VOORDEELIG AANBOD. I INWONING, KOST EN BEWASSCHING, GECRISTALLIS. VANILLE, Een liefhebber van statistiek heeft de versterkingen daar 73,000 man tioepen zijn, om 80,000 kolonisten te beschermen. Den lsteu November ziet te Parijs de Bijbel der Menschheid van den heer Michelet het lichtwaarin de waar heden door de heilige boeken der Chinezen, Persen, Indiërs, Grieken Egyptenarenenz. verkondigdzullen zijn bijeen- gebragt. In Engeland openbaart zich op kerkelijk grondgebied groote beweging. Daar de Anglicaansche kerk hoewel Pro- testantsch met opzigt tot hare kerkplegligheden een der trouw ste ranken van de Catholieke moederkerk is, vinden in ha ren schootniettegenstaande zij vijandig tegenover het Koomsclr-Catholicisme staat, Roomsche bewegingen den vrucht baarsten bodem. Het treffendst bewijs hiervan vindt men in den openbaren overgang tot het Catholicisme van de jonge ren van den inconsequenten Dr. Puesey, die het zelf beter vond de ingeslagen baan niet tot het einde toe te bewan delen. Ook een andere kerkelijke beweging maakt veel ge rucht. Zij heeft tot doel de wederinvoering van het kloos terwezen maar toch binnen de grenzen van het Anglica- nismus. De hoofdleider van dit streven is een jong geeste lijke der staatskerk, de heer Lyne, of, zooals hij zich met zijn kloosternaam laat noemenbroeder Ignatius. Het is hem gelukt bereids een voldoend aantal jongeren om zich heen te verzamelen en te Norwich een hulpklooster te stichten en bevindt zich thans op een rondreis om zijn nieuwe leer I te prediken en daarvoor geloovigen te winnen. In vele groote steden heeft hij druk bezochte voorlezingen gehouden waarbij hij vele zijner geestelijke tegen standers minder door dege lijke bewijsgronden dan wel treffende antwoorden en der. I stroom zijner welsprekendheid heeft tot zwygcn gebragt. Het onderwerp zijner redevoering isde voortreffelijkheid van liet kloosterleven, de heiligheid van het celibaat, en de stel ling dat de afzondering van de wereld een godgevallig werk is. Hoewel Protestant, noemt hij Luther een ketter, terwijl hij Melanchton en Zwinglius niets beter behandelt. Hij noemt zijn orde de Benedictynen-orde. Hun Monnikskostuum bestaat in een grove pij met een gordel om de lendenen lagen hoed met breeden rand, sandalen aan de voeten. Hij staat echter niet alleen met zijn aanhangers; hq heeft een mede dinger gekregen in een Londensch geestelijke die als //Broe der Paul" te Newcastle een klooster oprigt van de Angli caansche orde der Barmhartigheid." In de compagnie der pompiers te New-Vork is eeu hond die vooral belast is over de brandspuiten te waken hij is, men moet het bekennen, de vernuftigste waker die er zijn kan. Eenigen tijd geleden was een dusdanige hond onder de wielen eener zware spuit verpletterd geworden. Deze hond werd opgezet en als een kostelijk overblijfsel be waard; hij zetelt thans op het hoogste der spuit, welke hij zoo trouw bewaakte. Een voorbeeld van zoo groote trouw moest een opvolger hebben. De hondwaarvan wij hier thans spreken, is een schoone Newfoundlander, die trouw de sporen van den overledene volgt. Zoodra de alarmklok in beweging gebragt wordt, blaft de viervoetige waker, die naast het bed van den pompier, die de wacht heeft, slaapt, zóó geweldig, dat hij een slapende dronkaard zou wekken. Zijn meester gewekt zijnde, houdt de hond zich vaardig en i loopt vrolijk met de spuit mede. Aan het brandend huis gekomen, loopt hij de trappen op, treedt in al de kamers zoekt en ruikt, en wanneer hij een slapend kind vindt, i neemt hij het, zonder het te bezeeren in zijn grooten bek op en brengt het buiten het gevaar. Vindt hij niets an ders dan slapende menschen hij wekt ze met alle geweld en loopt hen vooruit. OFFICIËEL NIHUWS. