Buitenlandsch Nieuws. hebben een dubbele beteekenis: 1°. kan daaruit blijken, hoeveel prijs de ingezetenen van den fatsoenlijken burger stand stellen op het bezit van een openbare plaats van ge zellig verkeer, waar men zich van tijd tot tijd vereenigt tot het genot van een aangename en betamelijke uitspanning, die de scherpe lijnen uitwischtwelke tot nog toe maar al te zeer het verkeer van burgers en burgersdie gerekend kunnen worden tot de beschaafde klassen te behoorendoor kruist en verdeelt, 2°. wordt het mogelijk eenige bereke ning te maken op hoeveel leden een zoodanige vereeniging zal kunnen rekenenom zich te vestigen en in stand te blijven. - Tot dat doel werden die adressen opgesteld en ter teekening aangeboden, zoodat, mogt iemand onverhoopt zijn overgeslagen slechts een eenvoudige kennisgeving aan den uitgever van dit blad verzocht wordt, om hem dadelyk het adres ter teekening aantebieden. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 38°, 's middags te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 41°, te 5 uur 40°, te 8 uur 37°, te 10 uur 35°. Maandag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 34°, 's middags te 12 uur 4 7°, te 4 uur 45°. De Luxemburgsche Kamer is den 26sten door den Prins-stadhouder in persoon geopend. De troonrede was ge heel kleurloos. Zij maakt gewag van de gewigtige gebeur tenissen die in het Noorden van Duitschland hebben plaats gegrepen maar spreekt te gelijk de meening uitdat de daardoor opgewekte vrees meer en meer verdwijnt en dat het Groothertogdom onder geene nieuwe politieke verwikke ling te lijden zal hebben. Als ontwerpen die aan de Kamer zullen worden voorgedragenworden genoemdbehalve het budget, voordragten betreffende den staatsraad, de reken kamer en het kadaster. Nieuwe belastingen schijnen niet ver- eischt te zullen worden ten gevolge der jaarlijksche toe name van de opbrengst der bestaande. Opmerkelijk is het dat de jaarlijks terugkeerende zinsnede over de regeling der kerkelijke betrekkiug tot Rome dit jaar is weggebleven. Tot voorzitter heeft de Kamer den heer Pescatore be noemd en wel met algemeene stemmen op één na, waar voor een blaneo-billet was ingeleverd. Tot secretarissen zijn even als het vorige jaarbenoemd de heeren baron Felix von Blochausen en Ad. Fischer. Voor het hof te Bern is thans een belangrijke rechts zaak aanhanging. In Februarij stierf aldaar plotseling de bankier Triimpy. Men vermoedde dat hij door zelfmoord een einde aan ziju leven gemaakt had; anderen echter dachten aan een misdaad. De justitie mengde zich in de zaak, en thans zijn op de bank der beschuldigden gezeten zijn we duwe en een geneesheer, Dr. Demmedie verdacht wordt in ongeoorloofde betrekking met haar geleefd te hebben niettegenstaande kort na den dood van Trümpy zijn verlo ving met diens zeventienjarige dochter bekend werd. Demme en mevrouw Triimpy worden beschuldigd den overledene strychnine te hebben ingegeven, die dan ook in het lijk ge vonden is. Uit de aanvankelijk tegeustrijdige verklaringen van den geneesheer zoowel als van de weduwe zou men hunne schuld afleidende houding van beiden en hunne verklaringen bij de openbare behandeling der zaak pleiten echter of voor hunne onschuld, of voor hunne groote ge vatheid. Uit Madrid meldt men dat de vermoedelijke troon opvolger Prins der Asturiëntot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd is en dat de Ne- derlandsche gezant eerstdaags het daarop betrekkelijk eigen handig schrijven van zijn souverein aan Koningin Isabella II zou overhandigen. Uit Pesth wordt medegedeeld, dat de stedelijke re gering liet voornemen heeft, om een leening ten bedrage van een millioen florijnen bij de nationale bank aantegaan. Tot waarborg van die som zal een hypotheek worden ge legd op de nieuwe redoute, welke ruim een millioen florij nen heeft gekost en eerst sedert korten tijd is voltooid. Wel bezit de stad een groot aantal gebouwde en ongebouwde eigendommen, waarvan zij zeer aanzienlijke sommen als huur of pacht trekt, maar deze kunnen niet tot onderpand strek- ken, //uithoofde zij niet bij het kadaster zijn ingeschreven." De