Buitenlandsch Nieuws. In den avond van den 9den dezer werden de inwo- ners van 's Hertogenbosch, voor het eerst weder na 3 jaren, j verontrust door het luiden der brandklokken. De brand ont stond in een huis op een der drukste gedeelten der stad bij een bakker, waarin tevens een tapijten-magazqn was ge vestigd. Te Boskoop zijn 5 5 personen, die den naam van Boer dragen, 4.9 van v. Kleef, 4 5 van Loef, 44 van v. Nes, 40 van v. Heijningen en Verkade, 35 van Koster, 34 van v. d. Willik30 van v. Wilgen, 29 van Hooftman27 van Goudkade, 23 van v. Tol. De verwantschap is er zoo groot en algemeen dat Boskoop veel van ééne familie heeft. Van Ridderkerk wordt geschreven, dat Ds. J. G. Verhoeff, pred. te Vaassenhet beroep naar Ridderkerk heeft aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 29°. Zaturdag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 28°, 's middags te 12 uur30c, 's namiddags te 4 uur 30°. Volgens een ofïiciëel rapport van den bondsraad uit Genève zijn alle personendie wegens het voorgevallene in de maand Augustus waren in hechtenis genomen 11. Zatur dag op vrije voeten gesteld. De 14 beschuldigden, die voor het hof van assises zullen terechtstaan zijn tegen een borg- togt van 2 a 3000 francs uit den kerker ontslagen. De independenten zijn woedend over dit besluit van de eedge- nootschappelijke rechtbank. Uit de acte van beschuldiging blijkt, dat alleen de beide volgende zaken als strafrechtelijk bij het hof van assises zijn aanhangig gemaakt, 1) het voorgevallene te St. Gervais bij de aankomst van de proclamatie-stoet, en 2) de gevan genneming van den raad van state na dit voorval door de indepedenten. De plundering der arsenalen door beide par tijen het ontwerpen van barrikadenhet oprigten van corp sen en wachtposten enz. vallen nu buiten het bereik van den rechter. Sedert eenigen tijd bevindt zich Prins Metternich te Weenen; uit Parijs wordt beweert, dat die Staatsman po- gingen in het werk stelt, om den heer Mensdorif-Pouilly te bewegen het Koningrijk Italië te erkennen. Van een an dere zijde wordt die meening bevestigd en verzekert men zelfs, dat de bemoeijingen van den heer Metternich met den besten uitslag zullen worden bekroond. De Nya Dagligt Allehanda vierde dezer dagen zyn zeven en negentig jarig bestaan. Iu 1767 werd het eerste nommer van dat dagblad uitgegeven. Veel ouder nog zijn de officiële Post Tidningar en de Inrikes-Tidningardie haar 221sten jaargang beginnen. De Koningin van Spanje onderscheidt zich door groote menschlievendheid. Zij schenkt rechtstreeks geldelijken on derstand aan 3000 mannen en 1767 vrouwenen verschaft bovendien arbeid aan 1984 manneuwelk een en ander haar op een uitgaaf van 10,926,000 realen te staan komt. De bovengenoemde gezamenlijke 6751 personen behooren tot alle klassen der maatschappij. Naar men verneemt, wordt te Milaan en te Florence op nieuw verhaald dat Koning Victor Emanuel er ernstig aan denkt om ten behoeve van zijnen zoon, afstand te doen van den troon. Er is een spotprent in het licht verschenen waarop men Koning Victor Emanuel, in de gedaante van een stier, een poging ziet aanwenden om de vaart te stui ten van een spoortrein, die voortsnelt in de rigting van Rome en die alle hinderpalen op zijnen weg verbrijzelt. -Florence, de aanstaande hoofdstad van Italië, heeft door de overstrooming zeer veel geleden. Een aantal hui zen dreigt intestorten. Uren in den omtrek heeft het water groote verwoestingen aangerigt. Koning Leopold van België is Woensdag te Parijs aangekomen. Men zegt, dat generaal de Lamarmora verleden week te Parijs is gearriveerd en er maar 24 uren is gebleven, juist zoovee) tijd als noodig wasom een onderhoud met den Keizer, alsook met den heer Drouyn de Lhuys te hebben. Een monster-faillissement (men spreekt van 14 en gelfs van 17 millioen) heeft de beurs te Parjjs in groote ontsteltenis gebragt. De ramp treft het bankiershuis Rouge, mont de Loewenberg dat ook vertakkingen in Duitschland heeft en tot de oudste en geachtste Parijsche huizen behoort Zijn val zal de jammerlijkste gevolgen