werp Ebenhaëzer aan Z. K. H. Prins Frederik aantebevelen en voortedragen. Dat ontwerp is, zooals men weet, afkomstig van de heeren W. C. van der Waaijen Pietersengemeente-architect en J. Pk. Koelman, onderwijzer aan de teekenacademie, enz. te 's Hage. Tegen hebbeu gestemd de afgevaardigden van Pibbixwoud Delft en Raamsdonk, benevens de leden van de Hoofdcommis sie, de heeren P. Regout en C. T. van Bevckel. Het genomen I besluit werd met levendige toejuichingen begroet. Daarop sloot de voorzitter van Orde deze algemeene vergadering onder dank betuiging voor de ijverige opkomst, onder verklaring zijner vreugde over het zoo eendragtig genomen besluit en met te kennengeving van de hoop, dat op diezelfde eendragtige wijze het Nationaal monument in het Willemspark te 'sGravenhage moge verrijzen. In de Dingsdag 11. gehouden zitting van den Gemeen teraad van 's Hage i3 o. a. ingekomen een voorstel van Bur gemeester en Wethouders, strekkende om een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te rigten tot aanbe veling van de onlangs door het bestuur der Nederlandsche Rijn-Spoorweg-Maatschappij gedane aanvrage, om concessie voor den aanleg van een spoorweg van 's Gravenhage naar Gouda. Engelsche ingenieurs zijn bezig opmetingen te doen ten behoeve van een kanaal van deu Haag over 's Grave- sande naar den Hoek van Holland in het groot vaarwater naar Rotterdam. Met den waterweg naar de Maasstad vor dert men zigtbaarnatuurlijk is het nog altijd niet meer dan de zeehoofden waar men aan bezig is. De eerste 500 el zijn gereed en voor de volgende 400 de zinkstukken gereed. w De Gemeenteraad van Deventer heeft tot leeraren aan de hoogere burgerschool benoemd de heeren G. J. Dozy te Zalt-Bommel voor letterkunde en geschiedenis, en C. A. J. de Gruyter voor de gymnastiek. In de 35ste Algemeene Vergadering der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, den I8den dezer maand te Amsterdam gehoudenzijn benoemd tot algemeen voorzitter de heer A. W. van Eeghentot algemeen penningmeester de heer W. de Vos Jbz. en tot hoofdbestuurder-secretaris Dr. J. P. Heije, Er zijn thans 15 afdeelingen met 1653 contribuërende leden. De bibliotheek der Maatschappij telt ruim 2000 toonwerken en geschriften. Op de prijsvraag voor een Symphonie voor groot orchest, zijn ingekomen 4 ant woorden slechts één kon niet in aanmerking komen dat tot motto had Quem labor enz.; aan de componisten der 3 overigen wordt aangeboden hoogst eervolle vermelding, afschrift der beoordeeling en p. m. 100 tot het doen afschrijven van de partituur. Loffelijke vermelding is toegekend aan den heer A. W. A. Heijblom te Rotterdam voor een ingezonden So nate voor piano en viool. Als nieuwe prijsvragen zijn uit geschreven, N°. 1. Een Naamlijst der voornaamste Toon kunstenaars cn schrijvers over Toonkunst, die van den vroegsten tijd tot het begin der 17de eeuw in Noord-Nederland ge boren zijn of geleefd hebben. N°. 2. Een uitvoerige mono- graphie over J. P. Sweelinck geboren te Deventer 1540, de grondlegger der Duitsche orgelschool. N°. 3. Vrije in zending eener Ouverture voor groot orchest. - Men verneemt, dat door de 7de afdeeling der Maat schappij van Landbouw te Leeuwardente Franeker verga derdis besloten Gedep. Staten te verzoeken pogingen te willen aanwenden dat te dier stede de Rijkslandbouwschool worde gevestigd. -Naar men verneemt, is door de commissie voor het opterigten Oranje-weeshuis te Huizen ontvangen de aan zienlijke gift van 3 bankbillettenelk van 1000. Het zeldzaam kleine vaartuig, ter grootte eener groote barkas, 14 ton metende, en gevoerd door kapt. L. Wijten- horst, dat den 12den Julij 11. van het Nieuwediep vertrok isniettegenstaande de groote roekeloosheid volgens ervaren zeelieden aan die reis verbondenzonder eenig ongeluk den 7den September jl. ter Westkust van Afrika gearriveerd. -In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad van heden Donderdag is een aanvang gemaakt met de behan deling van de gemeente-begrooting voor 1865. Zij is voort gezet en voleind zonder dat belangrijke beraadslagingeu zijn gevoerddan over het oprigten van een stedelijk muziek corps. De begrooting is in dezelfde zitting vastgesteld, in ontvang op ƒ415,347,24 