om te bewijzendat de vraag naar geld niet in ons land haar voornaamste oorsprong vindt, de berigten uit het bui- land en bepaald uit Londenhebben wel aangetoond van i waar het kwaad komt. Wij hebben echter willen aantoonen dat onze geldmarkt betrekkelijk in zeer gunstigen toestand verkeert, dank zij zeker in geen geringe mate het wijs be heer onzer Bank; zullen we tegenover het buitenland nog eenigen tijd defensief te werk moeten gaan, blijft het al zaak om voorzigtigheid in acht te nemen, een crisis ligt op onze plaats zeker niet voor de hand. Betreffende de werken aan den Hoek van Holland voor den Rotterdamschen waterweg naar zee verneemt men, dat deze geregeld voortgaan. Het landeinde van den zuidelijken dam is nagenoeg geheel gereed, terwijl het zeeëinde over een lengte van ongeveer 90 ellen is afgewerkt. Voor de verlenging met 200 el zeewaarts zijn reeds 7 zinkstukken gezonken. Ook de timmer- en ijzerwerken worden met kracht voortgezet. Gemiddeld zijn aan deze werken dagelijks 80 personen werkzaam. In de laatste vergadering van den Gemeenteraad te Purmerend is besloten op de begrooting van 186 5 een post van 2500 uittetrekken ter opluistering van de algemeene vergadering en tentoonstelling der Hollandsehe maatschappij van Landbouw, welke in September van het volgende jaar zal plaats hebben. De aanstaande nieuwe leden van het Utrechtsch Stu- den ten-corps hebben besloten hunne opname in genoemd corps te vieren met het houden van een gecostumeerden optogt en dat wel in deze maand, op een nader te bepa len dag. Een Engelschman heeft het plan gevormd om Pampus weg te ruimen en zal deswege voorstellen aan onze rege ring doen. Als een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid meldt men, dat M. Hoeksema, van Leegkerk bij Gronin gen, van één appelboom 15 mud appelen heeft gekregen. Op een buiten te Almelo bevindt zich een boom waaraan op onderscheidene plaatsen 2 appelenin elkander gegroeid tevens met de bloesems prijken even als iu hel voorjaar, en hierdoor een zonderling schouwspel opleveren. De appelen behooren tot de soort der zoogenaamde //zijden hemdjes." Woensdag nacht is te Steenwijk brand ontstaan in den stoomzaagmolen van de heeren H. en S. Tromp Mees ters, waardoor het geheele gebouw met de raachineriën is vernield. Het pand was verzekerd bij de Utrechtsche brand waarborg-maatschappij onder directie van J. C. Schuurman naar men verneemt voor f 30,000. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 51°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 48°. Vrijdag morgen te 5 uur 4 7°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 50°. Buitenlandsch Nieuws. Te Praag zal weldra een monster-proces worden aan gevangen. Het aantal aangeklaagden is 73, die zich allen in verzekerde bewaring bevinden. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan politieke demonstratiën verzet tegen de open bare magt, enz. De bedoelde personen behooren allen tot de jonge Boheemsche partij. De Köln. Zeitung bevat in haar jongst verschenen nom- mer een uitvoerig artikel over den toestand van Oostenrijk, waarin voornamelijk het oog wordt gevestigd op de finantiën van dien Staat. Men ieest-in bedoeld artikel o. a. dat van 1848 1857 de gewone inkomsten hebben bedragen 2163 millioen florijnen, de gewone uitgaven 3296 millioen fl., derhalve een tekort van 1133 millioen fl., dus 52 pCt. van de gewone in komsten; voor het Ministerie van Oorlog alleen is gedurende dat tijdperk uitgegeven 1512 millioen fl. In 1 858 bedroeg het deficit 3 6 millioen fl., dat is 6 millioen fl. minder dan in het jaar 1 857. Bij gelegenheid van het October-feest is te Munchen een tentoonstelling van honden gehouden, waarvan de Bayer- Zeitung de volgende beschrijving geeft: //Op het terrein, waar de eerste groote tentoonstelling van honden plaats had was elk bezoeker der feestweide terstond georienteerdeen aanhoudend geblaf, dat bij de Vordelingstraat uit een lange houten loods opging, maakt eiken wegwijzer overtollig,o, het terrein aangekomenzagen wij vier rijen honden slej, laadjes, met stroo bedekt, waarin de naar den prijs din. gende kandidaten, die naar gelang van hun