Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. vaart en zedelijkheid heerscht en iedereen met lust zijn las ten draagt, overtuigd, dat het geld goed wordt besteeden beheerd. Z. M. heeft aan Mr. G. L. van Meerbekeop zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Valkenburg arrondissement Maastricht, en aan den kapitein A. J. A. Gerlach van het reg. veld-art., vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van St. Stanislaus 2de kl., hem door den Keizer aller Russen ge schonken. Z. M. heeft den commies der poster. 3de kl. W. P. van Wageningen uit 's Rijks dienst ontslagen en aan den heer Jhr. W. G. de Jonge van Swijnsbergen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies der poster. 3de klasse; voorts benoemd tot comm. der poster. 3de kl. de heeren; A. J. M. Ledeboer en B. J. R. van Hasselt, thans sum. bij hetzelfde vak van admin.; alsmede de navolgende pen sioenen verleend, als aan: J. M. baron van Boecop, direc teur van het postk. te Utrecht, f 2073 I. W. van Wijhe, visiteur 1ste kl. bij 's Rijks bel., f 1640 L. A. van Dijnsen hoofdcommies bij 's Rijks bel., A. Peuscher, wed. van F. M. Berens, in leven hoofdcomm. bij 's Rijks bel., f 91 B. M. Berends ook bekend als B. M. de Vries, comm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 339L. Sandersid., f 278 J. C. Wolvers, idf 339 E. J. L. Schwildens of Swildens, id., f 266 J. W. Lemmensid., f 261; J. K. Balkwed. van A. van Zuilen, id., f 202; M. Stockmans, id. 3de kl., f 169 A. B. de Jong, wed. van C. de LoeckerRijksontvangers weduwe, f 340; L. Bögercomm. bij 's Rijks entrepot te Amsterdam, f 297. Naar men verneemt, is de heer P. van der Maesen de Sombreff, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, door Z. M. den Sultan van Turkije met het grootkruis van de Medjidieh-orde vereerd. l)e audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 14 dezer niet plaats hebben. Door de hoofdcommissie voor het oprigten van het monument van wijlen den Hertog van Saxen-Weimar is thans het mal geplaatst op de plaats, tegenover de Vijverberg te 's Gravenhage. Men schrijft uit Haarlem: Naar men verneemt, heeft de hoogleeraar van Baumhauer te Amsterdam kennis gege ven, dat hij de benoeming tot secretaris der Hollandsche Maatschappij aanneemt. Nog altijd is de betrekking van directeur van Teylers Genootschap vacant. Men wildat deze betrekking niet ver- eenigd zal worden, als tot dusver het geval was, met het secretariaat der Hollandsche Maatschappij. Dezer dagen werden te Haarlem de examens voor de onderwijzers der lagere school gehouden. De uitslag was over het algemeen zeer ongunstig. Een enkele dag bijv. werd van het lOtal adspiranten geen enkele aangenomen; een ander maal van de 2 5 slechts een 2tal. Indien het gerucht waar heid spreektis de strengheid van onderzoek ook gedeeltelijk te danken aan een aanschrijving van den Minister van Bin- nenlandsche Zakendie daardoor aan de klagten is tegemoet gekomen, die voor weinige maanden door de commissie tot afneming van de examens voor middelbaar ouderwijs over de geringe kennis van vele hoofd-onderwijzers zijn uitge sproken. Men schrijft uit Utrecht. Over de regeling tusschen de Rijn- en de Nederl. centraal-spoorweg-maatschappijen om trent het station aangaande, kunnen wij o. a. 't volgende mededeelenDe Rijn-spoorweg-maatschapij zal ten haren koste het stations-terrein verbreeden de bestaande sporen vermeer deren en op zoodanige wijze met den centraal spoorweg ver binden dat al die sporen voor de treinen van den cen traal spoorweg bereikbaar zijnde brug over den Leidschen Rijn verbreeden het bestaand perron verlengen en ten deele verbreeden en een hoog perron aanleggen tusschen het derde en vierde spoor. Zij zal die werken zoo spoedig aanvangen en voortzetten als de geregelde uitoefening der dienst zal toelaten. De Rijnspoorweg-maatsch. zal op het aldus interig- ten station de treinen van de centraal-spoorw. maatsch., loo iende tus8che; Utrecht en Zwolle, laten in- en uitrijden, en voorts verrigten en bezorgen de stationsdienst aldaar voor de centr.