Binnenlandsch Nieuws. uiterste laet comeneintelijck belieft ons met Zijnen gena- digen oogen aan te sien cndenaer soo vele ellende, mi- seriën, 'oenautheydenhongernoot ende calamiteyt, te ver lossen ende met proviande ende victuaelgen te doen ver- sorgendaarvan wij nimmermeer Zijne goddelijcke Majesteyt ten vollen en cennen dancken." Betaamt het den niet eiken Leidenaar aan die redding uit dien nood te blijven gedenken? Z. M. heeft aan Dr. E. Mulder den titel van buiten gewoon hoogleeraar toegekend en hem onder den hoogleeraar in de chemie de leiding der practische oefeningen in het scheik. laboratorium der Hoogeschool te Utrecht opgedragen. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning zich Vrij dag aanst. uit de residentie naar het Loo begeven. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft ter vervulling van een opengevallen rechtersplaats op een aanbevelingslijst geplaatst de HH. en Mrs. H. J. Brouwers, rechter plaatsver vanger bij die rechtbank; E. de Bas, subst.-griffier bij de rechtbank te Roermond, en E. J. H. Wijnands, wethouder te Maastricht. Hoogstbelangrijk waren de beraadslagingen in de 5de sectie (staathuishoudkunde) van het 3de congres der inter nationale Vereeniging ter bevordering van sociale wetenschap pen Donderdag en Vrijdag 11. te Amsterdam gehouden. De heer Nyst zegt Donderdag, omtrent de vraag, hoe de directe belastingen en accijnsen overal intevorderen of te vervangen zullen zijn bij opheffing der douanerechten, dat met afschaffing der douane een totale afschaffing der accijnsen moet gepaard gaan. Door vereenigingen als de Union douanière moet de afschaffing der douane worden voorgestaanen te vens een gelijke belasting van enkele voorwerpen. Alleen een afschaffing der staande legers kan het belastingstelsel op den waren grondslag brengen. De heer Baudrillart acht de vraag van localen aardafschaffing van douane acht spre ker even onbereikbaar als van staande legers; vermindering zou hem reeds voldoen; overigens moet men nimmer verge ten dat geen belasting gemakkelijker wordt gedragendan de indirecte. De heer Wolowsky acht den strijd slechts een van particuliere belangen met die van den Staat; hij ontmoet liever den douanier dan den ontvanger der directe belastingen, en herinnert aan Montesquieu's gezegde: tout ce qui gêne le commenjant, ne gêne pas le commerce. - De heer Wichman bestrijdt de indirecte belasting en wil een impót unique en Selbstbesteuerungeigen opgaaf. - De heer de Bruijn Kops sluit zich aan den heer Nyst aaneerste levensmiddelen wil hij echter vrijlaten, en liefst een 5tal artikelen hoog belastengelijk in Engelaudterwyl men door tractaten eenheid moet trachten te erlangen. - De heer Sève bestrijdt de Haagsche vereeniging voor industrièelen die hij een antiquiteit noemt; de kleine staten moeten voor gaan in 't afschaffen der douane-rechten. - De voortzetting der discussie hierover op Vrijdag wordt aangenomen. Vrijdag voortzetting der discussie over het staatsmonopolie van spoorwegenenz., gevolgd door de beraadslaging over de vraag: //Is het wenschelijk in de onderscheidene wet gevingen het beginsel van de vrijheid der circulatie-banken ingevoerd te zien Over het eerste punt spraken de HH. Havard, Wolowsky, PaulBlanc, van Rees, Vereken, baron Ivar de Kaes, Lehardy de BeaulieuMax WirthKoech- linSèveStork (van Enschedé)die protesteerde tegen de prolectionnistische rigting welke de heer Kuechlin (van 's Hage)als gedelegeerde der Vereeniging van fabriek- en handwerksnijverheidaan de groote industrieelen van het liberale Nederland toedichtte. - Het tweede onderwerp werd behandeld door de HH. Havard, Mees, Max Wirth, Vier- nagelWolowskyde ConinghGouvy en Paul Blanc. Zaturdag 11. is weder een openbare vergadering gehouden waarin ter behandeling gesteld was de vraag van de 5de sectiewelke is tot dusver de invloed der economische we tenschappen op het koloniale stelsel geweest en welke be hoort die invloed te zijn? De HH. Bake, Rochussen en Douwes Dekker hebben daarover het woord gevoerd naar algemeene bekende beginselen, die daardoor voor binnen-en buitenlandsche leden van het congres alle belangrijkheid mis ten, De HH. van Soest, Charles Potvin en Paul Blanc stre den voor een vrijzinnige