Buitenlandsch Nieuws. klagt en de verklaringen van den ouderling H. Machielsen die tevens was officier van justitie, de waarheid der feiten is aangenomen en het vonnis van de arrondissements-rechtbank te Zwolle waarbij de ontzetting uit de voogdijschap werd uitgesprokende hoofdgrond uitmaakt van de beoordeeling der kerkelijke besturen in eersten aanleg en in hooger be roep. Zooveel is zekerdat van onchristelijken wandel en van huichelachtig vertoon meer dan schijn is en zulk een laakbaar gedrag niet mag worden geduld bij hen, die in kerkelijke of bijzondere vereeuigingen voor Christelijke be langen yveren. In den nacht van den 20sten op den 21sten dezer ontstond er te Zwolle, ten huize van een der ingezetenen, branddie zich enkel bepaalde tot het kabinetdat in het slaapvertrek stond waarin volgens het zeggen van den eige naar, ongeveer, ƒ3000 aan bankpapier was geborgeq. Het goud en zilver, lijnwaad en lijfstoebehooren dat zich mede in het kabinet bevond, werd door den eigenaar met behulp der toegeschoten buren gered, maar het laadje, waarin het bankpapier was, verbrandde. Dit vond men vreemd, maar men scheen aanvankelijk geen achterdocht te hebben. Den 21sten heeft een onderzoek in loco plaats gehad en den 22sten des avonds is het beschadigde kabinet nhar het pa leis van justitie aldaar vervoerd. De open tafel, Maandag ua den afloop der harddra verij gehouden, telde ongeveer 60 couverts. Het Hoofdbe stuur en de leden der jury namen daaraan deel. Onder- scheidene toasten werden ingesteldwaarmede iedereen wel zal instemmen die den goeden afloop der harddraverij er kennendeook volgaarne hulde wil brengen aan de jury, die zoo met beleid en zaakkennis alles regelde en door strikte rechtvaardigheid een gewenschte onberispelijke uitkomst ver- zekerde. Eervolle vermelding verdienen derhalve de HH. H. Manger MuntzA. J. Zuur en W. F. Steijgerwalt van Lei den; K. Sjouke Hijlkema van Oegstgeest; J. van den Berg en A. Houtman van Haarlem; P. H. van Heerdt van 's Hage G. Groot van de Schermer en J. Groenewegen van Soeter- ineerdie de jury uitmaakten. Met een groot vuurwerk, bestaande uit 14 nommers, waarvan het laatste een gelegenheidsstukwerd de rei der feesten geslotendie de Algemeene Tentoonstelling der Maat schappij van Landbouw van 1864 binnen Leideu hebben opgeluisterd. Het vuurwerk verstrekte den maker, den heer vau Leeuwen te Amsterdam, tot eer; het werd bij tijds en vlug afgstoken waardoor het behoud der orde zeer bevor derd werd niettegenstaande toch reeds meer dan een uur te voren het terrein en de omli^ging door een aanzienlijke menigte bezet werd. Eu dat alles bij zulk een buitengewone talrijke schaar van belangstellenden 's voormiddags en 's avonds zoo uitstekend ordelijk is afgeloopen, is wel in de eerste plaats te danken aan het bij uitnemend gunstig terrein, dat daarvoor ten gebruike is afgestaanwaarvoor de geachte eigenares en huurder de erkentelijkheid van alle Leidenaren verdienen .•omdat Leiden nu op een waardige en elders moeijelijk te evenaren wijze binnen hare muren die volksver makelijkheden heeft kunnen doen plaats hebben. En op die lof hebben ook allen aanspraakdie van hunne zijde tot het houden en tot den gelukkigen afloop der feesten het hunne hebben bijgedragen. Wat het Gemeentebestuur, en hij vooral die bijzonder met de zorg was belast om te ontwerpente regelen en te besturen wat van .Regeringswege noodig was, heeft verrigtkan iedereen beoordeelen en het oordeel zal gunstig zijn; ook voor onzen ijverigen gemeente-architect, die kennis met smaak en vlugheid vereenigt. Wat de plaat selijke politie heeft mogen doenvalt ook onder ieders be reikmaar wordt en werd zeldzaam opgemerkt, omdat men meent, dat het zoo behoort en men niet let op het geringe per soneel en de uitgestrektheid van het terrein dat toezigt eischt. Even weinig is bekend de welwillendheid, waarmede vele industrieëlen hunne inrigtingen voor die Leiden bezochten hebben opengesteld maar daarentegen behoeft wel geen ver melding hoezeer op een ruime schaal voor binnen- en bui tenleden van Landbouw de toegang tot de Leidsche Socië teiten waren en in vele opzigten de gastvrijheid is betracht. De talrijke vlaggen, die gedurende de feestdagen van de huizen en de openbare gebouwen waren uitgestoken getui gen wel van de belangstellingdie er binnen