sen te Amsterdam de acte van oprigting gepasseerd der Na tionale Brandstof-Maatschappij. De maatschappij (die van de zijde der industriëlen zeer veel belangstelling schijnt te on dervinden), stelt zich voor, zoo het althans eenigzins mo gelijk is, ofschoon het saizoen reeds ver gevorderd is, nog dit jaar deze steenturf te fabriceren en in den handel te brengen. Naar men verneemt, zal mevrouw Elise van Calcar binnen kort, op een nader te bepalen dag, te Rotterdam een voordragt houden over de eischen der hedendaagsche opvoeding. Wij twijfelen geenszins, of de verdienstelijke vrouw, die zich met zooveel ijver de belangen van het onderwijs en der opvoeding aantrekt en wier oratorisch talent zeer wordt geroemdzal ook daar een belangstellend gehoor vinden. Het vermissen van brieven met geldswaarden blijft nog steeds aan de orde van den dag; zoo zijn in de afge- loopeu week wederom 4 zoodanige brieven zoek geraakt die respectieve te Amsterdam, 's Hage, Zwartsluis en Veenen- dual op het postkantoor waren bezorgd en die te zamen aan bank- en muntbilletten inhielden de som van f 993,3 7 be halve 3 wissels tot een bedrag van f 139.35. Voor de maatschappij in het algemeen en voor de heeren postdirecteuren in het bijzonderware het te wenschendat ueze de laatste zullen zijn of dat er maatregelen te vinden waren, die spoedig hierover licht konden verspreiden want in de duisternis is het moeijelijk zoeken naar de oorzaken van deze vermissingenwaarvan wij nu in de laatste tijden zoo dikwijls hooren gewagen. Dezer dagen zijn uit de diligence van van Gend en Loos, tusschen Schiedam Overschie, vermist 4 bank- en 2 munt billetten van te zamen f 413; en te Soeterwoude 3 bank en 6 muntbilletten, te zamen uitmakende f 135, met een zilveren tabaksdoos over de lengte geribt en in het binnen- deksel aan de binnenzijde gemerkt A. v. d. W., terwijl in de gemeente Valkenburg is vermist een obligatie Spanje, ren tende °/o Serie B. Dit alles te zamen genomen geeft een aardig kapitaaltje. Uit Meppel schrijft men: Men zegt, dat Donderdag voor 14 dagen op de markt alhier is gekocht een vat boter, waarin men later, in ééne massa 2 Ned. pd. pekel ontdekte. Dezelfde kooper, Donderdag morgen vernemende, dat van dienzelfden boer weer een vat boter ter markt was, hetwelk door diens zwager te koop werd aangeboden, aarzelde niet lang dat te koopen en nadat het op de stads waag was gewogenwerd het in tegenwoordigheid des ver- koopers onderzocht. Men bevond, dat daarin 1} Ned. pd. pekel in ééne massa verborgen was. De kooper bood den verkooper de betaling aan onder voorwaarde, dat hij de 3| Ned. pd. pekel alsdan in betaling moest nemen tegen 10 gulden. De verkooper vond die boterpekel wel wat duur, maar begreep echter de gestelde voorwaarde maar te moeten aannemen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente le Opheusden (cl. Tiel) Ds. C. F. van Toorenthans te Katwijk aan Zee. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 5 0°. Dingsdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 52°, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 49°. Buitenlandsch Nieuws. -In de nabijheid van Charleroi is de ketel der loco motief van een goederentrein gesprongenmet het ongeluk kig gevolg, dat de machinist en de stoker op vreeselijke wijze zijn omgekomen. Dr. Fliedner, de stichter der diakonessen-inrigting te Kaiserswertbis overleden. Hij is met groote plegtigheid dcu 7tle.n dezer begraven. Dezer dagen won iemand te Spa niet minder dan 57,000 francs. Men verzekert, dat de gelukkige de bekende generaal Klapka is geweest, die den volgenden dag naar Parijs vertrok om Kossuth optezoeken. Uit New-York is het berigt ontvangen dat de tele- graphische gemeenschap tusschen die stad San Francisco, Pe tersburg eu Londen omstreeks de helft van het jaar 1866 in werking zal komen. De Oesterr. Zeitung bevat het berigt, dat de Oos- tenrijksche regering het besluit heeft uitgevaardigd om het leger in het Yenetiaansch-Lombardijsche Koningrijk met 15000 man te verminderen. De manschappen aan wie on- bepaald verlof wordt verleend verlaten hunne corpsen uiter lijk binnen