Buitenlandsch Nieuws. bebben afgelegd zal de officier van gezondheid der 3de kl. D. J. Schneiders van Greiffenwerth ter benoeming tot officier van gezondheid 2de kl. aan Z. M. worden voorgedragen. Z. M. de Koning is heden Maandag morgen vroeg voor eenigen tijd uit de residentie naar het Loo vertrokken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft voor eenigen i tijd de residentie verlaten. HH. KK. HH. Prinses Frederik en Prinses Maria zijn 11. Zaturdag van HD. buitenlandsche reis in de residen tie teruggekeerd. Donderdag 10 November zal de Tweede Kamer der Staten Generaal hare werkzaamheden hervatten. Thans hebben in de Tweede Kamer der Staten Generaal zitting de volgende oud-Ministers1°. Mr. P. P. van Bosse (Financiën); 2°. Mr. M. H. Godefroy (Justitie); 3°. Mr. J. K. baron van Goltstein (Buitenlandsche Zaken); 4°. Mr. S. ba ron van Heemstra (Binnenlandsche Zaken) 5°. Jhr. Mr. P. van der Maesen de Sombreff (Buitenlandsche Zaken); 6°. Mr. P. Mijer (Koloniën); 7°. J. J. Rochussen (Koloniëu en Financiën); 8°. Mr. G. C. J. van Reeuen (Binnenlandsche Zaken); 9°. Dr. G. Simons (Binnenlandsche Zaken), 10°. Mr. J. P. P. barou van Zuylen van Nyevelt (Buitenland sche Zaken). Men verneemt, dat de sergeanten Dekker en Scheur leer, van het instructie-bataillon te Kampen, aan het examen voor 2den luitenant-kwartiermeesterte 's Hage gehouden, hebben voldaan. Ook te Rotterdam is thans, even na mevr. Calcar, die over Fröbels leerwijze sprak mevr. Storm in 't Nut op getreden om met ür. Soetbrood Piccardt, aantedriugen op meer practische opleiding der vrouwen niet ten einde haar te emanciperen maar meer geschikt te maken om in eigen onderhoud te voorzien. Zij drongen aan op vestiging te Rot terdam van een inrigting als Coopers dikwerf beproken insti tuut te New-York. Mejufvrouw Augusta Bornholdt, de beroemde Deen- ache Zangeres, zai volgens achterstaande advertentie a. s. Donderdag in de Pieterskerk alhier het bepaalde concert geven. Van deze groote kerkzangeres schreef men uit Kam pen aan het Utrechtsche Dagblad het volgende: //Uw blad meldde, dat mejufvrouw Augusta Bornholdt voornemens was in de Domkerk een concert te geven. Heer lijk kunstgenot wacht u dan; wij hebben het bij herhaling genoten. Stemt reeds de plaats van uitvoering tot ernst, de stemming wordt verhoogd door de inzage van het programma, en de uitvoering Ze stemt ernstiger, sticht meer dan me nige preek. Met hare buigzame, omvangrijke stem, en het gevoelvol der uitvoering, gaf de begaafde kunstenares op waardige wijze eenige stukken uit de Oratoriade Messias en de Samson terug. Heerlijk was het //gebed van Maria Sluart" en het //Pelgrimslied." Als zij zingtgevoelt men zich een geheel ander mensch zij doet de teederste snaren trillen en de meest materialistische mensch moet mijns be dunkens, na zulk een concert erkennen: //ja, de mensch is voor iets hoogers dan deze aarde geboren." Het geringe applaud, dat der zangeres ten deel viel, was haar grootste triomf, liet bewees, dat zij de geesten had medegesleept, dat men naar liet wegsterven der toonen nog lang onder den indruk van haren zang was. Dikwijls moest men bij de fijnste toonen scherp toeluisterenmaar ruimschoots werd die moeite beloond terwijl de weergalm van de krachtige toonen door het kerkgewelf een heerlijken indruk maakte." Van de 50-jarige huwelijksvt rcenigingdie een echt paar te Asperen beleeft, geven 3 87 dankbare bloedverwanten berigt in de Haarlemsche Courant. Een geacht ingezeten der gemeeute Haarlemmermeer de landbouwer F. C. B., is Zaturdag op een noodlottige wijze om het leven gekomen. Met zijn rijtuig op weg naar Leiden zijnde, geraakte te Sa9senheim zijn paard aan het hollen, en viel hij uit het rijtuig met zijn hoofd op de straatslechts eenige oogenblikkeu later gaf hij den geest. Men berigt, dat een tweetal predikanten Ds, van Witzenbuig te Welsum en Ds. Groeneveldt te Monnikendam hunne bediening hebben nedergelegdomdat zij, voorstan ders der moderne theologie, volgens hunne overtuiging en in overeenstemming met de beginselen van eerlijkheid en goede trouw niet langer die betrekking bij de Nederl. Her vormde Kerk konden vervullen. Bedankt