Z. K. H. de Prins van Oranje is Dingsdag avond van Tilburg in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt, verkeert de WEerw. heer Knoers, pastoor bij de R. C. kerk in de Oude Molstraat te 'sHage, tengevolge van een ernstige ziekte, in zeer bedenkelyken toestand. De huisvrouw van van Damte Monsterbevindt zich steeds in gevaarvolle omstandighedenzoodat men voor haar leven vreest. In het begin der maand September zeilden van Noord- wijk aan Zee uit zes bomschuiten en omstreeks half October flog een, allen uitgerust ter haringvisscherij. Deze laatste is De visscherijdie zich in bet begin niet gunstig liet aan zien heeft echter in den laatsten tijd ruimer beschot op geleverd. Te Hellevoetsluis is tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepen Ds. P. S. van Ronkel, theol. doet. thans te Maasland en te Noordwijkerhout de cand. A. C, J. van der Kemp. Wij vernemendat de leden van den Gemeenteraad den heer burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeekby ge- legenheid zijner herbenoeming in die betrekking, een diner hebben aangebodendat in de volgende week in de Stadi- Gehoorzaal zal worden gegeven. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op- centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de 10 eerste maanden dier beide jaren. Buitenlandsch Nieuws. Tot de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te 'sHage, in plaats van wijlen den heer J. F. Volgraff, zijn uitgebragt 1075 billetten. Van onwaarde 12. Geldige stem men 1063. Volstrekte meerderheid 532. Daarvan bekwam de heer Jhr. Mr. J. F. Schuurbecque Boeye 644 de heer Mr. F. A. T. Weve 199 en de heer Mr. J. A. Jolles 162. Aldus gekozen Jhr. Mr. J. F. Schuurbecque Boeije. In de laatste Raadsvergadering te Dordrecht, is het ontwerp-reglement betreffende de opterigten hoogere burger school ter tafel gebragt en aangenomen. Volgens de bepa lingen van dit reglement zullen er 9 leeraren aangesteld worden, en wel drie van de eerste klasse op een tractement van f 1800 en zes van de tweede op een tractement van f 1600. Uit die der eerste zal de directeur worden geko zen, die een toelage van f 800 en vrije woning zal erlan gen. Het schoolgeld is bepaald voor de drie eerste jaren op 82 'sjaars en voor de beide laatste op f 72 'sjaars. Uit Groningen schrijft men van 5 November: Nadat de generaal-majoor Happé eergister, met gevoelvolle woor den officieel afscheid had genomen van de officieren van de schutterij en van het garnizoen, werd hem heden morgen door nagenoeg alle officieren van het garnizoen uitgeleide gedaan en een hartelijk «vaarwel" toegeroepen aan de dili gence, die hem naar Leeuwarden zal voeren, alwaar de generaal ook het garnizoen, voor het laatst in zijn hoedanig heid als bevelhebber der 6de milit. afdeelingzal begroeten. Ook niettegenstaande de overtuiging, die bij alle officieren levendig is, dat zij in den generaal-majoor van Wickevoort Crommelin weder een in alle opzigten waardigen bevelhebber zullen hebbenbetreuren zij toch het vertrek van den heer Happé, daar deze gedurende 4£ jaar, die hij hier door- bragtdagelijks en zooveel in zyn vermogen wasde be wijzen heeft gegeven, dat hij het heil van de onder zijn bevelen dienende officieren verlangde te bevorderen en op de meest onbekrompene wyze hunne belangen, alsmede die van onderofficieren en manschappen behartigde, De kweekelingen van het groot Ryks hospitaal te Utrecht ontvangen sedert September meer practisch onderrigt in de oogheelkunde. Dr. J. A. Fles, docent in de ontleed kunde, enz. aan gemelde inrigtinghoudt zich eiken dag 's morgens van 9 10 uren onledig, met in tegenwoordig heid der kweekelingen aan ooglijders gratis hulp te verleenen. Met goeden uitslag zijn reeds eenige operatiën geschied en het getal patiënten is tot 140 geklommen. Donderdag 11. heeft de kantonrechter te Assen uit spraak gedaan in de vroeger door ons vermelde zaak tus- schen een geneesheer te Stadskanaal en iemand te Maten gemeente Emmen, waarbij