acht dagen. Voor eenige dagen is in het Friedrichshain het lijk gevonden van een zoogenaamden dienstmann (een besteller) die zich door ophanging van het leven had beroofd. Uit de papieren als anderzints is gebleken dat deze besteller in le ven was graaf Oriotoffski, geboortig uit Posen. Gedurende verscheidene jaren heeft hij als rentmeester in Polen gefun geerd, tot in 1848 bij het uitbarsten der revolutie zijn houding derwijze den haat der Polen opwekte, dat hij zich verpligt zag Polen te verlaten en zich lang schuil te houden uit vrees van vermoord te worden. Als besteller had h(j in groote mate het vertrouwen verworven der personendie van zijn diensten gebruik maakten; zijn beschaafdheid, zijn kennis der Fransche en Poolsche talen waren de oorzaak dat hij zeer werd gezocht, tengevolge waarvan hij betrekkelijker- wijze gesproken in zeer gunstige omstandigheden verkeerde. Gierigheid schijnt hem tot den noodlottigen stap te hebben geleidwelke een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Voor korten tijd had men hem 17 thai, ontvreemd, dit verlies niet kunnende verdragenhoewel het hem financieel weinig benadeeld, vatte hij het plan op om zich van het leven te berooven. Behalve de politie heeft niemand zoo lang hij als besteller te Berlijn woonachtig was, ooit zijn waren naam gekend. Omtrer.t de verloving van Prinses Dagmar van De nemarken verneemt men nog het volgende. De grootvorst Nicolaas van Rusland, die reeds door photografiën een gun stig oordeel omtrent de Prinses had vond zijn verwachtin gen bij de persoonlijke kennismaking ruimschoots overtroffen. De Prinses heeft van hare aanstaande schoonmoeder een har- telijken brief, ter verwelkoming als nieuw lid der familie ontvangen. Het huwelijk zal eerst over 1£ jaar plaats vin den gedurende den winter blijft de Prinses nog in Dene marken en tegen den zomer begeeft zij zich naar Rusland. De Grootvorst zal nog veertien dagen aldaar blijven en te gen kersmis waarschijnlijk terugkomen. Warschau werd den 2den dezer verrast door kanon schoten van de wallen en in den namiddag werd door de policie aan de ingezetenen bevolen te illuminerenslechts wei nigen was het vergund de aanleiding tot dit alles te verne men nl. de verloving van den Grootvorst-troonopvolger met Prinses Dagmar. Warschau was dus deswege 's avonds geïllumineerdhoewel slechts weinige ingezetenen de reden van hun eigen vreugdebetoon kenden. Te Turin is de geldverlegenheid zoo groot dat men er ernstig op bedacht is om het leger met 45,000 man te verminderen, waaronder vooral het geheele Napelsche con tingent op hetwelk men weinig kan rekenen en dat in ge val van een oorlog slechts geringe diensten zou bewijzen. Garibaldi zal eerstdaags Caprera verlaten. De Prinsen van Aumale en Joinville bevinden zich thans met hunne gezinnen te Athene. Bij hunne komst in de haven van den Pireus heeft de schout-bij-nachtbevel hebber van het Fransche maritiem station aldaar, een bezoek bij de Prinsen afgelegd, en bij deze gelegenheid heeft die oude dienaar van het huis Orleans zijn tranen niet kunnen bedwingenterwijl ook de Prinsen hunne aandoening niet konden weerhouden. Men twyfelt of Keizer Napoleon wel zeer tevreden zal zijn wanneer hij deze geschiedenis verneemt. Prins Napoleon moet voor het oogenbik van het la ten doopen zijner kinderen hebben afgezien. In de hoofdkerk van Nötre Dame te Parijs is men thans met het plaatsen der geschilderde glazen in de tus schen de 150 en 200 vensterramen bezig, terwijl ook de herstelling van het groote orgel en de restauratie van bet noorderportaal met kracht voortgezet wordt. Een zeer elegant gekleede dame van jeugdigen leef tijd kwam dezer dagen in den winkel van een papierver- kooper in de rue Neuve-des-Petits-Champs te Parijs en vroeg zeer beleefd om iu zijn kantoor een briefje te mogen schrij ven waar haast bij was. Verleid door de bevallige manieren en den exquisen toon van die dame, bood de koopman, heel galant, de plaats, die hij zelf aan den lessenaar ge woonlijk bezette, haar aan en haastte zich om haar van alles

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2