Buitenlandsch Nieuws. voeren daarbij bet woordmaar de heer Mioulet uit *9 Hage hield een hoogstbeiangrijke rede, waardig om in haar geheel ope: baar gemaakt en algemeen verspreid te worden. Prof. O. van Rees besluit zijn beschouwing van het Nederlandsche gildewezen tijdens de Republiek in het laatst uitgekomen nummer vau het Tijdschrift de Volksvlijt aldus IK Staatsregeling van 179S bepaalde in art. 53 barer alge- meene beginselen //Bij de aanneming der Staatsregeling wor den vervallen verklaard alle gelden corporatiën of broeder schappen van neringenambachten of fabrieken en bij publicatie van den 5den October deszelven jaars werd dit artikel toegepast en aan ieder vrijheid gegeven om zoodanig eerlijkbedrijf aantevangen als hij zelf verkiezen zou. De meeste gilden zijn dien ten gevolge allengs ontbonden of hebben opgehouden te bestaan. In verscheidene steden ech ter zijn er sommigen in het leven gebleven als broederschap pen die hunne fondsen in het belang der leden besturen zonder in eenig opzigt aan de vrijheid van arbeid in den weg te staan. De voordeelendie zij in dezen vorm in menig opzigt, zoowel met betrekking tot de ondersteuning hunner leden bij ziekte of ouderdom, als tot de bevorde ring van eensgezindheid en zamenwerking onder de arbei dende standen opleverenzijn een bewijs te meer voor het rechtmatige der goede verwachtingenwelke door de staat huishoudkundigen vrij algemeen voor de uitbreiding der vrije arbeidersvereenigingen gekoesterd worden. In het Tijdschrift de Volksvlijt wordt de volgende wenk gegeven: //Belgie heeft een uitmuntend spoorwegnet, dat thans nagenoeg 2000 Nederl. mijlen omvat en bijna alle steden des lands, zelfs de kleinste met elkander ver bindt. Alleen Maaseyck Fosse en enkele Luxemburgsche sle den van den vierden of vijfden rang zijn nog van dit middel vn gemeenschap verstokeo. Mogten ook wij Nederlanders zorgendat de leemten in ons spoorwegnet worde aange vuld waartoe in de eerste plaats zeker de lijnen Amster dam-Rotterdam Amsterdam over Nijkerk naar Zulphen Am sterdam en Alkmaar-Leeuwarden, Arnhem-Nijmegen en Utrecht 's Gravenhage en Leiden behooren. Bij de openbare inschrijving voor de straatverlichting te Amsterdam was laagste inschrijver 65/ioo cer>f Per pit en per uur voor den geheelen branderen 39/ioo cent per pit en per uur voor den katoenbrander. Volgens latere toelichting is de laagste inschrijving voor de openbare gasverlichting te Amsterdam 1.08 cent de 260 kubieke palmen gas, door den heer W. P. Wolterbeekgas- fabiiekant te Middelburg gedaan. Maandag is te Zwolle berigt ontvangendat de voor malige predikant van Rijn die met de wed. Pruimers naar St. Gallen vertiokken is, aldaar zal blijven wonen, in af wachting dat hem een ambtsbetrekking zal worden opgedra genwaarna hij ziju vrouw en kin leren tot zich zal nemen. Intusschen zal de ex predikant dooi den kerkeraad der Ne- derduitsch Hervormde gemeente van Zwolle als lid van die gemeente, onder kerkelijke censuur geplaatst worden. De heer B. Berends, verveener te Dedemsvaart, vierde Zondag 11. zijn 80ste verjaardag en schonk f 6000 aan de Hervormde diaconie tot stichting van een armhuis, waaraan behoefte was. - Woensdag morgen ten 9| ure kwam zekere J. H., heibaas te Rotterdamin een door sterken drank opgewon den toestand te huisvoorzien van een geladen pistool met dubbelen loop. Hij bad het voornemen (volgens zijn eigene verklaring) eerst zijn vrouw en daarna zich zeiven van het leven te berooveneerstgenoemde was toevallig niet te huis, en gaf hij zijn boos voornemen te kennen aan zijn 23jarige dochter, die, door schrik bevangen, oumiddellijk de vlugt nam, op welke hij alstoen een schot wilde losbranden, het geen gelukkig weigerde. Onmiddellijk daarna verscheen een agent van politie, die hem tot bedaren trachtte te brengen •i die al dadelijk met een hakbijl gedreigd en vervolgens met een pistoolschot, geladen met ganzenhagelwerd be groet, zonder dat echter daaruit eenig letsel is ontstaan. Men is den waanzinnige spoedig meester geworden en is hij ver volgens in verzekerde bewaring gesteld. Naar men verneemt, is het aanhoudend misbruik van sterken drank en daardoor ontstane huiselijke oneenigheden de aanleidende oorzaak. