tegenwoordig waren 30 deelhebbers, houders van 1657 aan deden, uitbrengende 75 stemmen, in het geheel dus 35013 aandeden met 839 stemmen. Daarop werd met algemeene stemmenbehalve van een' aandeelhouder uitbrengende 2 stemmenhet volgende be- j sluit genomenMet wijziging in zoovere van het besluit der algemeene vergadering van deelhebbers van den 29sten Junij 1860, na kennisname van het voornemen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij om onverwijld overtegaau tot spoorwegversmalling op haren weg Amsterdam-Rotterdam en in vertrouwen op de billijkheid van de zijde der regering wat betreft de vroeger tot voorwaarde gestelde tariefsver- hooging, de directie te magtigen om in overleg met de vergadering van commissarissen thans onmiddelijk al het noodige te verrigten ten einde de verbindingslijn tusschen het station van den Nederlandschen Rijn-Spoorweg en dat van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg te Rotterdam ten spoedigste aanteleggen en in exploitatie te brengen. Voorts werden nog met algemeene stemmen de navol gende besluiten genomenDe directie te magtigen om bij de regering concessie aantevragen voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, nabij het station Gouda, uit gaande van den Nederlandschen Rijn-Spoorweg en loopende tot 's Gravenhage en Scheveningen. De directie te magtigen om de concessie aantevragen voor deu aanleg eu exploitatie van een verbindingsspoorweg tus schen de lijnen van Amsterdam en van Rotterdam naar Utrecht, uitgaande nabij het station Breukelen en loopende in den spoorweg naar Rotterdam nabij het station Harmeien. Waarop de vergadering door den voorzitter werd gesloten. -Een nieuw plan voor den aanleg eener zeehaven te Scheveningen is aan den Haagschen gemeenteraad aangebo den door den heer D. G. Muller. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra's le Chalet en Othello ou le Maure de Yénise. In de Utrechtsche Courant van Donderdag lezen wij het navolgende: Het Japansch-Nederduitsch-Engelsch woordenboek van den hoogleeraar Hoffman, die vrucht van 20 jaren studie, ligt thans gereed. Het jaar 1863 is door den vervaardiger voor een goed gedeelte besteed aan het schrijven eener tot in leiding van het woordenboek dienende Japansche spraak kunst uoodig om het woordenboek met vrucht te kun- neD gebruiken. Die inleiding is voltooid en een gedrukte proeve van bewerking en technische uitvoering van het woor denboek gereed, zoodat met de eigenlijk gezegde uitgave thans bepaaldelijk een aanvang is gemaakt. Dingsdag 11. is te Nijmegen een vrouw bevallen van drie welgeschapen jongens. Moederen kinderen zijn wel varende. Donderdag avond werd in het gebouw tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche algemeene vergadering van de leden des genootschaps Mathesis Scientiarum Genetrix ge houden. De vice-voorzitterde heer J. van Heukelomopende haar, in tegenwoordigheid van de HH. wethouders Stoffels en de Fremerymet een verslag te geven van de werkzaam heden van het bestuurvan de lotgevallen en den toestand der instelling en van de vorderingen der leerlingen gedu rende het afgeloopen genootschapsjaar, en reikte met gepaste toespraken de medailles en de overige prijsbelooningen uit aan de volgende jongelingenalsde zilveren medaille voor de beste bouwkundige teekening aan N. van Rijn en den prijs voor het accessit aan W. Krul; de bronzen medaille voor een werkstuk aan R. de Wringer en den prijs voor het ac cessit aan A. Boef; een prijs voor een ander werkstuk aan F. Dee en voor het accessit aan J. J. Ressenaarterwijl loffelijke vermelding werd toegekend aan P. Lozier voor een door hem vervaardigd en ingezonden model van een wen teltrap. De zilveren medaille voor de beste teekening naar pleister-antieken werd uitgereikt aan A. Korenhof en den prijs voor het accessit aan M. Couvéeeen bronzen medaille voor de beste teekening naar ornamenten aan A. van der Mark en den prqs voor het accessit aan W. A. van Lith. De groote zilveren medaille voor een bouwkundig ontwerp of plan was niet uitgeloofdbij gebrek aan ver genoeg gevorderde leer lingen. De spreker gaf daarop een overzigt van den loop der bemoeijingen tot het vormen van een afzonderlijke af- deeling voor een burgeravondschool van middelbaar