Presse dit laatste woordelijk mededeelende voegt er bij, dat men te vergeefs naar de oorzaak van dergelijke handel- wijze zoekt. De schade door de jougste branden te Jekaterinos- laff veroorzaakt, wordt geschat op 3,250,000 zilv. roebel». Ten gevolge van het onderzoek naar de oorzaken van die onheilen zijn ruim 100 personen in hechtenis genomen. Se dert heeft men geene dergelijke ongelukken meer te betreu ren gehad. Uit Nizza schrijft mendat de Keizer van Rusland bijna eiken avond den schouwburg aldaar bezoekt en zich blijk baar zeer amuseert. De tenor Randin is bij de groote opera te Parijs, geëngageerd met eeu bezoldiging van 12,000 elke maand, en een schadeloosstelling van 200,000 voor het geval de opera-directie haar contract mogt breken. Wat men met de stem verdienen kan bewijzen de volgende cijfers Mevr. Mali- bran kreeg voor elke voorstelling in-den schouwburg Drury- Lane te Londen 150 pd. st.. mevr. Grisi, te New-York, ontving 400 pd. st. voor het zingen van een aria op een soiréeen te Londen bragt een soirée haar 60,000 op. Lablache kreeg te Londen 150 pd. st. voor tweemaal zin gen, en een uur zingen bij Koningin Victoria werd hem met 1000 fr. betaald. Maria en Alboni ontvingen in hun nen bloeitijd 2000 voor elke voorstellingTamberlick 2500 fr. voor elke voorstelling. In Italië werd aan den componist Rossini eeu millioen francs voor een saisoen van zes maan den gebodenindien hij de partij van Figaro in zijn Bar bier wilde op zich nemen. - Van de Duitache instrumenta listen maakte de pianist Hiimmel het grootste geluk hij liet een vermogen van 100,000 th, na, benevens een verzame ling waardige geschenken, waaronder 26 kostbare diaman ten ringen, 34 gouden tabaksdoozenen 114 horologiën van groote waarde. Franz. Liszt, de piano-virtuoos, bragt op zijn Europesche triomftogten ontzaggelijk groote sommen bijeen. Een kabinet op den Altenburg bij Weimarwaar hij woonde, bevatte een rijke verzameling van geschenken van allerlei aard, in kasten aan de muren tentoongesteld en van bijzonder groote gelds- en zeldzame kunstwaarde. Pachanini liet zich 2000 fr. voor elk uur betalen. Herz en Thalberg wonnen op een kunstreis door Noord-Amerika meer dan 300,000 ieder; en fabelachtig zijn de sommen die Jenny Lind van daar medebragt. - De danseres Taglioni had bij een benefiet te St.-Petersburg een recette van 204,000 fr. en bij deze voorstelling schonk de Keizer van Rusland haar een bouquet vaD vergeet-mij-nietjeszamengesteld uit diaman ten van het schoonste water. Het gebruik van paardenvleesch als voedsel voor de mindere klasse neemt te Parijs zeer toe. Door de zorgen eener speciale commissie, die hare kosten bestrijdt uit de opbrengst eener inschrijving, worden geregeld elke week uitdeelingen van paardenvleesch gedaan aan de armen. Ook de zusters der orde van den H. Vincentius van Paulo ge ven dit vleesch aan hare bedeelden. In Algerië beproeft meu almede dit voedsel in gebruik te brengen. De maatschappij van geneeskunde te Algiers heeft verklaard, dat het in het belang der publieke gezondheid van gewigt is het paarden vleesch in de volksvoeding optenemen. Donderdag is een deputatie van het Evangelisch ver bond in Engeland bij graaf Russell ter audiëntie geweest, tot de indiening vau een adres, waarin dit genootschap zich beklaagt over de onlangs door de Turksche Regering geno men maatregel ten opzigte der Engelsche zendelingen onder verklaring dat het die maatregelen beschouwt als een schen ding van het beginsel der godsdienstvrijheid en van den Hatti-Hamayun. Graaf Russell heeft in antwoord daarop o a. verklaard dat hij bij het Turksche gouvernement reeds zijn vertoogen deswege had ingediend en wat de arrestatie van verschillende Protestanten betreftzoo had hij reeds per telegraaf berigt ontvangen, dat deze op vrije voeten waren gesteld. Bij de Engelsche Bank was 11. Vrijdag zeer weinig vraag naar disconto en men acht het waarschijnlijkdat het disconto deze of de volgende week tot 8 pCt. zal vermin" derd worden. Men verwacht daar binnen kort veel aanvoer van specie uit het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2