Buitenlandsch Nieuws. Men verneemt, dat men vooralsnog neit zal kunnen j overgaan tot het bouwen van localen voor de hoogere bur gerschool te Utrecht en dat wel wegens moeijelijkheden die gérezen zijn ten opzigte der onteigening van het stuk grond waarop 'de hoogere burgerschool zou worden gebouwd. Voor het kantongerecht te Utrecht heeft onlangs te recht gestaan een doctor in* de geneeskunde, ter zake van het verkoopen van geneesmiddelenverboden bij de wet van 27 Maart 1863. Bij vonnis van Donderdag 11. heeft de kantonrechter hem ontslagen van alle rechtsvervolgingop grond, dat gemelde wet wel een verbodsbepaling doch geen strafbepaling inhoudt. In den gemeenteraad te Rotterdam is Donderdag me- dedeeling gedaan van de plannen voor den Staatsspoorweg, uitgaande van den Hollandschen spoorweg door Rotterdam langs Dordrecht tot Willemsdorp. Door de stad zal de weg loopen benoorden de Koolschekadedoor de Weenabuurt en de Rotte over de Boerenvischmarktde Hoogstraat, het Steiger en de Kolk, langs het Westnieuwlandover de Gel- derschekade, de Wijnstraat, de Wijn- en Scheepmakershavens en de Boompjes, de Maas, ongeveer 140 el beneden de Oude Haven en door de ontworpen stad op Feijenoordzoo dat ten zuiden van de Westerhaven een behoorlijk goede ren-station met loshaven kan worden aangelegd. De weg zal zoo hoog liggendat voertuigen en voetgan gers er onder door kunnen gaan; de weg zal dus over de stad loopenterwijl ook de scheepvaart bjj de kolk en in de Maas niet geheel zal worden afgesnedenzelfs al is die door de in de stad bestaande en op Feijenoord ontworpen kanalen op indirecte wijze behouden. Het ontwerp der nieuwe stad zal in verband met den spoorweg eenige wij ziging behoeventerwijl het wenschelijk ware in plaats van de ontworpen noorder- en zuiderhaven slechts een haven midden tusschen die twee gelegente maken. Te Rotterdam zijn 3 stations ontworpenop het punt van aansluiting van den Hollandschen spoorweg, bij de beurs, en ten zuidwesten van het westerkanaal. Het thans bijna afgeloopen badsaizoen te Scheveningen mag niettegenstaande het ongunstige weder onder de mid delmatig goede gerangschikt worden. Het batig slot zal zeker niet lager zijn dan dat over 1862 en alzoo weder ten minste een zestal duizend guldens meer in de gemeente kas doen vloeijen dan de hoogste pacht of huur heeft op- gebragt. De heeren Shand Mason en Comp. te Londenop het concours van brandspuitenonlangs te Middelburg ge houden voor hunne stoomspuit met de gouden medaille be kroond hebben over de f 100, hun vereerd als verst af wonende inzenders, beschikt ter helft voor de armen van Middelburg en ter wederhelft voor den verst afwonenden inzender uit Nederland. Dingsdag avond is te Zwolle gearresteerd de zooge naamde //duivelbanner," zijnde een persoon, die gewoon lijk rondzwervende is, en laatstelijk te Meppel zou hebben gewoond. Hü hield zich onledig met de ligtgeloovigen van allerhande kwalen en bezweringen te genezenten welken einde hij hun eenige eenvoudige kruiden en medicijnen gaf, die hij voor eenige centen bij een apotheker haalde of zelf zocht, en waarvoor hijzich hooge prijzenals f 4,50, f 500 en f 6,00liet betalen. Hij is reeds vroeger wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld. Bij zijn arrestatie bevond hij zich in beschonken toestand. In den omtrek van Arnhem bespeurt men weinig van de zoogenaamde aardappelenziekte. Op de hooge gronden der Veluwe en in den zoogenaamden Achterhoek vindt men er dit jaar meer sporen van. Het is alsof die epidemiedie bij haar eerste verschijnen inzonderheid de lage en meer zuide lijke streken trof, deze thans verschoont en de hoogere noordelijke heeft opgezocht. Evenwel schijnt het er mede te gaan als met volks-epidemiëndie uit vreemde landen of werelddeelen overgeplant wordenaanvankelijk woeden zy hevig; langzamerhand vermindert hare krachteindelijk wor den zij inheemsch en vertoonen zich sporadischom dan weinig of geen nadeel meer te doen. - In de Arnhemsche Courant van heden Zaturdag leest men het volgende: Wij ontvangen van //eenige vijanden van geestelijken hoog moed" het volgende verslag der zitting van den kerkeraad der Herv. gemeente te Ap., vergaderd ter consistorie'op Maandag 24 Sept., 's avonds ten 6^ uur: //Aan de orde was de behandeling eener zaak contra den heer L., evangelist en catechiseermeester, onwettig gedag, vaard om op deze vergadering te verschijnenten einde zich o. a. te zuiveren van de navolgende beschuldigingen, als daar zijn 1°. De echtgenoot van den predikant S. niet gegroet te hebben. 