Buitenlandsch Nieuws. rechtszaak aanhangig: het betreft nl. het been eener vrouw, j en bij de deswege gevoerde plcidoogen is o. a. de vraag behandeldof de beenen eener getrouwde vrouw al of niet behooren tot de huwelijksgemeenschap Een geneesheer nl. te Stads-Kanaal spreekt iemand in de gemeente Emmen voor het kantongerecht aan, tot betaling van gepresteerde genees- en heelkundige diensten en daaronder ook voor het afzetten van het been zijner vrouw, die echter een paar dagen na de operatie is overleden. De gedaagde beweert, dat de ge neesheer het afgezette been heeft medegenomenzonder toe stemming van hem of zijne vrouw, en heeft, in reconven tie op grond van deze onrechtmatige daadeisch gedaan tot een schadevergoeding van f 50. Van de zijde van den geueesheer wordt onder meer beweerddat de gedaagde als man der overledene vrouw geen recht heeftnoch om het been terug te eischen noe.h om voor het medenemen daarvan schadevergoeding te vorderéndaar de beenen eener vrouw zijn haar persoonlijk eigendom en niet in de huwe lijksgemeenschap vallen. Van de zijde van den gedaagde werd hierop geantwoorddatwat er ook zij van de vraag welk recht echtelieden op elkanders beenen hebben zoolang die met het ligchaam zijn verbonden? dit zeker is, dat een been zoodra het afgezet is en een der echtgenooten daarop recht heeft, dit recht dadelijk, krachtens de huwelijksge meenschap, door de andere voor de helft gedeeld wordt. In de Dingsdag gehouden zitting van den Gemeente raad van 's Gravenhage is besloten tot oprigting van een hoogere burgerschool met 5jarigen cursus. Te 's Gravenhage trad in de afgeloopen week in de zaal Diligentia de Fransche predikant Bersier op, die in een beschouwing trad van het Fransche volk, wat zgn zedelij ken en godsdienstigen toestand betrof. Hij maakte ook mel ding van bet onderwijs en zeide daarover onder anderen dat op het platteland, dat 2 8 millioenen zielen telt, van de zes miliioen kinderen één millioen slechts de scholen bezoekt. De luit.-gen. H. G. Seelig, oud-gouv. der Koninklijke militaire academie, onlangs overleden, heeft op zgn sterfbed verzocht, dat de degen, dien hij tijdens het beleg der Ci tadel van Antwerpen in 1832 als commandant der artillerie heeft gedragen, aan den gen.-majoor W. J. Knoop, bevel hebber in de 7de militaire afdeelingten geschenke zou worden gegeven. Aau den laatsten wil van den overledene is reeds gevolg gegeven. Uit Zwoile schrijft men Men verneemtdat de ex-predi- kant van Rijn met mevrouw de wed. Pruimers Zwitserland hebben verlaten koers zettende naar Engelandnadat laatst genoemde eerst al hare sieraden, zoowel ju weelen als gouden voorwerpen, te gelde had gemaakt. Men vermoedt, dat zij vrees koesterde, van door haren schoonvader te worden ge gijzeldter zake van de door haar nog te verrigten rekening en verantwoording, wegens de voogdijschap over haar min derjarige dochter, waartoe zij bij vonnis is veroordeeld. - Naar men verneemt, verkeert de huisvrouw van van Dam te Monster, die den 19den September jl. door J. Breg- geman op zoo een verschrikkelijke wijze is verwondin hoogst bedenkelijke» toestandvooral doen de halswonden het erg9te vreezen, te meer daar zg zich in hoogst zwange ren toestand bevindt. De beklaagde Breggeman zelf is sedert eeuigen tijd vrij ernstig ziek. Naar men verneemt, zou heden Woensdag de eerste hand aan de werkzaamheden voor den spoorweg van Ng- megen naar Cleve gelegd worden. Het is algemeen bekenddat in Drenthe de meisjes uit den boerenstand zich met hunne geliefden des Zondags avonds in de schuur verbergenten einde niet in hunne liefkozingen gestoord te worden. Of dit te Odoorn ook het geval is, weet men niet, maar volgens gerucht, was daar Zondag 2 3 October een jongeling met zijn meisje op de balk (boven) in de schuur geklommen. Hg werd door de jongelingschap gezocht, vlugtte en viel door een slop naar beneden. Hij verkeert in een zeer gevaarlijken toestand; doch de liefde verdraagt alles. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te öpheusden door Ds. C. P. van Tooren, pred. te Katwijk aan Zee. