N°. 1448. Maandag 7 November. Aü. 1864. Binueiiiandscii Nieuws. LUIDST! Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in ,1e drie maanden. Afzonderlijke Nom- aiers Vijf Cents. Prijs der Advertentién 1-6 regels 0.75, Tedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m., 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek eu op de Nieuwstraat's morgens ie 8 u. en te 10 u. 50 in.; 'snamiddags te 5 u. 45 is, 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 in. 'snamiddags. Oost-ludiicue Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 eu 26 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten vau elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9uur'sav. Spoorvveg-Telegraafdagelijks van 7 u. 30 m. 's m. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag ts 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau H1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks vau 10 —2 uur. - De Gemeente-Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 82 uur eu van 4—7 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Aooijnseo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. vau Zegel, Registraiie dagelijks vau 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9A uur. Z. M. heeft o. a. de volgende octrooijen verleend voor 10 jaren aan C. P. J. Desnos Gardissal te Parijsop de invoering van een nieuwe soort van lampen geschikt tot het branden van allerlei soort van oliën zonder lampenglas door middel van een kunstig aangebragten luchtstroom; voor 15 jaren aan J. Arbos te Barcelona, op de invoering van verbeterde toestellen tot de ontwikkeling van gaz, hoofd zakelijk dienende tot het leveren van beweegkracht door ont ploffing in daartoe bestemde cilinders, doch welke toestellen tevens kunnen dienen tot het voortbrengen van stoom; voor 5 jaren aan E. J. Coates te Parijsop de invoering van verbeteringen in de werktuigen om metalen te doorboren en te snijden; voor 10 jaren aan Caubet en Comp. te Parijs, op de invoering van een nieuwe soort van verw ten dienste van huisschilders, door hem genaamd neoline; voor 5 jaren aan I). Christie te Kralingen op de invoering van een nieuwen regulateur voor stoomwerktuigen; voor 10 jaren aan 6. A. Reiniger te Stuttgart, op de invoering van verbete ringen aan de werktuigen dienende tot het maken van ci- garenvoor 10 jaren aan W. F. Street te Londen, op de invoering van verbeteringen in de behandeling van petroleum en andere minerale oliën; voor 10 jaren aan J. C. Taylor te Londenop de invoering van een verbeterd middel om de vorming van den ketelsteen in stoomketels te voorkomen voor 5 jaren aan J. Loeff te 's Hertogenboschop de uit vinding van verplaatsbare toestellen tot ontwikkeling van gaz ter verlichting. Door de Provinciale Staten van Overijssel is den lsten dezer tot lid der Gedeputeerde Statenin plaats van Mr. A. van Delden met 24 stemmen benoemd de heer Mr. H. W. J. van Marle, wethouder der gemeente Deventer. Het prov. gerechtshof van Noord-Brabant heeft den 2den dezer - tegen de verwachting van velen - Cornelia van Luxemburg schuldig verklaard aan moord van het kind van hare nicht en veroordeeld tot de straffe des doodsuit- tevoeren binnen de gemeente 's Hertogenbosch. De mal voor het opterigten monument ter eere van wijlen Z. D. H. den Hertog van Saxen-Weimar is andermaal geplaatst in het Lange Voorhout te 's Hagetegenover het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje. Het schynt, dat de commissie hare keus tot dat punt wensclit te bepalen, Naar men van goederhand verneemt, zal het nationaal schem-congres in de volgende maand te 's Hage plaats heb ben. Door het bestuur is besloten, dat het tegen een entrée voor het publiek zal worden opengesteld, en dat de opbrengst daarvan zal strekken voor de algemeene armen der residen tie. Men twijfelt niet of, zoo met het oog op de bevorde ring van de ligchaamsontwikkeling als met dat op de be stemming van de opbrengst, dit feest, dat twee dagen zal dureneen ruime deelneming zal verwerven. Daaraan zullen 65 meesters op de verschillende wapenen uit zes steden van het Rijk deelnemen. Te dier gelegenheid zal er een prijsvraag over 10 a 12 stellingende schermkunst betreffende, door de congres-leden worden uitgeschreven. Een en ander zal zeker hen, die belang stellen in de schermkuust, nopen deze ge legenheid niet te laten voorbijgaanom het congres te be zoeken. De Wekker behelst een staat van den uitslag van het najaars-examen in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt het volgende: Voor de vakken van het lager onderwijs. Geëxamineerd 151 voor hoofdonderwijzers, toegel. 40; 21 voor hoofdon- derwijzeressen toegel. 12; 1 voor huisonderwijzer die is afgewezen; 31 voor huisonderwijzeressen, toegel. 20; 355 voor hulponderwijzers, toegel. 120; 119 voor hulponder wijzeressen, toegel. 50. - Meer uitgebreid onderwijs. Ge ëxamineerd: Fransch114 voor onderwijzers, toegel. 35; 108 voor onderwijzeressen, toegel. 58. Engelsch36 voor onderwijzers, toegel. 13; 3 9 voor onderwijzeressen, toegel. 23. Hoogduitsch48 voor onderwijzers, toegel. 23; 33 voor onderwijzeressentoegel. 26. Wiskunde: 62 voor on derwijzers, toegel. 31. Teekenen: 45 voor onderwijzers, toegel. 20. Gymnastie38 voor ouderwijzers, toegel. 25, Handwerken: 7 5 voor onderwijzers, toegel. 6 8. In het ge heel 1276 geexamineerd en daarvan 564 toegelaten. Voor eenigen tijd meldden wij, dat de Fransclie pre dikant, de heer A. Coquerel fils het volgende jaar ons land zal bezoeken en de kansel betreden zal. Uit een goede bron wordt berigt, dat bij daartoe bepaald is aangezocht door de kerkeraden van Utrecht, Rotterdam en Dordrecht. Het is van die collegiën een blijk van sympathie, krachtiger nog dan de adressen die hem uit genoemde steden zijn toege-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1