N°. 1429. Zaturdag 15 October. A". 1864. Biuueulandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot leeraar in de Fransche taai en letterkunde aan de Rijke koogere burgerschool te Roermond den heer H. C. Felserdusverre leeraar in die vakken aan het gymnasium te Dordrecht, en aan den 2den luit. der artillerie van het leger in Ned. Indië C. C. U. J. de Man, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst. Z. M. heeft aan den heer H. Nyhuis eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van directeur van het post kantoor te Delftshaven voorts zijn benoemd tot directeur van het postkantoor aldaar, de beer F. de Winter, thans direc teur van het postkantoor te Edam; te Edam de heer J. P. Steenbergenthans geagreëerd klerk ten postkantore te Zwolle. Z. Exc. Me Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bij beschikking van den 4den dezer in plaats van Mr. J. G. Sain en S. Gille Heringa, met den lsten dezer eervol ontslagen uit huuue betrekking van schoolopziener respectie velijk in het vierde en zesde schooldistrict der provincie, tijdelijk die functiën opgedragen, die van het vierde aan den schoolopziener in het derde district, Dr. M. J. de Goeje te Leiden, en van het zesde aan dien in het elfde district, Dr. N. W. P. Rauwennoff te Rotterdam. Uit 's Hertogenbosch wordt berigt, dat de heer Ver schoor, nieuw benoemd lid der Eerste Kamer, waarschijnlijk ziju betrekking niet aanvaarden zal uithoofde van zijn koo- gen leeftijd. Om zijn vergevorderde jaren moet hij in den laatsten tijd reeds voor verschillende audere betrekkingen hebben bedankt. In de zitting van den Hoogen Raad van Donderdag heeft de Raad uitspraak gedaan in de zaak vau1°. D. F. Voordewind, tegen den Staat der Nederlanden. De Raad heeft tegen den 5 den November a. s. een getuigenverhoor bevolen en de kosten geresorveerd2°. J. T. baronnesse van Dedemwed. van D. Pruimers, tegen den Staat der Nederlanden. De Raad heeft, wat het rechtspunt betreft, overwogendat de eischere3 bij beschikking der rechtbank van Zwolle van 22 Sept. 1863 voorloopig uit de voogdij °ver haar minderjarige dochter is geschorst, dat die be schikking noch voor hooger beroep noch voor cassatie vat baar was; dat zij onmiddellijk effect sorteerde, en dat de eischeresse alzoo onbevoegd was om van dien tijd gelden voor de minderjarige dochter in ontvangst te nemen of uit» tebetalen. De Raad heeft mitsdien de eischeresse niet ont- vankelijk verklaard in hare vordering en haar veroordeeld in de kosten. Men schrijft uit Amsterdam aan het DagbladDe koerseu der Nederlandsche Bank voor disconto en beleeoing op effecten, vóór een maand 5 pCt., zijn sedert driemaal verhoogd, het laatst den 6den dezer tot 6* pCt. Intusschen indien men een vergelijking maakt van de hoofdcijfers uit den wekelijkschen staat der Bank van die twee tijdperken dan vindt men dat het gezamenlijk bedrag van disconto's en beleeningen genoegzaam geen verandering heeft onder vondeneu de specie-voorraad met niet meer dan 3 mil- lioen is verminderd, welk cijfer bijkans gelijk staat met de vermindering der saldo's van de rekening-courant; evenwel staat de laatste vermindering waarschijnlijk in verband met de October-reotebetaliug, en is zeker een deel der specie-ver mindering veeleer op rekening te brengen van de vermeer dering der disconto's; deze toch bedraagt ruim 3J- millioen tegenover genoegzaam gelijke vermindering der beleeningen. Neemt men nu hierbij in aanmerking, dat de Bank belang rijke disconto's geweigerd heeft aan verschillende bankiers, dan mag men de gevolgtrekking maken, dat de herhaalde en gevoelige disconto-verhooging der Bank grootendeels een voor zorgsmaatregel is geweesteen maatregel ter verdediging harer middelen tegen de aanvallen daarop gemaakt ten be hoeve van het buitenland. Inderdaad heeft ook aan de beurs nog geen bepaalde geld» schaarschte geheerscht, en tegenover de disconto-verhoogin- gen van de Bank was geld op prolongatie en beleening aau de beurs zelfs herhaaldelijk bepaald aangeboden. Toch was dit in de laatste dagen minder het geval, en werden nog al posten opgezegd, maar ten deele mag men dit toeschrij ven aan de begeerte, die nooit sterker is dan wanneer mea algemeen van geldschaarschte hoort gewagennamelijk om ruime kassen om disponibel geld te houden letten wij nog eenmaal op de aangehaalde bankcijfers, dan vinden wij voor deze bewering ook daar een bewijs: in de bedoelde 4 weken vermeerderde toch het cijfer der omloopende bank- billetten met f 800/m. Trouwens, wij zouden zooveel redenen niet behoeven LEIDSCH Dili It l.lll. üese Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentièn 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 51 ra.; 3 n. 46 m.; 6 u. 6 u 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zoudag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2}. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. eu te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddag9. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijtts-Telegrauf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks vau 7 tl. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1