koloniale politiek. - Ten 2 uut werd de vergadering gesloten en daarop het congres met een korte redevoering door Mr J. A. Jollesnadat was medegedeelddat uit Luik en uit Turin aanzoeken waren ontvangen voor de volgende vergadering van het Congres. In het Paleis voor Volksvlijt had ten half 6 uur een feestmaaltijd plaats, waaraan ongeveer 500 heeren en dames deel namen. Z. K. H. de Prins van Oranje stelde een feest- dronk in ter eere van het Congres. - 's Avonds werd op den Amstel een prachtig vuurwerk afgestoken. - Een slot zitting van den Raad van bestuur is Zondag ochtend ge- houden. Uit Meppel meldt men dd. 30 dezer: //Een vrees- selijke brand heeft alhier in den afgeloopen nacht gewoed. Twee op voornamen stand staande huizenhet eene een groote schoen- en laarzen makerij met woonhuis en winkel, en het andere een grofsmederijeveneens met woning be nevens eeu boerenwoning met schuur en eenige duizenden ponden hooi, die behalve het woonhuis van den eigenaar, nog vier vertrekken voor inwonende gezinnen bevatte, zjjn in twee uurbij stevige koelte een prooi der vlammen ge- worden. Er bestond veel gevaar voor een deel der hoofd straat. De hooge opstaande zijmuur van een groot neven staand gebouw, welks schoorsteen-borden en randen reeds aangetast warenis oorzaak dat men voor verder onheil be waard is gebleven. De oorzaak is onbekend. De 3 percelen waren verzekerd van de inboedels slechts twee huishoudin gen zoodat de 5 overigen hunne inboedels missen waar onder de bewoneres der grofsmederij, weduwe met drie kin deren zijnde, die alles in huur had, het meest beklag vindt, daar zij totaal geruïneerd is, terwijl zelfs hare winkelboe- ken een prooi der vlammen geworden zijn. Heden Maandag is de nieuwe omnibus van de Tram way-company te 's Hage in dienst gesteld. Het is een zeer fraai rijtuigdat met zeer veel smaak is ingerigt. Het zal de dienst verrigten van af het spoorwegstationlangs de hotels en naar de Tramway op Scheveningen. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Medemblik Ds. P. Leendertz Wzn. aan den lip', en aangenomen bet beroep naar Surhuisterveen door den proponent D. Pekel haring en naar den Burg op Texel door den proponent J, Boetje. Uit Curasao wordt ons dd. 5 September gemeld De warmte is hier tegenwoordig zeer drukkendwat iedereen bijna in huis houdt; behalve de aankomst van een paar Hol- landsche en Amerikaansche schependie wat leeftocht aanvoer den is hier geen bijzonder nieuws. Het schijnt hier aan de R. C. geestelijkheid geoorloofd te zijn om huwelijken die niet burgerlijk voltrokken zijn in de misd. i. in de kerk te solemuniseren of welparen die niet getrouwd zijn te copuleren. Vroeger, toen de slaven- stand bestondwerd dit oogluikend toegestaanomdat de slaven voor de wet niet trouwen konden; 't waren immers geen personenmaar zakenmaar toen ook gebeurde het wel eens dat bijv. een militair, die nog geen toestemming kon krygen om te trouwen ('t heele garnizoen kan toch niet trouwen met een vrije zwarte of gekleurde meid of slavin, in de mis gecopuleerd werd; die copulatie had natuurlijk geen kracht voor de wet en de man kon de vrouw verlatenals hij wilde. Doch nu de slavenstand is opgeheven en elk bur gerlijk trouwen kan, is het nu nog wel geoorloofd, dat de priesters op hunne wijze de wet ontduiken en paren te za- meu voegen die niet wettelijk getrouwd zijn Misschien is hunne bevoegdheid anders of anders gewijzigd als in het Moederland. Aan de kust blijft het rustig en in Columbia ook; de kerken zijn daar eindelijk weer geopend, zoodat, ofschoon de Paus sterk op de regering gescholden had, de geestelijk heid toch tot de regering moet toegenaderd zijnwant de regering heeft haar streng vastgehoudendat als de geeste lijkheid zich niet aan het bestuur en de bestaande wetten onderwierp, zij geen functiën mogt vervullen; er bestaat dan ook in Columbia volkomen vrijheid van godsdienst, doch de Protestanten zijn er nog dun gezaaid. In Venezuëla is de vrijheid nog niet uitgevaardigd maar blijft Falcon aan het hoofd van het bestuurdan zal het er wel toe komenwant ihij is een zeer vrijzinnig menschdielang op Curasao ge woond hebbende, het voordeel er van heeft ingezien als de on-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2