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 3 9°, te 10 uur 37°. Woensdag morgen te 5 uur 35°,te 8uur 37°, 's middags te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 86° Aangaande het bezoeken van de scholen in Pruissen leveren de statistieke opgaven van het lager schoolwezen daar te lande over de jaren 185 9-1861 de volgende bij. zondere gunstige uitkomst op. Onder een bevolking van 18,476,500 inwoners bevonden zich 3,090,294 of nage. noeg 17 pCt. schoolpligtige kinderen. Van deze bezochten' a. de openbare lagere scholen: 1,775,888 Evangelische 1,063,805 Catholieke, 30,053 Joodsche en 6090 Afgeschei! denente zamen 2,875,836 kinderen; b. geconcessioneerde bijzondere scholen: 84,021 kinderen. Totaal 2,959,857 kin deren. Van de overige 130,437 kinderen bezocht een groot gedeelte de hoogere inrigtingen van onderwijs. Er blijft dm slechts een gering aantal kinderen overdat zich aan het openbaar toezigt onttrekt en zonder schoolonderrigt opgroeit, en de nog kortelings uitgesproken bewering, dat van 3,225,000 schoolpligtige kinderen in Pruissen 600,000 de school niet bezoeken, blijkt dus een dwaling te zijn. Te Neder-Adelsbachbij Salzbrunnis een boeren woning verbrandwaarbijondanks alle aangewende pogin gen tot redding, twee dochters van den bewoner, meisjes van 17 en 9 jaren, zijn omgekomen. Het vreeselijkste van deze ramp is, dat de brand opzettelijk werd gesticht door den zoon des huizes, een vijftienjarigen knaap, die zich op deze wijze wreken wilde over de gestrengheid zijner stief moeder. De meisjes waren zijn eigene zusters. Te Leipzig is in de vorige week het congres der Duitsche arbeidersvereeniging gehouden. Uit alle deelen-van Duitschland waren afgevaardigden opgekomen. Onder de door het dirigerend comité ter tafel gebragte stukken wai een zeer goed rapport van een eenvoudig werkman, die Rochdale en de arbeiders-genootschappen aldaar bezocht heb bende de indrukken daarbij ontvangenbij wgze van ver slag op het papier heeft gebragt. Onder de genomen reso* lutiën behooren de volgendein zake het onderwijs in de arbeidersvereenigingen is noodig onderrigt in de Duitsche taal, in de geschiedenis, aardrijkskunde, rekenkunde en het teekenennuttig i9 het onderwgs in de Fransche en Engel- sche talen, de meetkunde, de staathuishoudkundede gym nastiek het zingen, de wetgeving, de natuurkundige we tenschappen. Met eenparigheid van stemmen heeft men zich verklaard voor de opheffing van alle wettendie de vrije verandering van woonplaats uit den eenen Duitschen staat naar den anderen in den weg staan. Er waren ruim 100 vereenigingen vertegenwoordigd. Te Stettin zal in de maanden Mei en Jung van het volgende jaar een internationale tentoonstelling worden ge houden waarop tegen een geringe vergoeding, berekend naar de plaatsruimte (van eiken vierk. voet oppervlakte 15 centen Ned. munt), zullen worden toegelaten alle voorwer pen van landbouw en ngverheid. - De stoomkorenmolen van de firma Barber en Kluse- mann te Ofen is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ruim 500,000 florijnen geschat. Het aantal Deenschgezinde predikanten j die Sleeswijk hebben moeten verlaten om hunne politieke beginselen is thans tot 83 geklommen. In het Noordelijke gedeelte van Slees- wgk is met die zuivering ter naauwernood een begin gemaakt. Het gerucht loopt, dat Garibaldi verklaard moet heb ben, zich aan het hoofd der beweging ia het Venetiaansche te sullen stellen. Zoo die voorbarige pogingen der Italiaan- sche jongelingschap geen steun vinden algemeen heeft men medelgden met de jongeliedendie in dit jaargetgde in het gebergte zijn ingesloten. Van Oostenrijks zgde worden de strengste maatregelen genomen. De regering werd boven dien door de beweging niet verrast; zij droeg er kennis van; alleen het punt, waar zij zou aanvangen was voor haar ge heim gebleven, Ook het Italiaansche gouvernement heeft een aantal personen, die zich bij de beweging wilden aanslui ten, in hechtenis genomen. De heer v. Bismarck heeft, naar men van zeer goede zijde verneemt, gedurende zijn verblijf te Pargs de zeker heid erlangddat Frankrijk zich niet zal verzetten tegen de inlijving van Lauenburg bij Pruissen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2