N°. 1417. Zaturdag 1 October. A°. 1864.i; Binnenlandsch Nieuws. Z. M, heeft benoemd tot leeraar in de staathuishoud kunde de statistiek en de gronden der gemeente-, provin ciale en staats-inrigting van Nederland aan de rijks hoogere burgerschool van 5jarigen cursus te Roermond den heer Mr. A. J. B. Stoffelsschoolopziener in het 1ste school district van Noord-Holland; tot notaris binnen het arrond. Almeloter standplaats de gemeente AlmeloMr. J. G. Veening, thans subst.-officier van justitie bij de arr.-recht- bank aldaartot subst.-officier van de arr.-rechtbank te Al melo Jhr. Mr. R. Sandberg, advocaat te Zwolle. Door Z. M. is weder in activiteit gesteld bij het 8ste ïegement infanterie te Leeuwarden de kapitein op non-acti viteit H. F. Prins. Het prov. gerechtshof van Overijssel heeft van alle rechtsvervolging ontslagen en op vrije voeten gesteld den persoon die verdacht werd mevrouw van D. te Hellendoorn eigenares van kwaadaardige honden, te hebben doodgeschoten. Donderdag heeft de 3de openbare vergadering van het congres te Amsterdam plaats gehadwaarin een vraag behandeld werd van de 3de sectie (kunst en letterkunde) waarover de HH. Mohr, in het Duitsch; Fouché de Careil, in het Franschalsmede Ds. Meyboom en Busken Huet, in het Hollandsch het woord voerden. De heer Mercier bragt het debat over op Christelijk terrein waarop het woord we- der gegeven werd aan den heer Behrend, een jeugdig jour nalist uit Brussel. In een brillante improvisatie wierp de heer Behrend de beschuldiging van de hedendaagsche litteratuur af, als zou zy een gewetenlooze z(jnen hield staande dat zijtrots het gemis van hoogere ingeving, hare eigenaardige verdienste had maar kwam toen meer bepaaldelijk neder op de re devoering van Ds. Meijboom. Spreker wenschte de stad Am sterdam geluk, dat er binnen hare muren een Hollandsch geestelijke geweest is, die het voorstel heeft gedaanom de godsdienst in het congres tot onderwerp van het debat te makengedachtig aan de spreukdat de kritiek de waar- eid versterkt. Zulk een voorstel zou voorzeker nooit in het congres van Mechelen zijn gedaan 1 (donderend applaus). - k ben naar het congres van Mechelen geweest" zegt spre- er"*k vroeg toegang, maar men wou mij niet binnenla ten omdat ik een Israëliet was, - of liever men wilde mij wel binnenlaten mits ik bevorens toetrad tot de beginselen die aan het congres van Mechelen ten grondslag lageneerst de beginselen huldigendaarna mogt men ze gaan bediscus siëren (Algemeen gelach). Op die wys sprak ieder, naar ik vernomen heb, er tien of vijftien minuten, onder de aanhoudende toejuichingen der congresleden en ten slotte omarmde men zich uit aandoening over de heerschende een stemmigheid (Donderend applaus). Hier daarentegen, waar alle discussiën het geweten ten grondslag hebben, heerscht geen uitsluitingheerscht vrijheidhier is het juist een gees telijke die het voorstel doet om door discussie tot waarheid te geraken. Met trots wijs ik op die zegepraal door het Am- sterdamsche congres behaald. Kon het voorstel van den heer Meijboom dadelijk worden aangenomenik zou het van gan- scher harte toejuichendaar het tot belangrijke gevolgen kan leiden. In mijn sectie, die der kunsten en wetenschap pen komt van zelf altijd ds wijsbegeerte en de godsdienst ter sprake en dit kan ook niet anders in een vergadering van litteratoren en artistendie zich binnen de enge gren zen van het programma niet kunnen beperken. Mile. Royer stelde dan ook ten vorigen jare reeds voor om de sectie in een wijsgeerige te hervormen. Thans verheft de heer Mey- boom de stem om een nieuwe sectie voor godsdienst en wijs begeerte te openen. Hij hoopt, dat de geheele vergadering er mede zal instemmen(Algemeene en geestdriftige toe juiching), Naauweljjks heeft de heer Behrend de tribune verlaten of zij wordt met buitengewone beweging door deu heer Dou- wes Dekker (Multatuli) bestormd, die in groote opgewon denheid het woord vraagt en het bekomen hebbende uit roept, dat hij naar aanleidiag van het voorstel om een sectie voor wijsbegeerte en godsdienst te openenvan zijn zyde voorstelt om een zevende sectie te creërengewyd aan de théorie van den tafeldans en het spiritisme. Woensdag had een buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Nederlandsche Rijn-Spoorweg- Maatschappij te Utrecht plaats. Van de Engelsche aandeel houders was niemand verschenen, doch waren daarvan 30385 aandeelen met 561 stemmen vertegenwoordigd. Van de Ne derlandsche aandeelhouders waren 2970 aandeelen met 206 stemmen vertegenwoordigd, terwijl voorts ter vergadering LEIDSCH DAGBLAD. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76. federe regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.j 12 u. 51 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra.; 9 n. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 44 ra.; 11 u. 43 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2» u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 m.; 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 30 m. 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maaudag en Donderdag te li uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Kaadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. O

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1