Leiden voor gulke feesten bestaat en hoe het mogelijk is openbare verma kelijkheden te houden, die blyven binnen de palen van bet», melijkheid en orde men is in de kennis daarvan weer gevor. derd. Moge de vruchten van die feestelijkheden zyndit Leiden's Burgemeester aan het slot der harddraverij zoo ern stig en luide de menigte naar zijn overtuiging begeerlijk achtteeerbied voor oud-vaderlandsche instellingenbetrach ting van oud-vaderlandsche deugden aankweeking van oud- vaderlandschen geest. Door den gouverneur-generaal van Neêrl. Indië zijn ter beschikking gesteld van den gouverneur van Sumatra1! Westkust de ambtenaar 2de kl. H. Visser, en van den di- recteur der cultures den ambtenaar 2de kl. S. van Dissel Jr., beide voor de burgerlijke dienst in Neêrl. Indiëvoorts we- gens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend aan den onder-intendant van de 2de kl. van de militaire administratie H. Forbes de Timmerman. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maau- dag des namiddags te 6 uur 59°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 48°. Dingsdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 51°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 63°. In de sectie geographie der te Bath vergaderde ver- eeniging tot bevordering der wetenschapheeft kapt. Bur- ton verslag gedaan vau een reis, welke hij niet lang gele den gemaakt heeft in het Koningrijk Dahomey. Volgens hem is dit Barbaarsche land eerst sedert 186 5 in Europa be kend. Het cijfer zijner bevolking is door de geographen zeer overdreven. Het land telt hoogstens 150,000 inwoners op een oppervlakte van 4000 vierk. mijlen. Vier vyfden der bevolking bestaan uit vrouwen en kinderen. Het land zou echter in het onderhoud van een driemaal sterkere bevol king kunnen voorzien. De Koning van Dahomey heeft twee hoven, een mannelijk en een vrouwelyk hof; de groot-offi cieren van beide hoven staan gelijk in titels en waardigheid. De Siècle vestigt de aandacht op de wetenschappe lijke godsdienstige en sociale congressendie thans in België, Nederland, Duitschland en Italië bijeenkomen, en maakt de aanmerking, dat in Frankrijk slechts muziecalelandbouw kundige, geologische en telegraaf-maatschappijen vergaderen die zeer nuttig zijn, maar toch dat nut niet hebben, het welk aan vereenigingen van denkende en welsprekende man nen moet worden toegekend. Volgens genoemd blad zal de geschiedenis eenmaal vragenhoe het toch mogelijk is ge weest, dat, terwijl Gent, MechelenWurzburg en Florence met het feest van de vrijheid der gedachten dat der kun sten vereenigenin het hedendaagsche Athenehetwelk aan spraak maakt te staan aan het hoofd der beschaving, het congres van de gedachten wordt gemist, naast dat van de kunst; het congres der wijsbegeerte, naast dat van den zang; het congres der vrijheid, naast dat van de wedrenners. De Siècle vleit zich, dat, ingeval eenige Fransche stad de man nen van de gedachten en het woord mogt oproepende Fransche regering zal toonen dat zij zich ten minste even zoo sterk gevoelt als de kleinere of in opkomst zijnde rege ringen. Er was een tijd, dat de Fransche wijsgeeren hunne geschriften in Nederland lieten drukken. Volgens de Siècle kan het gouvernement niet willendat eenmaal worde ge boekstaafddat er een tijd was, toen de Franschen om vrij te sprekenzich naar Amsterdam moesten begeven. Thans zijn te Parijs de volgende nadere bijzonderheden bekend geworden nopens de gebeurtenissen te Turin op den 22sten dezer. Den geheelen dag had sterke agitatie geheerscht, waarom een groote militaire magt werd zamengetrokken. Des avonds grepen zamenscholingen plaats en doorkruisten gewapende beuden de stad onder het uiten van oproerige kreten. Ten 10 uur des avonds tastten deze de karibiniers aan, die de wacht hadden voor het gebouw der politie. Twee karabiniers werden gewond door eenige geweerschotenwelke uit de menigte werden losgebrand. De troepen beantwoordden zulks met eeu algemeen vuur, tengevolge waarvan ongeveer 20 dooden vielen en velen gewond werden. Aan de zijde der miltaire magt telde men eeu lOtal dooden, waaronder eeu kolonel. De volksmenigte nam hierop de wijkzonder ver dere pogingen tot wederstand in het werk te stellen of te beproeven barikades optewerpen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2