ras in 40 klas. sen waren verdeeld kampeerden enop korten afstand vac elkaar verwijderdaan kettingen vastgebonden lagen, J, waren 261 exemplaren tentoongesteld van jagt-, wind-, tuin en kettinghonden, Newfoundlanders, honden van St. Ber nard bulhonden, rattenvangers, en hoe deze den mensck het trouwst dienende dieren meer mogen heeten. De waarde was natuurlijk door de eigenaars zeer verschillend opgegeven en bedroeg voor de Newfoundlanders van 22 tot 1000 fl voor herdershonden van 17 tot 1000 fl. enz.; de laatslge. noemde prijsopgaaf zal wel beteekenen dat de hond niet It koop is. De voortreffelijke eigenschappen van vele honden waren beknopt aangeteekend fijn gedresseerd, zeer leerzaam, zeer waakzaammaakt kunstenenz,; van een slagershond wordt zelfs gezegd dat men dag en nacht zoowel te water als te land op hem kan rekenen en hij zijn meester het Ie. ven gered heeft. Uit dankbaarheid biedt de geredde aldaar zijn trouwen hond voor 165 fl. te koop aan. De namen der honden zijn in den regel in overeenstemming met hunne bijzondere hoedanigheden doch er wa9 ook geen gebrek aan namen van anderen aard, waaronder een kleine rattenvan ger als //llussel," twee fraaije Zwabensche dassen als //Mai- zini" en Kossuth" enz. figureren. Bij enkele honden wordt echter de naam niet opgegevenmen zegtdat deze alleen uit internationaal-politieke bescheidenheid werd verzwegen. In het Russische gouvernement Orel wachtte eea koop man 43,000 roebels uit het buitenland, die hem door tus- schenkomst van de politie zouden worden overgemaakt. Wer kelijk kwam de som ook aan maar de commissaris van po litie eisehte als belooning voor die tusschenkomst niet min der dan 5000 roebels. Dit bedrag was den koopman te hoog, hoewel hij bereid was om, getrouw aan de gewoonte, een aanzienlijk bedrag in de handen der politie-ambtenaren te laten. Thans echter seinde hij naar St. Petersburg eu gal aan den Minister van Justitie kennis van hetgeen er gebeurde, De Minister zond onmiddellijk per telegraaf een heftige be risping aan den commissaris van politie, maar deze was reeds gewaarschuwd en het geld al bezorgd. Des avonds laat werd bij den koopman gescheldzijn knecht opent; vier gemaskerde personen dringen binnen, maken zich meester van den knecht en van den koopman en eischen de 43,000 roebels. Aanvankelijk was deze zeer ver schrikt, maar langzamerhand kreeg hij zijn tegenwoordig heid van geest weder. Hij wees de secretaire waarin hel geld gesloten was; de sleutel stak in het slot. Een der boos- doender9 wil het openen maar daar het een geheim slot is, slaagt hij er niet inde koopman wordt gedwongen het zelf te doen. Hij onderwerpt zich aan dien eisch, opent de secre taire, en werkelijk is het geld er in, maar op de stapels bankpapier ligt een geladen revolver. Hij grijpt die vóór men hem kon beletten en schiet twee van de boosdoeners neder, de twee andere vlugtten. Onmiddelijk zendt hij naar de politie. De commissaris is afwezig; zijn secretaris ook, De tweede commissaris verschijnt, de gemaskerde, personen worden geschouwd: zij waren de commissaris van politie en zijn secretaris. De Keizer en de Keizerin van Rusland worden den 19den dezer te Lyon verwacht. HH. MM. zullen reizen in den staatsie-waggon van Keizer Napoleon die hun tot Darm stadt tegemoet gezonden is, en die tot Nice toe te hunner beschikking blijven zal. Ook de Prins en de Prinses van Wallis worden in Frankrijk verwacht. Men beweert, dat Keizer Napoleon officieel aan den Keizer van Rusland om een onderhoud te Nizza verzocht heeft en dat men op dit verzoek aanstaanden Dingsdag een antwoord tegemoet ziet. Het algemeen gevoelen is, dat de Czaar weigeren zal, onder voorwendsel dat zijn aanwezigheid te Petersburg dringend gevorderd wordt. Het is thans stellig dat de Prins en de Prinses van Wallis niet naar Parijs zullen komen. Er zijn weder een aantal Fransche regimenten infan terie en cavallerie naar Algerië vertrokken. Het publiek ge looft evenwel niet, dat met deze raagtsontwikkeling iels anders bedoeld wordt dan het inboezemen van een heilzaam ontzag aan de Arabische opstandelingen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2