l\°. 1437. Dingsdag 25 October. Binnenlandsch INieuws. LE1DS0 Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en f'raneo per post 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m, 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks ten 2 u. 's namiddags, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'eavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9uur'sav.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der Iu- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van s Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 UQr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De voorloopige verslagen over de verschillende hoofd stukken der Staatsbegrootiug voor 186 5 voor zoover zij reeds openbaar gemaakt zijn luiden over het algemeen nie: gunstig. Dat betreffende het Departement van Marine vooral kenmerkt zich door een afkeurend oordeel van 's Ministers bestuur; dat van het departement van Justitie houdt ernstige klagten in over traagheid in de voortzetting der taak op het gebied der wetgevingdaar de Minister voor zijn persoon niets anders had verrigt dan de wet op het verhaal der boeten in strafzakenterwijl nu bij de nieuwe wijze der uitgifte van het Staatsblad ook dat gebrek zich openbaarde. Ook wat de afdeeling voor de zaken der Hervormde Eere- dienst betrof, bleek niet van de ernstige zucht, om tot eeD geheele intrekking van liet beheer der Eerediensten te geraken en men besloot met den ernstigen wensch, dat toch eindelijk wordt overgegaan tot het stellen van een maximum van de som, waarover de kerkgenootschappen konden beschikken. In dat betreffende hoofdstuk VII B. (Financiën) wordt geklaagd over den toenemenden geest van fiscaliteit op de steeds voortgezette opdrijving der belastingen, met name van het personeel, de patenten en deD accijns op het ge- slagt. De daarover gehouden ^gedachtenwisseling leidde tot herinnering der vroeger gemaakte opmerking, dat de be lastingschuldigen nog altijd waarborg missen bij een alge- meene wet, die het recht van beroep geeft op den Koning, van wien de eindbeslissing uit, na den Raad van State te hebben gehoord. Onderscheidene wetsontwerpen en een be tere regeling van het postwezen worden verlangd. Blijkens het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B volgens art. 61 der wet, re gelende het middelbaar onderwijs, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, hadden zich, op de daartoe gedane oproeping, 82 candidaten tot het afleggen van het examen aangemeld allen kweekelingen van de voormalige Koninklijke academie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs enz., die aan deze inrigting de lessen van de drie eerste studiejaren hadden gevolgd. De uitslag van het examen is geweest dat, naar het oordeel der commissie, 12 van de 32 candidaten voldoende blijken van bekwaamheid hebben gegevenom hun het in art. 66 der wet vermelde getuigschrift, voor het examen B voor civiel- en bouwkundig ingenieurte mogen toekennen. Bij het gemeentebestuur van Rotterdam bestaat het voornemen om een stoombrandspuit van de heeren Merry- weather aantekoopen alsmede om zich tot de hooge regering te wenden om optekomen tegen de ingediende wet tot re geling der schutterijenvoor zoover het de bepaling betreft waarbij de kosten dier schutterijen voor rekening der gemeen ten blyven. - Dingsdag zal door de onlangs ingeschreven studenten aan de hoogeschool te Utrecht, door de novitiiin plaats van het jaarlijksch rijtoertje, een gecostumeerde optogt wor den gehouden, waarbij zij den windhandel in 1720 zullen voorstellen. De hoofdpersoon van dien windhandel, John Law, wiens geschiedenis men algemeen bekend mag achten - terwijl voor hen die ze niet kennen op het programmadat heden Maandag is verschenen de noodige inlichtingen worden ge geven - John Law zal daarbij in de eerste groep met zijn gevolg worden voorgesteld in de dagen van zijn grootheid. De volgende groepen zullen een voorstelling geven van: 2°. De Koning van den Mississippi en de verpersoonlijking der vermeende schatten van Louisiana. 3°. Windhandel drij vende personen en geleerden zich over dien handel bedroe vende. 4°. Strijd tusschen dwaze speculatiezucht en de weten schap. 5°. Gevolgen van den windhandel. 6°. Het uitjouwen van den windhandel. 7°. Het herstel van handel en zee vaart. Te Breukelen vierde 11. Donderdag de pastoor der R. C. gemeente aldaar het feest van zijn 25jarige verbindtenis aan die gemeente, terwijl hij weldra hoopt te gedenken zyn 50jarige vervulling van het priesterambt. Naar men verneemt, is de heer Turk, directeur van den scheepsbouw te Nieuwediepnaar Sheerneess vertrokken om de schade optenemendie Zr. Ms. stoorofregat Adolf van Nassau door aanzeiling heeft bekomen, en zou het niet on waarschijnlijk zijn, dat die bodem naar Nieuwediep gaat om de noodige herstellingen te ondergaan. Thans reeds is met vrij groote zekerheid te profeteren dat het volgende jaar de boomgaarden nagenoeg geen appe- of peren zullen opleveren. Over het geheel is al het gewas een maand later dan iu gewone jarenen thans is het reeds

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1