-spoorw.-maatsch. voor zoover die dienst bestaat in het ontvangen en doen vertrekken der treinenhet range- ren der zich op het station bevindende rijtuigen en wagens het uitgeven van plaatsbriefjes, het controleren der plaats briefjes bij aankomsthet in ontvangst nemen wegen waar deren en registeren van bagaadjebestel- en koopmansgoe- den paarden en andere voorwerpen van vervoer en het la den en lossen daarvan. Ter vergoeding van het gebruik van het station en het verrigten der verschillende diensten is een uitkeering vastgesteld van 4 of 2 cents per reiziger en van een geringe som voor goederen. Als minimum van op- brengst is bepaald 10,000 's jaars in de 3 eerste jaren, f 12,000 in de volgende; bij hooger bedrag wordt de uit- keering percentsgewijze verminderd. De heer M. C. de Vries Jr., graveur te Amsterdam, heeft thans een werk vervaardigd op welks bezitnaar men verneemt, menigeen in de hoofdstad en in andere gemeenten des Rijks grooten prijs zal stellen. Wij bedoelen de gedenk penning op het maken van den eersten Staatsspoorweg. De medaille vertoont aan de voorzijde het portret van Z. M, Willem III, met het randschrift: //de Staatsspoorwegenon. der Willem III daargestelden daaronder: //wet van 18 Augustus 1860, Staatsblad N°. 45." Op de keerzijde ziet men een vrouwvoorstellende de snelheidzij is met vleu- gels voorzien en heeft in haar rechterhand een pijl; op haar hoofd staat een sperwer, beide als zinnebeelden der snelheid; met hare linkerhand dwingt zij den tijd haar te volgen; deze is voorgesteld als een grijsaard met vleugels; hij heeft in de rechterhand een zeis en in de linkerhand een slang als een cirkel gebogenhij is gevleugeld als zinnebeeld van den vooruitgangde cirkel geeft te kennen dat de tijd begin noch einde heeft, maar zijn begin of einde slechts aan aardsche dingen is verbonden; voor het beeld der snel heid ziet men een raddat op een spoor looptuit welks as stoom opstijgt, waardoor de beweegkracht van den stoom als in het rad zelf schijnt aanwezig te zijnin het verschiet staat het Koninklijk paleis te Amsterdam, de Martinitoren te Groningen en de St. Janskerk te 's Hertogenboschwelke gebouwen aanduiden dat, hoezeer ver van elkander gelegen, zij thans door den aanleg der Staatsspoorwegen als veel na der bij elkander zyn te beschouwenaan den voet van elk der gebouwen liggen de wapens der bovengenoemde steden, Het randschrift is//de tijd door snelheid overheerden op de afsnede staat: //door kleineren afstand grooter ver keer." Een grijsaard van 83 jaar, wonende te Gees, wilde voor kort op een goeden morgen zyn paard voederen en gaf het daarom de noodige hoeveelheid voer; maar in plaats van naar het voedsel te tastenpakte het dier den vinger dei meesters, trok daarmede den stal in en stroopte den ge- heelen vinger niet alleen af, maar rukte hem tevens uit het lid zoodat hij afgezet moest worden. Woensdag avond is te Scheveningen beroepen de heer J. A. Guldenarm, pred. te Oosthem Abbega en Folsgara (Friesland), met wien op het drietal geplaatst waren de hee ren J. A. Ruijs en J. A. ten Bokkel Duimink, respective- lijk predikanten te Putten en te Oud-Alblas. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 5 26, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 5 2°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 62°. Het consistorie der nieuwe Protestantsche gemeente te Straatsburg heeft de heeren Coquerel, zoon, en A. Réville van Rotterdam, uitgenoodigd in die stad te komen prediken. Het aantal studenten aan de universiteit te Weenen ingeschreven, bedraagt ruim 2800; in het afgeloopen stu diejaar zijn 175 studenten gepromoveerd in verschillende faculteiten. Men beweert, dat de Oostenrijksche regering zeer spoe dig zal moeten overgaan tot een nieuwe leening, ten bedrage van 30 millioen florijnen. De officiële Berlingske Tide beklaagt zich zeer over de wijze waarop de geallieerden in Jutland huishouden. Da gelijks wordt de last zwaarder voor de ongelukkige bewo-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2