Buitenlandsch iNieuws. rien verleenen." Am. de onder-comité's is verzocht hunne m eniug dienaangaande aan het hoofd-comité medetedeelen. Mevrouw de douarière van der OudermeulenGroot- u.eesteresse van H. M. de Koningin is Maandag uit de re sidentie naar Brussel vertrokken. - In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groole Opéra le Trouvèrevoorafgegaan door de vaudeville les Enfants terribles. Naar men verneemtzal de beroemde Duitsche tooneel- speler Bogumil Dawison Vrijdag avond in den Koninklijken lipllandschen Schouwburg te 's Hage een éénige voorstelling geven, en wel in Narziss, een van Brachtvogels stukken, waarin de heer Dawison bij herhaling te Amsterdam is op- getreden. Zoo men weet, is het onderwerp van dit stuk uit de vorige eeuw ontleend Narziss Ramean is de halve filo- zoof, de halve waanzinnige wiens liefde voor Jean nette Poisson plotseling in haat tegen de markiezin de Jemighour overgaat. De heer Dawison moet in de verschillende nuances van dit tooneehverk zijn grootmeesterschap in de kunst ten toon spreiden. Als een zeldzaamheid kan worden vermeld dat de haring zich zoo digt bij de kust van Scheveniugen ophoudt, dat men er enkelen levend op het strand heeft zien aan spoelen. De prijs van die soort is 11; de haring op de Engelsche kust gevangen wordende, heeft nog ƒ19 gegol den in weêi wil van den aanzienlijken aanvoer gedurende de laatste dagen, die ruim 3J- raillioen heeft bedragen. De pink het Huis van Oranje van mej. de wed. J. van Duyrie heeft niet minder dan 24 netten verlorenwelke waarschijnlijk door een Franschen visscher zijn opgevischt; terwijl de pink de Jonge Immetje van den reeder J. Vrolijk ook een vrij aanzienlijke schade aan zijn netten door over zeiling heeft geleden. Een pink van den reeder A. van der Toorn en een van den reeder 1). Bruijn zijn met gebroken masten van de visscherij huiswaarts gezeild. Sedett jaren hoorde men teNoordvvijk aan Zee bij strandingen klagten uiten over de gebrekkige middelen, waar over men beschikken kon tot redding zijner natuurgenooten en den wensch uiten dat daarin verbetering rnogt komen Ten gevolge van de beperkte fondsen der Noord- en Zuid- Hollandsche redding maatschappij te Amsterdam bleef die wensch onverhoord tot voor weinige dagen, toen van het bestuur dier Maatschappij ontvangen werd een vuurpijltoestel, bestemd om bij stranding een communicatie tusschen het gestrande schip en het strand daartestellen. Zaturdag is in tegenwoordigheid van de plaatselijke commissie en vele nieuws gierigen die toestel beproefd. De uitslag was zeer bevredi gend, vermits men heeft bevonden flat daarmedeniettegen staande veel wind en buijig weder, een pijl met de daaraan verbonden lijn op een afstand van 321 el kan worden ge worpen. De toestel is zeer portatief, gemakkelijk te behan delen en van doelmatige inrigting. Billijke verwachting kan men dus koesteren, dat dit reddingsmiddel gewigtige dien sten zal bewijze; bij onverhoopte strandingen vooral wanneer het aangewend wordt in vereeuiging met een betere en groo- tere boot dan de tegenwoordige, waaraan nog driDgende behoefte bestaat. Nu reeds worden te Berkhout, in de nabijheid van Hoómgelden ingezameld om den 18den .Tunij des vol genden jaars, den vijftigjarigen gedenkdag van den slag van Waterloo, te gedenken. Het dorp telt betrekkelijk wei nig inwoners; toch heeft men reed; neer dan duizend gul den bijeengebragtwelker som zeker nog vermeerderd zal worden, vooral wanneer andere dorpen uit de buurt zich bij Berkhout aausluiten. Dezer dagen werd door den heer M. graaf van Lim burg Stirum in de zeeduinen onder Wassenaar een vreemde vogel geschoten. Bij onderzoek door eenige natuurkenners is het gebleken te zijn een Rotspelikaan die nog nooit in ons land werd gevonden. S-dert eenige uagen is men te Kampen druk bezig met het terrein voor het station van den centraal-spoorweg in gereedheid te brengen. Men heeft daartoe een der schoon ste gedeelten van den tuin behoorende tot de buitensocie- teit, aangewezen, en dit reeds geheel vanziju sieraad, hoo rnen en heesters, beroofd. Onder een groot deel van de leden der Herv. gem. te Hoogeveen heerscht een agitatiedie inderdaad onrust, barend dreigt te worden. Een aantal gegoede gemeentele. dendie geen deel uitmaken van den kerkeraadhebber, 't voornemen om hunne attestatie van lidmaatschap op (e eischen (waardoor de kerkelijke fondsen p. m. 1700 na. deel zouden lijden), wanneer er uit het geformeerde l2-t»l liberale en morderne predikanten een beroeping mogt wor. den gedaan. