Dingsdag 4 October. A0. 1864. y°. 1419. ra* IL1I0SCB DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 44 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 49 m.; 9 u„ Stoomboot van Leiden (Ligpiaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagenuitgezonderd de Zondag5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, (Catoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 'snamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUz-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraal dagelijks vau 7 u. 30 m. 's in. tot 10 u. 30 ui. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie can Fabricage des Zaturdags van 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8 1 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr. 3 October 1574. II. Leiden had op 23 Junij 1672 't jock der slaverniën daerinne zij bij den Hertoge van Alva en zijnen aanhang waa gehouden van hem werpende Oranje's zijde gekozen welke belangrijke stap de Stedelijke overheid door een afkon diging van denzelven dag bevestigde. Was het een daad van revolutie of anti-revolutie? Vrijheid van geweten werd aan getast en de Overheid mengde zich in godsdienstige en ker kelijke geschillenKerk en Staat waren vereenigd. Het Leidsche bestuur had een iegelijk op lijfstraf verbo den //eenig ingezeten, edel of onedel, overheid of bijzonder persoongeestelijke of wereldlijkemet woorden noch wer ken iets te misdoente lasteren of te miszeggeneenig huis, gemeen of eigen, kerken of kloosters noch godshuizen, binnen of buiten omtrent de stad met geweld of in eeniger manier van doen te schenden of eenigzins te beschadigen." En toch was het later noodig op nieuw te verbieden //iemand ter oorzake of ten aanzien van andere religie te lasteren of, met woorden of werken, te misdoen of te miszeggen," terwijl de questiën van den dag by het jonge geslacht zoo levendig waren, dat eenige jongens het waagden dagelijks in hoopen te vergaderen en zich in twee partijen deelende elkander onder den naam van Geuzen en Papisten of Car- dinaliste.n met steenenstokken en anderzins voorzientot bloedens toe te bevechtenwaaruit men met recht rumoer tusschen de ouders dier kinderen voorzien moest. - Religie haat openbaarde zichdie de tusschenkomst en de waak zaamheid der Overheid ter handhaving en bescherming vau bet recht des gewetens eischtemaar ook toen gelijk nu de wrevel en naijver der fanatieken gaande maakte. Na den aanval van Spanje kwam Jhr. Cornelis van Gou- driaanheer van Assendelft met zijn vendel Nederlandsche voetknechten binnen, bleef er ruim vier maanden en telde bij de monstering van 23 November 468 man. Zijn krijgs knechten waren echter niet de eerstedie Leiden den krijgs- dier dagende bezoeking met een weinig geordende hunrbende en haren nasleep zonden leeren kennen; den 28sten Junij was er een vendel bezetting binnengetrokkenwaarmede de stad tot den 17den Augustus, //gekweld bleef een termyn van Li dagen," zegt Jan van Hout, //tot zware en on- drageliche last van den burger." Geen wonder, dat er dan ook tusschen ingezetenen en bezetting geen gewenschte een stemmigheid heerschte en indien de laatste het aan geen krijgersovermoed in hunne gedragingen liet ontbrekenook de eersten hielden zichin het onthaal dat zij genen ten deel lieten vallenniet van alle schuld vrij. Eendragt maakt magtmaar bij al den ijver en geestkracht door de menigte der goedgezinde burgers aan den dag gelegdontbrak het niet aan sommige kwaadwilligen die, hun eigenbelang on verstandelijk van het algemeen scheidendezich daadwerke lijk ongenegen toonden het hunne te doen om met of ook zonder eenige opoffering van hun goed 's lands en der stede goede zaak te steunen en te bevorderen. Zelfzucht, egoïsme, eer- en geldzucht zijn voor het algemeene welzyn gevaarlyke vijanden. De Prins van Oranje meende althans dat Leiden aan zich zelf te danken had, //de tweede benautheit", het eerste be leg was slechts een zeer geringe voorsmaak van den nood van 't tweede geweest en zijne meening is sedert door nie mand weêrsproken en wordt door 't getuigenis der feiten zeiven bevestigd. De Prins toch schreef: //il le fault remectre a ce bon Dieu et les assister par tous moïens possiblesoires que leur propre faulte les ait mis aupoint ou ils se treu- vent." Ernstige waarschuwing tegen menschenvergodiDgby een gelukkige uitkomst en redding uit bangen noodon bepaalde waardering van den eenigen Bewerkervan den Albestuurder. De regering riep de verloste ingezetenen den 3den Oc tober 15 74 terstond tempelwaarts bij de volgende noodi- ging; //Alzoo den almogende, barmhertige Gods ende goe dertieren Vader, wiens handt nimmermeer gesloten en es, om dan Zijnen genade ende barmherticheit te bewijzenniet- jegenstaande hij deselve dikkwijlen beprouft ende tot het

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1