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Schraard (cl, Franeker) de heer P. P. Dommisse Cz., can- didaat bij het prov. kerkbestuur van Overijssel, die deze be roeping heeft aangewezen. Dingsdag heeft het examen plaats gehad tot toelating voor het onderwijs op de hoogere burgerschool met Bjarigen cursus alhier, waartoe zich hadden aangegeven 30 jongelin- gen, als: 11 voor de 1ste klasse, 5 voor de 2de, 4 voor de 2de of 3de, 5 voor de 3c(e1 voor de 3de of 4de en 2 voor- de 4de klasse; voorts 1 voor het Hoogduitsch en het Fransch en 1 voor de wiskunde, het Eugelsch en het Fransch. Na den afloop zijn toegelaten 13 voor de 1ste klasse, 9 voor de 2de en 1 voor de wiskunde, het Engelsch en het Fransch. Zonder examen zijn 4 voor bijzondere vakken toe gelaten. Onder die zich aangemeld hebben bevinden zicheenigen, die van elders kwamen om het onderwijs aan de Leidsche instellingen achtereenvolgens te kunnen bijwonen. In het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Han delsblad leest men het volgende De schrijver van het artikel in den Java-Bode over het vertrek van den resident Nieuwenhuyzen is door de Regering langs administratieven weg ter verantwoording geroepen men verneemt, dat hem, ingeval zijn verantwoording onvoldoende mogt worden beschouwd, het verblijf in de Vorstenlanden zal worden ontzegd. Aan het Algemeen Overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend Spraken wij in ons vorig nommer over een zaraenzwering te Batavia, ditmaal getuigde al het voorgevallene van rust en een streven naar vreedzame ontwikkeling. Er werd op het Koningsplein een veemarkt of tentoonstelling van landbouw gehoudenen hoewel de opkomst van den inlander als feest vierende talrijk was, maar als landbouwer gering, kon men toch meer ambitie dan bij vroegere dergelijke gelegenheden bij hem bespeuren. Van vervolgingen tegen» de dagbladen hoort men niets meer. Van den door de Hooge Regering tot verantwoording ge roepen schrijver van //Solo en den resident Nieuwenhuizen" hoort men evenwel nog spreken. Over het Gymnasium Willem III te Batavia spre kende, zegt het Bataviaasch Handelsblad, dat het niet dui delijk is, op welke gronden eenige leden der Tweede Ka mer en zelfs de Minister vau Koloniën zich in ongunstigen zin over die iurigting hebben uitgelatendaar men hier ge looft dat zij met imrigtingen van dergelijken aard in Ne derland in alle opzigten wedijveren kan. Het blad vertrouwt, dat het verslag van het op den 11 den en den 12deu de zer gehouden jaarlijksch examen der leerlingen en het pro gramma van den nieuwen leercursus den Minister van Ko loniën zullen doen terugkomen vau zijn meeningdat men er aan het Gymnasium in de verste verte niet aan zou den ken jongelingen te vormendie voor den ambtenaarsstand de noodige bekwaamheden zullen bezitten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 60°, te 1Ü uur 56°. Donderdag morgen te B^uur 53°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 58°. Een der belangrijkste nommers van het programma voor de jaarlijksche Septemberfeesten te Brussel was dit maal de opstijging van den Franschen luchtreiziger Nadar met zijn reuzen-ballon Le Géant. Maandag morgen ten 10 ure ving op de daarvoor afgezette plaats, bij de voorma lige poort van Schaerbeekop den hoek van den Boulevard Botanique en de Rue Royale, te midden van een ontelbare volksmenigte, de vulling aan, welke des namiddags ten 4 ure was volbragt. De ballon bevat dan ook niet minder dan 6000 kubieke ellen gaz. Even vóór 4 ure kwamen Z. M. Koning Leopold, met den Hertog en de Hertogin van Brabant en hunoe kinderen, zoo mede de graaf van Vlaan deren op het terrein. Nadat de Koning zich eenige oogenblikken met den heer Nadar had onderhouden, en hem aan de Hertogin van Bra bant had voorgesteld, begon onze luchtreiziger zijn laatste toebereidselen te maken; 15 0 soldaten hielden den ballon vast. Weldra was alles gereed en hadden de twaalf mede-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2