2°. Zich te verhoovaardigen op kennis der Duitsche taal. 3°. Bijwoning van de godsdienstoefening der afgeschei denen en het bezoeken van hun leeraar. 4°. Beleediging van Ds. S. door Z. Eerw. niet te verzoeken in den gebede voortegaan bij gelegenheid eener bijbellezing of catechisatie, die door den beschuldiger was bijgewoond. 6°. Niet eerbie dig te zitten in de kerk, waardoor hij de namiddag-impro- vaties van den predikant S. bemoeijelykt en een paar ouder- lingen en diakenen den indruk geeft van //de preek niet te vulen an zien harte." enz. Tot groot genoegen evenwel van het meer beschaafde deel der gemeente verzekert mendat de kloeke en ernstig man nelijke taal van den gedaagde de leden dezer geïmproviseerde rechtbank beschaamd en tot zwijgen gebragt heeft, door hunne handelwijze in het ware licht te stellen. Ook wij schamen ons over dergelijke vertegenwoordiging eener Christelijke gemeente." Beroepen bij de Herv. gemeente te Warnsveld Ds. H, Fortuyn te Rockanje. Ds. A. Stuff kenpred. te Cillaarshoekheeft het be roep naar Giessen en Rijswijk (cl. Heusden) aangenomen. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigting Rhynzigt alhier bedroeg gedurende de maand September 1113 en gedurende het geheele saizoen 17687. Door den gouv.-gen. in Indië zijn benoemd: tot tol ken voor de Chinesche taal te Riouw M. Schaalje, te Muntok J. A. Buddingh, te Pontianak W. P. Groeneveldt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 44°, te lü uur 40°. Zaturdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 62°. Maandag werd te Frankfort a/M. door de burgerij ge stemd over de vraag: of de Israëlieten gelijke rechten als de overige burgers der vrije stad zullen hebben, 744 stem- geregtigden waren er voor en 160 er tegen. De reis van Keizerin Eugenie van Schwalbach naar Baden-Baden heeft in de bijzonderheden veel verrassends ge had. Want volgens de eerst gemaakte bepalingen dacht men haar eerst Dingsdag morgen per extra trein te Frankfort te zien doorkomenmaar in stede daarvan is zij bereids den vo- rigen avond, in het strengst incognito, met haar gevolg, en met den gewonen trein naar Ludwigshafen vertrokken ging van daar, in weerwil van het zeer koude weder, te voet naar Mannheimen zette den volgenden morgen hare reis naar Baden voort, zoodat zij op de eene plaats door niet verschijnen en op de andere door haar onverwachte verschij ning verrast heeft. Te Praag had voor een paar dagen een treurig voor val plaats. Een jonge dienstmaagd, die door hare schoonheid ieders aandacht trok ging naar de markt en werd door een onbekende onverwacht omarmd. Zij schrikte daardoor zoo zeer dat zij neerzeeg en spoedig daarna overleed. Men verneemt uit zekere bronnendat de H. Stoel te Weenen heeft doen verklarendat de Paus geen gevolg zal geven aan de bepaling van het Fransch-Italiaansche ver drag, betreffende de vorming van een Romeinsch leger, daar de toestand der Romeinsche schatkist dat niet veroorlooft. De heer Rénan begeeft zich eerlang, ten behoeve van zijn werk over de Apostelen, naar Azië, en meer bijzonder naar de plaatsen waar Paulus zijn leven heeft gesleten. Het wordt bevestigddat lord Wodehouse den aan zienlijken post van Onderkoning van Ierland heeft aanvaard; hoewel deze Staatsman groote en erkende bekwaamheden be zit, had men toch liever gezien dat de Prins van Wallis met dien post ware begiftigd geworden. Men wildat Ko ningin Victoria zich hiertegen zou hebben verzet.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2