N0. 1428. Vrijdag 14 October. Oe bloeljende toestand der plaatseiyke geldmiddelen. LEIDSCH Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, bd franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mere Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 ra.; 3 u. 46 m.; u. 6 a 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 ra.; 2 n. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2\ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Micuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te it u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triést, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. 8poorv»eg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 ra. 's ra. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dageiijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. {Slot.) //De belastingen zijn uu eenmaal een noodzakelijk kwaad." Er zijn er die zeggenzelfs beroemde mannen //de accijnsen zijn de belastingen der beschaafde volken de directe belastin gen die der barbaarsche natiën." Derhalve zou de afschaffing van plaatselijke accijnsen leiden tot barbarisme. En als men den bloeijenden toestand van de geldmiddelen der gemeente Leiden toeschrijft aan de toenemende opbrengst der plaatse lijke accijnsen dan wordt het een ramp, die de troonrede van dit jaar aankondigtals het wetgevend gezag tot die afschaffing besluit. 't Is niet noodig weder te herhalenwat zoo dikwyls betoogd is van het nadeel der plaatselijke tolliniënmaar meer gepast is de vraagop welk standpunt een gemeente bestuur zich plaatsen moet als het gebruik maakt van de bevoegdheiddie de gemeentewet verleendom het te kort op de eigene inkomsten ter bestrijding der onvermijdelijke uitgavendoor belastingen te dekken P Is dat standpunt ge lijk aan dat, waarop een handelaar, industrieel of winkelier zich plaatst, die zijn onderhoud vindt in de winst, die hem ZP handelzijn bedrijf of nering oplevert met al de kansen van verlies, die er aan verbonden zijn? En waarlijk een gemeentebestuur, die accijnsen heft, staat daarmede gelijk; drijft handel of houdt er een winkelnering op na en maakt zich de kennis eigen van een industrieelals het aandeel heeft in de winst van een vleeschhouwerbroodbakker of distillateur, wiens grooter of kleiner, wiens af- of wiens toenemend debiet invloed heeft op de voordeelen die de ge beente trekt van de verkochte jenever, vleesch en brood; en die daarom ook ten strengste gecontroleerd wordt van het oogenblikdat die voorwerpen worden vervaardigd of de grondstof wordt ingeslagentotdat zij worden verkocht eQ uitgeslagen door of van wege den vennoot, zijnde de gemeentekas En nu de overige vennootenP Zg zyn het, die ten hunnen bate en schade nering doen en handel drijven. Lijden zij bankroeten of schade door toevallige omstandigheden of eigen aardige gevolgen van zulke bedrijven; wordt bedorven wat onverkocht bleef, of komt er tegenspoed in den loop van de meel- en broodbereiding, distillatie, slagtery en houwery of heeft de dampkring er invloed op; de gemeentekas lijdt er zelden verlies door, want zij is reeds in het genot van haar aandeel in de winst, vóórdat er iets door de vennooten ontvangen is. - Wij zouden die feitelijke en ontegenspreke lijke gevolgen van het plaatselijke accynsstellen nog kunnen uitbreiden, zonder eenige illustratie, maar wie is er niet ten volle van overtuigddat het eigenlyk is beneden de waar digheid van het openbaar gezag, om op zulk een wijze de gemeentekas te vullen. 't Is niet noodig, want we hebben het reeds opgegeven op nieuw te wyzen op de wisselvalligheid van de opbrengst der accijnsen. Hooge marktprijzen van tarwe en rogge, ziekte onder het rundveestijgen van den prys der moutwijn druivenziektemisgewas, hoeveel omstandigheden hebben invloed op het verbruikomdat juist dan de plaatselijke accijns de koopprijs bezwaart. Wat nog erger ishet verschil van dien prijs met hetgeen bniten de poorten wordt besteed: een lokaas tot smokkelarij en een prikkel tot zedeloosheid van allerlei aard. //De belastingen zyn nu eenmaal een noodzakelijk kwaad;" maar nimmer mogen zy tot een middel van handel of rui ling, tot winstbejag of kansrekening dienen. Wat noodig is voor de openbare behoeften en niet uit de eigene inkomsten der gemeente kan worden gevondendat worde omgeslagen over de ingezetenen en ieder betale naar zyn vermogen. Er worde geheven, wat men behoeft, zoo eenvoudig en onkost baar mogelijk, zoodat men zorgt niet te kort te komen, maar ook geen aanzienlijke batige sloten overtehoudeD. - Er kan dan ook eigenlijk geen sprake zijn van bloeijende toe standen bij henin wier behoeften het algemeen moet voor zien de bloei van een gemeente bestaat daarin dat er wel-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1