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Goudriaan de cand. Jansen Schoonhoven. Door den collatorden heer A. W. Westra van Hol. the, i9 uit het hem aangeboden tweetal tot predikant bij de Hervormde gemeente te Dwingelo (Drenthe) benoemd Ds. M. A. Gooszen pred. te Wilnis. Ds. Veltman predikant bij de oud Gereformeerde ge. meente te 's Hageheeft Zondag in de morgen godsdienst- oefening aan zijn gemeente kenbaar gemaaktdat ZVVEerw, na rijp beraad, het op hem gedaan beroep bij die gemeente te Zwolle heeft aangenomen. Gedurende de maanden December en Januarij a. s, zullen de HH. Cliantepie de la Saussaye van Rotterdam en Gunning van 's Gravenhage bij afwisseling om de L4 dagen lezingen houdea over godsdienstige en kerkelijke vraagstuk, ken van onzen tijd in het Leidsch Departementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 31°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 29°. Dingsdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 34c, 's middags te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 44°, Uit het verslag omtrent een thans te Bern behandeld wordende rechtzaak blijkt, dat aldaar ieder beschuldigde, welke door den rechter wordt vrijgesproken aanspraak heeft op een schadeloosstelling, door den Staat uittebetalenge regeld naar den stand des vrijgesprokenen. Aan boerenar beiders kent men gewoonlijk 47 cent Holl. toe voor iederen dag, welkeD zij in preventieve hechtenis hebben doorgebragt, Voor personen van den meer gegoeden stand bedraagt der- gelijke schadevergoeding, bij een gewone preventieve hech tenis eenige duizende guldens. - Het grootste telegram ooit voor particuliere rekening geëxpedieerd is voorzeker dat hetwelk de Köln. Zeitung Za turdag avond ontving. Het bevatte in 4499 woorden den volledigen Franschen tekst van het vredestractaat tusschen Denemarken en Pruissen-Oostenrijkeen werk in drie uren van Berlijn naar Keulen overgeseind. De kosten beliepen 120 thaler. In de helft der volgende maand zal te Berlijn bet huwelijk tusschen den graaf von Schleinitz, Minister van het huis des Konings en de Prinses von Hatzfeldt worden voltrokken. Voor die gelegenheid wordt in de fabriek van den heer Daimeries Petitjean te Parijs, een collectie kan ten voor de bruid gereed gemaakt, die waarschijnlijk eenig in hare soort is. Alle soorten van kantwerken zijn daarbjj vertegenwoordigdterwijl alle voorwerpendie slechts uit kant vervaardigd kunnen worden, daarbij zijn te vinden, zoo als waaijers, pelerines, halsdoekjes, barbes, mouwen, kragen, lijven, chales, kapsels, zakdoeken, enz. Van de laatsten telt men er niet minder dan 60waarvan ieder een bijzondere teekeniDg vertoont. Een kleed verdient bij zonder vermeld te worden. Het is bestemd om bij de voor stelling der Prinses aan het hof te dienen. Het is geheel van witte Brusselsche kant en op een onderkleed van de zelfde teekening geplaatst. De laatste vertoont talrijke bloem ruikers, door strikkeD vastgehouden en door guirlandes om ringd. De sleep van het kleed is niet minder dan 4 Ned. ellen lang. Voorts bevindt zich in die verzameling, welker waarde op verscheidene honderd duizend francs wordt ge schat, een kapsel van gouden kant, een waar kunststuk, ja zelfs een geheel rouw-toilet voor hofrouw. - Het hoofd der zoogenaamde Jeunesse Doréedat u dier jongelieden welke hun jeugd verzilverd en hun goud doorgebragt hebben, is plotseling uit Berlijn verdwenen, met achterlating van 70,000 thaler aan wisselschulden. Ja mes H., de eenige zoon van een wegens zijn soliditeit al gemeen geacht handelaar, was het slagtoffer eener tot krank-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2