hebben. Onderschei, dene groote nijverheidsspeculatiëndie slecht uitvieleniiju de oorzaken van het faillissement. - In het Grand Hotel te Parijs worden vertrekken in gereedheid gebragt voor generaal Tom Poucedie een plei. zierreisje door Europa gaat maken. Hij zal vergezeld zjjn van vrouw en kind en van drie vrienden. De publieke gebouwen te Parijsdie op het oogen- blik niet gebruikt wordenzullen verhuurd worden. De Kei- zerlijke drukkerij zalzegt menworden verpacht. De bibliophile Julien te Parijs heeft ontdekt, dat ds kreet Hé! Lambert of liever het lied van dien naam, over welks oorsprong reeds zooveel is geschrevenontleend is aan een lied, getiteld: Mevrouw Lambert, die haren in de kruis- togten overleden man betreurt, en dat sedert onheugelijke tijden in de omstreken van Villelambert, Vaulambert en Gué-Lambert van het oude Armorica (Bretagne) wordt ge zongen. De schrijver haalt een couplet daarvan aan waaruit blijkt dat de geheele strophen van het oude lied in het nieuwe zijn overgenomen. Men meent reeds te weten, dat de commissie voor openbare werken te Parijsin de eerste plaats zal voorstel len de plantentuin naar het bosch van Boulogne te doen overbrengen en de gronden waarop die inrigting thans staat met woonhuizen te doen bebouwen. Een dame te Parijs had op een reis kennis gemaakt met een jonge weeze, die zeer behoeftig was. Het meisje beviel haar, en zij nam haar als kamenier in dienst. Onlangs stierf deze dame, en terwijl het lijk nog boven aarde stond, werd Joouette B., zoo heette het meisje, betraptop het oogenblik dat zij in de kamer, waar de kist stond, sloop, haastig het laken opligtteer de hand onder stak en zich ijlings verwij derde. Denkende dat zij de ringen van de vingers der over ledene gestolen had, ging men onderzoeken en vond alles ongeschondenmaar een papier aan de kist vastgespeld waarop te lezen stond: hAan mijn moeder in den hemel! Lieve moeder! M. B. heeft mij ten huwelijk gevraagd daar gij niet meer op de aarde zijt en ik zoo gaarne uw raad zou vernemen, verzoek ik u, mij eens door een droom te doen weten wat ik doen moet. Ik maak gebruik van de gelegenheid dat mijn jufvrouw naar den hemel gaat, om u dezen brief toetezenden." Welk een bekoorlijke naïveteit I In Frankrijk zijn thans 40,5 00 vrouwelijke geestelijken. Bijna alle kloosters hebben een pensionnaat of school; de helft der meisjes wordt alzoo door geestelijke zusters onderwezen. Van de 13,766 meisjesscholen staan er 1761 onder geestelijke leiding. Daardoor blijven de kerkelijke gebruiken ook in Frank rijk nog zoo algemeen in toepassing, omdat de inwoners er aan gehecht zijn. Van de geestelijke onderwijzeressen hebben slechts 766 het gevorderd examen afgelegd, terwijl 12,335 zich vergenoegen met de aanstelling der orde waartoe zij be hoorenofschoon het examen allereenvoudigst is. Dingsdag jl. werd te Londen met de grootste pleg- tigheid het huwelijk voltrokken tusschen den oudsten zoon van graaf Russell en de dochter van lord Stanley. De gan- sche aristocratie was daarbij tegenwoordig. De German Society heeft thans bij adres aan den En- gelschen Minister uitstel gevraagd van uitvoering der dood straf op Mullerzij heeft een aantal bijzonderheden mede gedeeld die het volgens haar waarschijnlijk maken dat men een onschuldige zal straffen. Thans is bij den verdediger van Müller een brief ontvangen van een Ier, die zich niet noemt, maar zegt dat hij met een vriend den moord gepleegd heeft; zij waren zonder kaartjes in den trein gaan zitten, hadden in den slaap den heer Briggs zijn horologie en ket ting ontnomen; deze wakker geworden, had den Ier een klap op 't hoofd gegevenwaarop beiden den heer Briggs uit het raam hadden geworpen. Door dit en dergelijke stuk ken wordt de twijfel meer algemeen of Müller wel de moor denaar is. Te Liverpool heeft Donderdag in het telegraafbureau een geweldige gazontploffing plaats gegrepen; waardoor het geheele gebouw vernield is en eenige personen ligt gekwetst werden. Uit de omstandige berigten nopens den orkaan, die

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2