en in uitgaaf op ƒ415,311,59, Bij den Gemeenteraad is ingekomen een kennisgeving van den heer Mr. H. Gevers, houdende, dat hij zijn betrekking als Raadslid nederlegt; een adres van ingezetenen tot ver mindering van het schoolgeld voor de hoogere burgerschool; een ander adres, houdende klagten over den hinder, die de vergunning tot het nederleggen en bewerken van hard steen op de openbare straat veroorzaakt; en een adres van het bestuur der Leidsche lakenfabriek, ten aanzien van een plan tot het dempen der Cellebroersgracht. Eerstdaags zal ook binnen Leiden de reeds in onder- scheidene steden gunstig bekende kerkelijk zangeres uit Ko- penhagen, Mej. Augusta Bornholdteen vocaal- en instru mentaal concert gevenwaarmede zij reeds elders lof en roem inoogste. Zij gaf o. a. Zaturdag 1 October zulk een concert, met begeleiding van het orgelin de Luthersche kerk te 's Hage en daarvan wordt het volgende medege deeld. n Mej. Augusta Bornholdt bezit een stemdie volkomen geschikt is voor het genre van muzijkdat zij heeft geko zen. Hare stem paart rondheid aan kracht; vooral, wanneer zij mezza voce zongbeviel zij ons het meest. Bij het de- crescenderen heeft zij hare stem volkomen in hare magt en de wijzewaarop zij hare toonen doet wegsmeltenis ten hoogste te bewonderen. Ofschoon alle vijf nommers die men van haar hoorde, zeer bevielen, deden ons echter vooral het gebed van Maria Stuart, gecomponeerd door J. van Boom, en het Zweedsche Lied van Ahnfeldt veel genoegen. Wij zijn er verzekerd vandat mej. Bornholdt ook in ons land even schoone lauweren zal inoogsten als zij in het buitenland heeft verworven. Het concert werd door een vrij groot en gedistingueerd publiek bijgewoonddat door luide toejuichingen zijn bijval aan de artiste te ken- nen gaf." Het is zeker niet aan vele zangeressen gegevenom met de krachtige toonen des orgels te wedijveren, en wij raden onzen lezers dus, deze bijzondere gelegenheid, om iets ver hevens te hoorenniet ongebruikt te laten voorbijgaan. Heden Donderdag had de plegtige onthulling plaats van het gedenkteekendat door eenige vrienden en vereer ders van den hoogleeraar J. M. Schrant werd geplaatst op het R. C. kerkhof aan de Zijlpoort alhier. Het was ver vaardigd naar de ordonnantie van den heer Tetar van El ven te Amsterdam in de werkplaats van den steenhouwer T. A. van Oort te Utrecht, uit wiens werkplaats ook zijn ge komen de monumenten voor Dr. des Amorie van der Hoe ven Nahuijs van den Burgst en de Génestet. Het stelt voor een gedenkzuil van Escauzijnsche steen waarop gegrift staat waaraan het gedenkteeken is gewijdterwijl het frontispice en basreliëf in symbolisch beeldhouwwerk de wetenschappe lijke richting, ijver en opofferende liefde van den overledene aanwijst. Het geheel is met zorg en keurig bewerkt. Dr. C. ter Laag hield na de onthulling namens de commissie een toespraak tot de bijeengekomen vrienden en vereerderstot den grijzen vader en behuwd-broeder van den overledene, aan wiens nagedachtenis hij dankbare hulde bragt. De be huwd-broeder dankte namens de weduwe en familie met ge voelvolle woorden den spreker, de vrienden en vereerders, die tot de stichting van dit gedenkteeken hebben medegewerkt. De heer S. E. W. Roorda van Eysingaschrijver van het stuk Solo en de resident Nieuwenhuizenwordt bij be sluit van Z. Exc. den gouv.-gen. van 3 Sept. het verblijf in Nederlandsch Indiëin het belang der openbare rust en orde, ontzegd, met uitzondering van het eiland Groot-Banda (art. 47 R.-R.), en de heer J. J. Nosseverantwoordelijk uitgever en drukker van het Soerabaijasche blad de Nieuws bode, wegens een in het nommer van 8 Julij jl. van dat blad voorkomend artikel, getiteld een Droom 1964, uitgebannen (art. 4 5 R.-R.). De heer Nosse zal binnen 2 maanden Indië moeten ontruimen; den heer van Eysinga, zoo men hoort, zal de keuze gelaten worden, of Banda op te zoeken, of Indië geheel te verlaten. De directeur der producten en civiele magazijnende heer P. C. W. Anemaet, is op verzoek eervol ontslagen; hij zal thans overgaan in de winstgevende directie van het huis Reynst en Vinju. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 52°,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2