voor het beroep naar Scheveningen door Ds J. H. Guldenavmpred. te Oo9them c. a.; voor Ommeren door Ds. J. A. P. Ris Lambers, pred. te Maassluis, voor Eibergen door Jhr. W. F. Trip van Zoudtlandt, pred. te Hattemvoor Losdorp door Ds. N. Warmoltspred. te Ger- kesklooster. Het was op 8 November 1814, dat de heer J. Schaap werd toegelaten na afgelegd examen als godsdienstonder wijzer bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier en zoo mag hij zich thans op 76-jarigen leeftijd verblijden, die betrekking onafgebroken 50 jaren te hebben vervuld, Een zeldzaam voorrecht, dat hem te beurt valt, den altijd nog wakkeren en ijverigen man die zijn leven hoofdzakelijk wijdde aan de gewigtige taak om aan jeugdige en volwas- senen onder allerlei standen onderwijs te geven in de waar heden der Hervormde godsdienst en hen den weg te wijzen en te leeren bewandelen die tot eeuwig geluk leiden zou, Hoe velen, die aan hem door zijn onderwijs de kennis van liet ware leven hoe velen die aan hem als krankeubezoeker troost en bemoediging onder het leed en de moeite dezer wereld te danken hebbenAls een trouw dienaar van het kerkbestuur volgde hij de godsdienstige begrippen-, die in den loop der tijden zich wijzigden en naar de nieuwere richtingen zich schikten. Ook die daarin van hem verschilt, eerbiedigt die overtuiging, en laat het oordeel over de con sciëntie over aan Hem, die rechtvaardig oordeelt. Ieder staat en valt zijn eigen heer; maar ons verblijdende in het voor recht, dat onzen veelgeachten stadgenoot ten deele valt, worde hem nog vele goede dagen gegund en zij eenmaal zqn einde vrede. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 40°, te 1U uur 38°. Zondag morgen te 5 uur 36te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 40c, 's namiddags te 4 uur 39°, te 5 uur 38°, te 8 uur 37°, te 10 uur 35°. Maandag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 28°, 's middags te 12 uur 3 5°, te 4 uur 31°. Uit Berlijn wordt aan den Antwerpschen Précurseur het navolgende geschreven omtrent de aanleiding tot het duel van de heeren Fiirstenberg en Hochwachter: Voor eenige jaren woonde te Deutz zekere majoor Mmet twee beeld- schoone dochters. Graaf Fiirstenberg Stammheim, afstamme ling van den laatsten vorst-bisschop van Hildesheim, en ia het bezit van een groot vermogenbezocht die familie zeer druk. Later trad zijn opperstalmeester, v. Hochwachter, een gewezen huzarenofficierin het huwelijk met een der jonge dames. De graaf 9chonk het jeugdig paar een zijner vele kasteelen tot verblijf, v. Hochwachter vestigde er zich en meubelde het met buitengewone pracht. De wittebroodswe ken waren echter naauwelijks voorbijof graaf v. Fiirsten berg ontving van hem een allerzonderlingst schrijven, von Hochwachter gaf hem daarin te kennen, dat zijn echtge noot hem had beleden dat zij voor haar huwelijk in intieme betrekkingen tot den graaf had gestaan. Hij overlaadde de zen met verwijten en eindigde met de vraag: //Wat blijft mij in zoodanige» toestand te doen overig?" Graaf v. Fiir stenberg, die juist zekere Prinses v. A. gehuwd had, toonde den brief aan zijn vrouw en aan een zijner vrienden, graaf v. Hompesch en betuigde zijn onschuld. Graaf van Hom- pesch was van oordeeldat de gansche zaak niet9 anders was dan een poging tot opligting en men er geen acht op mogt slaan. Intusschen lekte de zaak uit en veroorzaakte schandaal. De adel der provincie werd bijeengeroepen als raad van eer en verklaarde zich in gelijken zin als v. Hom pesch. Hochwachter, een oploopend man, viel nu op zeke ren dag aan het station te Keulen v. Hompesch met de karwats aan. Hij werd te dier zake vervolgddoch vrijge sproken. Middelerwijl was de majoor M. ten gevolge van stappen van het corps officieren te Keulen genoodzaakt, zijn ontslag te nementen gevolge van geruchtenwaarvoor echter naauwelijks een schijn van bewijs wa9 aantevoeren. De zaak werd meer en meer ruchtbaar. Men verhaalde dat, na een poging tot zelfmoordmevr. v. Hochwachter aan een achtenswaardig persoon verklaard had, dat zij zich niet kon begrijpen hoe haar echtgenoot haar een bekentenis bad kun-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2