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning gevraagd door J. Stoeke, zwartverwer, om een i verwketel te mogen doen plaatsen in zijn huis in de Kaar- densteeggeteekend Wijk III, N°. 645 A. Tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- I bijgelegen en belendende panden, ten opzigte der infor- matiën de commodo et incommodo, zal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge- j meente op Maandag den 17den October, des voormiddags I ten 11 uur. Advertentiên. Bevallen van eene doode öochter J. M. BOUCHER, echtgenoote van l C. H. FELIX. Leiden, 14 October 1864. Er biedt zich de gelegenheid aan tot Ivoor een of twee' fatsoenlijke Dames, I des verkiezende met gebruik van een of twee vrije kamers benevens gezellig I verkeer. Nadere informatiën met franco brie- I venonder lett. aan het Bureau I van dit Blad. Lijders aan Rheumatiek en vooral ook zijdie lijdende zijn aan ïheumatische kiespijn en aangezigtspijn worden opmerkzaam gemaakt, op het ANTI-RHEUMATISCH EXTRACT uit I MEEKRAP-WORTELENa 80 cent I per flacon verkrijgbaar bij N. VERWEY Apotheker en Chemist te Tielen bij I de volgende HH. Apothekers: ULOTH I AmsterdamOTTERBEIN te Am- I hem; REYSOORT V. MEURS te Bord- I ree ktSNABILIÉ te 'sHage; REYST I te LeidenVAN DE KAMER te Middel- I6®?; LOOIJEN en V. BIJLERT te I NijmegenCLOOS te Rotterdam bROOTENDORST te Utrecht; VAN I ANROOIJ te Zalt-Bommel. prima kwaliteit, bij het masje van vijftig stokjes ter lengte van 6£ tot 8£ a. d., in een blikken bus, voor zes acht en tien gulden. Het verschil van den prijs ligt in de lengte en zwaarte, niet in kwaliteit. Brieven franco. Amsterdam. M. CLÉBAN, Huidenst., 278. Uitgaven van A. W. SYTHOFF te Leiden: Mechanica. Vrij gevolgd naar het Fransch en vermeerderd door f. a. t. delprat, Kapitein der Artillerie en p. m. brutel de la riviere Tweede druk. 2 deelen in linnen ƒ5.30 Beschouwingen over liet Aesthetische der Bouwkunst. Grieksche en Rorueinsche Stijl. Met platen2. Demosthenes en h. Lord brougham en lysias en w. a. hirschig a la w. hecker, of eerste proeve van onderzoek, hoe men in Nederland recenseert en Grieksch verstaat/0.50 de stoomwerktuigen1.50. au gaz leprince, examinés et compare's1.60. berekend, die uit Frankrijk naar Algerië zijn gezonden, en bij is tot het resultaat gekomen, dat er op dit oogenblik Benige kennisgeving v' i thomas tate, Koi't begrip dei' werktuigkunde. Handleiding bij onderwijs en zelfoefening. Vrij gevolgd naar het Engelschdoor p. m. brutel de la riviere- 3.60. Ch. delaunay, Allereerste gronden der practische en theoretische p. m. brutel de la riviere, Geschiedenis der houwkunst, bij eenige der merkwaardigste volken van vroegeren en laterên tijd. Met 25 platen 2.75. Dr. w. a. hirschict, Vertaling van de eerste redevoering van den at- tischen redenaar Lysias0.30. Dr. j. a. van dissel, Hollandscli L.aag-Malclsch Woordenboek. In linnen gebonden 1.80 Dr. h. w. schroeder van der kolk, Het behoud van arbeldsvermogen bij l)r. j. bosscha, Jr. Het behoud van arbeidsvermogen in den galva- nischen stroom125 Dr. e. van der ven, Het theorema van Üturnt toegepast op twee vergelijkin gen met twe£ onbekenden-1.25. Le Doet. b. verver, l'Éclatrage au gaza l'eau a Harbonneeti'Éclairage a. j. janné, Korte beschouwingen over het empirisme in de vee artsenijkunde f 0.60, Prof. f. kaiser He inrigting der §terrewaclltenbeschreven naar de Ster- rewacht op den heuvel Pulkowa en het ontwerp eener Sterrewaeht voor de Hoogeschool te Leiden, met platen1.90,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3