i\°. 1449. Dingsdag 8 November. A". 1864 Verkiezing voor leden der Manier van Koophandel en Fabrieken. L)e Kamers vau Koophandel en Fabrieken hebben haar ontstaan te danken aan het Keizerlijk decreet van 20 Dec. 1812, en zijn op den tegenwoordigen voet geregeld bij Koninklijk besluit van 9 Nov. 1851 (Staatsblad N°. 142). Niettegenstaande hare leden thans rechtstreeks worden ver kozen door hen die tot handel er. nijverheid in de naauwste betrekking staan schijnt het toch te blijkendat men niet algemeen die Kamers wil erkennen als de eenige wettige en meest bevoegde organen van die beide takken van volks welvaart. Vereenigingen van bijzonderen aard, maatschappijen eu genootschappen ter bevordering van handel en nijverheid betwisten niet zelden aan deze op openbaar gezag werkzame ligchamen het recht, niet slechts om te worden gehoord als zy hare stem verheffenmaar om te worden erkend als de ware en wezenlijke behartigers der belangendie de Kamers vau Koophandel van wege de Regering geroepen zijn naar haar yermogen voortestaan en te bevorderen. Die taak is omschreven in art. 2 van het aangehaalde Koninklijk besluitluidende als volgt 1°. Aan het algemeen bestuur en aan de provinciale- en gemeente-besturenbinnen welker gebied zij gevestigd zijn betzij op daartoe haar te kennen gegeven verlangenhetzij uit zich zelveinlichtingen te geven advyzen uittebrengen of voorstellen te doen over onderwerpenden handel of het fabriekwezen betreffende. 2°. Aan de handelaars en fabriekanten der plaatsen waar zij gevestigd zijn zoodanige mededeelingen te doen als de gezegde gemeente-besturen zullen verlangen of als zij in het belang van handel en fabriekwezen nuttig zullen achten. Naar onze bescheiden meening is de betrekking meer in verband gebragt tot de Regering dan tot de belanghebben den, waaruit de Kamers ontstaan. Er ontbreekt, naar het velen met ons toeschijnt, aan die taak iets, wat men vroe ger toekende aan de zoogenaamde Raden van deskundigen, die krachtens een Keizerlijk decreet van 11 Junij 1800 be stonden eu wier bevoegdheid en rechtsmagt't zij ten aan zien van de bijzondere merken der fabriekanten't zij tot wegneming van verschillen tusschen fabriekanten en werk lieden overeenstemmen met de vroegere verordeningen waar onder de voormalige besturen der verschillende fabriekhallen werkzaam waren. In een tijd, waarin terecht aangedrongen wordt op vrijheid in alles, komt het bovenal aan op regeling dier vrijheid in het belang van orde. En als men in onzen tyd zoo dwaas is en zoo laatdunkend om te meenen, dat de oude lui vroeger geen begrip van liberalisme of vrijzin nigheid hadden, zoodat wat door hun werd gebouwd dient te worden afgebroken; - een grondige en onpartijdige studie van de beginselen en begrippendie vroeger heerschendö waren, vooral in de 16de en 17de eeuw, eu in het laatst der 18de eeuw, zal ous van dat onrechtvaardig oordeel ge nezen. Wenschelyk blijft het, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken niet enkel raadgevende, maar ook in bepaald® zaken handelende, waakzame of toezigt houdende openbar® ligchamen zijn. Binnenlandse!] Nieuws. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Boxtel ba® noemd H. J. van der Ven. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning geratifieerd d« door hoogstdeszelfs gedelegeerde de gezantschapssecretaris Westenberg, te Genève, in Augustus 11., mede-onderteekend® iuternationale conventie, tot het onzijdig verklaren der mi litaire hospitalen, geneeskundig personeel, intendance, vrij willige ziekenverzorgers, de helpers, de inwoners van het land waarin de oorlog wordt gevoerd en die gekwetsten in hunne woningen opnemen enz. enz., welke internationale overeenkomst vroeger werd medegedeeld. Het Nederlandsch gouvernement heeft van deze Koninklijke ratificatie aan da federale regering te Bern berigt gezonden. De kapt. J. F. de Meer, van het 3de bat. van het 4de reg. inf., is van Gouda naar Leiden overgeplaatst bij het 2de bat, van dat regiment. Men meldt uit Utrecht; Na een voldoend examen t® LEIDSCH DAGBLAD. Oeie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, an franco per post 2.8Ü in de drie maanden. Afzonderlijke N'em mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën s 1-6 regels 0.71. federe regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 61 m.; 3 u. 46 m.; 0 u. 6 m., 9 u. 6 m. naar Haarlem eu Amsterdam te S u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 in.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (üeerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwst raat: morgeus te 8 u. eu te 10 u. 50 in.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-IudUobe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaalsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 30 m. 's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingeo van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissi# van Fa bric age. Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelyk» vau 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te tpreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1