eerstgemulde eisch deed tot beta ling van gepraesteerde diensten waaronder die van het afzet ten van het been der vrouw van den laatstenen van ge leverde medicamenten, en de laatsten, in reconventie, schade vergoeding voor het bedoelde beenhetwelk de geneesheer zou hebben medegenomen. Gelijk men zich zal herinneren is in dit proces de vraag ter sprake gebragt, of de beenen eener getrouwde vrouw al of niet tot de huwelijksgemeen schap behoorden P Velen hadden gehoopt, dat de kantonrechter deze vraag had beslist. Z. Ed. Achtb. heeft dit echter niet gedaan, en, ten aanzien van den eisch des geneesheers, de dagvaar ding nietig verklaard, als zijnde daarin niet behoorlijk om schreven wat gevorderd werdmet veroordeeling van den eischer in de kosten enmet betrekking tot den eisch in reconventie, dien ontzegd, op grond, dat er wel was be weerd, dat de gedaagde, eischer in reconventie, door het medenemen van het been schade had geledenmaar die schade niet was bewezennoch aangenomen te bewyzen. nog niet aan wal geweestmaar wel de overige schuiten die hebben aangebragt een van den reeder C. van der Schalk in twee reizen 133,700 haringeneen van denzelfden 5 8,300 stuks, een van denzelfden 84,300 stukseen van denzelf. den 93,500 stuks, een van den reeder D. van der Schalk in twee reizen 13 4,600 stuks en een van den reeder C. van Duin 77,200 stuks. De opbrengst hiervan heeft bedragen ruim 7777. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand October. Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1863. 1864. 1863. J 1864. Geslagt (opc. &inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit-kunst wijn (id.) 1904,38 6857,51 6911,94' - 2256,37' 2050,04» 7109,88» 6745,75» 1991,32» ,18170,85' 64155,29 57856,96» -/ 16047,15 19816,76 66 5 65,65' 65463,63 16502,47' ƒ17930,21 ƒ17897,01 ƒ156230,26 ƒ168348,51' De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Woensdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 33°, 's middags te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 36°, De heer Benoit Norbert-Marq te Brusseldie zijn schoonvader met een geweerschot gedood heeft, is, met aan neming van verzachtende omstandighedendoor het bof van assises in Braband, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, Men berigt uit Keulendat de zoölogische tuin al daar is verrijkt met een kostbaar geschenkbestaande uit drie groote rendieren. - De kardinaal Puente, aartsbisschop van Burgos, i» door Koningin Isabella belast met de opvoeding van den Prins van Asturie, voor zooveel het zedelijk en godsdien stig gedeelte daarvan betreft. Volgens sommigen is deze gees- lijke een man van vrijzinnige begrippen. De heer Goyhulpprediker te Sainte Foyheeft vrij willig zijn bediening nedergelegdomdat het tegen zijn overtuiging streedde apostolische geloofsbelijdenis van den kansel voortelezen en de gemeente hem niet wilde veroor loven dit natelaten. De heer Armaneen rijk scheepsbouwmeester te Bor deaux, heeft tijdens 'den oorlog in Sleeswijk-Holstein van Pruissen order gekregen om voor rekening van dat Gouver nement twee schepen te bouwendie voor den strijd moes ten uitgerust worden. Toen de oorlog was geëindigd trachtte Pruissen zijn verbindtenis te ontkennen. De heer Arman maakte van de gelegenheid gebruikdat de heer von Bismarck Pa- rys passeerde, om met dien Minister daarover te spreken, maar kreeg ten antwoorddat deze zaak niet tot diens be voegdheid behoorde. Nu is hij zelf naar Berlijn gegaan, om by het Gouvernement en zelfs bij den Koning in per soon te reclameren. Op den 20sten October is te Washington de vol gende proclamatie van den president Lincoln uitgevaardigd: «Het heeft den Almagtigen God behaagd ons nationaal leven weder met een jaar te verlengenons tegen onvriend schappelijke plannen van buitenlanders in Zijne hoede te nemen en ons in Zyne genade vele en glansrijke overwin ningen op den vyanddie tot ons eigen gezin behoort, te

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2