministerie is opgetreden, dat ook aankondigde, dat het voor die af schaffing zorgen zouschiet er voor een Gemeenteraad niets anders over dan tijdelijk aftewachtenwat het wetgevend gezag daaromtrent beslist en of er ook voor de Gemeente raden een vrye zelfstandige regeling overblyft. Jaren lang heeft de Leidsche Gemeenteraad geduldig gewacht en het personeel der ambtenaren voor de plaatselijke accijnsen tel kens voor niet langer dan één jaar op Dieuw benoemdmaar de hoopvolle verwachtingen van het tegenwoordig bewind hebben zich nog niet verwezenlijkt en wat men van den Raad zou mogen wenschen, - 't is een krachtig protest te gen de traagheid en onhandigheid van een Bewinddat met de vervulling van zijn belofte draalt, daardoor onzeker heid en twijfel voedt en op die wyze in een kwaden reuk

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1