N°. 1451. Donderdag 10 November. A". 1864. Verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. De*e Courant verschijnt eiken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Deift, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 56 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, K.atoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 ra. 's namiddags. Oost-Iodisohe Laadpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur eu van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acotjnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. De Gemeenteraad moet eerstdaags worden aangevuld door het openvallen van een Raadsplaats, niet tengevolge van overlijden, maar door het ontslag, dat Mr. Hugo Gevers nam na een 25jarige dienstvervulling. Wij wenschen ook in zijn plaats//een knap man en een eerlijk maneen man die komt om te doenwaartoe hij geroepen istot het be hartigen van de belangen der gemeente en der burgerij en die niet den raad misbruikt als een gelegenheid om poli tieke of kerkelijke veeten tot stads veeten te makenom zijn partij en partijgenooten te steunen en zijn tegenpartij en tegenpartijders te benadeelen." Zonder nu alle keuzen, die gedaan zynte verdedigen, kunnen we toch volstrekt niet toegeven //dat de Leidsche kiesvereenigingen ons nooit i zulke mannen hebben weten te geven." Waarlijk, de ver- j kiezingendie in de laatste jaren gedaan zijn, verdienen ruik een ongunstig en voor hen, die het betreft, alles be halve vleijend oordeel niet. Zijn niet alle Raadsleden even knap, - van oneerlijkheid mag geen sprake zijn, - dat zal wel altijd het geval zyn - want de mate der bekwaamheid blijft verschillend en er zullen knappe, knapper en de knap ste, even als meer of minder bekwame en onbekwame leden tu elke vereeniging zitting hebben. En mogt men al tien °f twaalf jaren geleden van veeten en partijschappen hooren gelukkig dat we toch in de laatste jaren daarvan weinig of nets ia de openbare Raadsvergaderingen bespeuren. Wrij- vlDg van gevoelens is en blijft er altijd en dat is Doodig, want 't is als met het ijzerrust roest. Politieke of kerke lijke veeten schijnen, - we moeten het oprecht verklaren- t°t het verledene te behooren- immers zoo ze nog buiten den Raad leven, niet in den boezem van den Raad. Wij aarzelen dan ook niet, den heer Gevers dank te zeg gen voor de vele en langdurige dienstendie hij aan de gemeente heeft bewezen. In 1839 tot Raadslid benoemd op 35jarigen leeftijd, behoorde hij tot het kleine deel, dat vrij zinnige maatregelen ondersteunde of voorstelde en ook onder de werking van het oude Stedelijke Regeriugs-reglement van 1824 het beginsel van openbaarheid iu gemeentezaken voor stond zoodat Leiden de eerste gemeente werd, die aan het beheer der plaatselijke geldmiddelen de meest mogelijke open baarheid gaf en de plaatselijke accijns op turf en steenkolen afschafte. De heer Gevers was jaren lang een ijverig lid van ver schillende Raadscommissiën ^en zijn laatste daad, - dat hij op 60jarigen leeftyd zijn plaats aan een ander - van jeugdige en frissche krachten immers - wil ontruimen - getuigt wei van een juist begrip eu van een wakkeren met het belang der gemeente nog vervulden geest. Men hale des noods en als het oorbaar is die het verdient door het slijk, maar die voor Stadsbelang 25 jaren tijd en moeite veil had, zonder eenig voordeel of belooning, heeft op dank wel eenige aan spraak. Zoo die niet meer wordt gegund, wie zou dan het lidmaatschap van den Raad willen aanvaarden De Leidsche kiesvereenigingen hebben ons steeds een Raads lid bezorgdmaar steeds na hardoekkigen strijdzeldzaam eenstemmig, behalve, ja behalve waar het gold de herkie zing van die aftraden. Ja, dan scheen meer dan één soms met verzaking van het programma tot leus te hebbeneens burgemeester altijd burgemeester. Die eenmaal zat, kon er op rekenen veilig te zullen blijven zitten, tenzij - en dat is waar bijzondere veeten hem tot opstaan en heengaan noodzaakten. De hatelijkheden - 't is waar - kwamen van de zyde der kiesvereenigingen die de godsdienstige gezindheid van hendie de plaatselijke belangen moesten bevorderen ook al, misschien vooral, in aanmerking namen, ofschoon men toch bij de keuze van een advocaat of doctor beter zijn pligt en zijn belang in het oog hield. Het heeft Z. M. den Koning behaagd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen den heer A. Meuricoffre, onzen consul-generaal te Napels,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1