onder, wijs, op kosten der gemeentekas, die daarvoor de localen deed inrigten en een jaarlijksche subsidie gafterwijl ein. delijk de voortdurende behoefte aan de ondersteuning der burgerij door aanvaarding van het lidmaatschap met ernst en nadruk werd aangedrongen. Tot leden van het bestuur werden nadat de rekening en verantwoording van het bestuur over het afgeloopen genoot schapsjaar was gedaan en goedgekeurd, in plaats van de HH. J. van HeukelomE. J. HoosProf. P. L. Rijke en Dr, L. C. Levoir, die aan de beurt der aftreding waren of om andere reden moesten worden vervangen, benoemd de HH, A. Montague Iz., J. W. Schaap, Prof. D. Bierens de Haan en J.A. van Dijk. Uit Soerabaija wordt dd. 4 Augustus gemeldGiste ren avond is in het Chinesche kamp door de politie in een amfioenkit een Chinees gearresteerd, op het oogenblik dat hjj een valschen hal ven gulden uitgaf. Ondervraagd zijnde, bekende hij zelf de maker daarvan te zijn, en een mede- pligtige te hebben, die ook spoedig daarna in verzekerde bewaring werd genomen. In zijn huis, gelegen in de kam pong Kembang Djepongwerden geene andere valsche munt- stukken gevonden, noch ook werktuigen. Strengelijk in ver hoor genomenheeft hij in tegenwoordigheid van den schout verklaard, die vormen onmiddelijk te kunnen maken. Twee roode baksteenen werden door hem tegen elkander gewre ven; het daar afkomende gruis, vermengd met stroopsui- kerwerd tot een deeg gekneed een zilveren muntstuk aan beide zijden daarmede belegden de vorm was gereed om het gesmolten lood te ontvangen. Beide misdadigers zyn tot volledige bekentenis gekomen. In bijzondere berigten uit Japan wordt van Yokohama dd. 26 Julij het volgende gemeld: De markt is in de laatste dagenin afwachting van de dingen die gebeuren zullen, flaauw geweest. Zoo men weet, was deze haven als 't ware het rendez vous van Engelsche, Fransche en Nederlandsche oorlogschepeu geworden, een 20tal te gader. Thans zijn de Engelsche oor logsbodems Barrossa en Corworant een paar dagen geleden naar de Binnenzee vertrokkenals passagiers aan boord heb bende ook een Nederlandsch en een Fransch marine-officier, ten einde den Prins van Nagato een ultimatum te overhan digen. Twee hooggeplaatste Japanners, onlangs uit Europa teruggekeerd, zijn mede aan boord van die schepen gegaan, ten einde met genoemden Prins te onderhandelen. Van het antwoord zal natuurlijk veel afhangen of een expeditie naar Se- jimonoseki zal ondernomen worden of niet. Gebeurt het eerste, dan zal de heer van Nagato een geduchte kastijding niet ontgaandaar de thans hier vereenigde magten zeer aan zienlijk zijn. De Engelschen alleen hebben hier een vloot van 15 oorlogschepen en ongeveer 1500 man landingstroepen, terwijl dagelijks nog een regement cipayers en een halve batterrij artillerie verwacht worden. Hier loopen allerlei geruchten wegens gewigtige gebeur tenissendie in Jedo hebben plaats gehad; namelijk, dat de Taikoen, een jong mensch van 19 jaren, afstand zou hebben gedaan van den troon en dat Stosbassizoon van den Prins van Mito, die reeds eenigen tijd als vice-Taikoen heeft gefungeerd, tot Taikoen is benoemd. - Mogten deze geruchten zich bevestigen dan zou men die - voor zooveel men uit de Japansche diplomatie kan opmaken - als gun stig voor den handel kunnen beschouwen. De oneenigheden in het bestuur te Jedo schenen toch al leen voorttespruiten uit naijver, vooral van den kant van Mito, jaloersch op den Taikoen, die zulke aanzienlijke voor deden van den handel inoogste. Van daar dat Stosbassi, de eerste Minister en zoon van Mito en alzoo uit een der drie Keizerlijke geslachten gesproten die aanspraak op den troon hebbenal het mogelijke deed om den Taikoen moei- jelijkheden in den weg te leggen tot het hem eindelijk schijnt gelukt te zijn zelf tot die waardigheid verheven te worden. Deze Stosbassi moet zeer schrander en energiek zqnen men verwacht niet zonder gronddat hij zal inzien dat het voor Japan van het grootste nut is met de vreemdelingen in goede verstandhouding te blijven. Hoogst aangenaam zou het zijnindien deze meening bevestigd werden de goede ver standhouding tusschen Japan en de vreemde natiën bewaard bleef, waarvan de ontwikkeling der handelsbetrekkingen na-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2