N°, 1413. Dingsdag 27 September. A\ 1864. Biniieiiiandscli Aieuws. LEIDSdH BASBLAD De*e Courant versohynt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie'maanden. Afzonderlijke Nona- mera Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12» Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 (Ha. Z. M. heeft de kweekeliug bij 'a Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. Keyzer, met ingang van 1 October aanstaande, benoemd tot offic. van gez. 3de kl. bij de zeemagt. Z. M. heeft bij het personeel van de geneesk. dienst der landmagt benoemd tot offic. van gez. 3de kl. de kwee- kelingen bij 's .Rijks kweekschool voor milit. geneesk. J. J. H. van FrankenhuysenA. J. Boekelmen en H. J. Flint, en bij het pers. van de geneesk. dienst in O.-I., tot offic. van gez. 3de kl. den kweekeling bij 's Rijks kweekschool voor milit. geneesk, J. J. Hoogeboom. Z, M. heeft goedgevonden den kapt. P. T. L. G. Plaat van het reg. gren. en jag. op pensioen te stellenen het bedrag van dat pensioen te bepalen op 990 'sjaars, en aan genoemden kapitein den rang toetekennen van majoor. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal Dings dag 27 dezer niet plaats hebben. De indeeling van de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor het jaar 1865 is als volgt: Huis des Konings 900,000; Hooge Collegiën van Staat 580,712 Depart, van Buitenl. Zaken /"625,25 0; Afd. voor de R. C. Eeredienst 672.472; Depart, van Justitie 2,951,045; Afd. voor Hervormde Eeredienst 1,747,972 Depart, voor Binnenl. Zaken 23,505,145 Depart, van Marine 8,886,309 Nationale Schuld 39,497,637 De partement van Financiën ƒ6,996,647 Depart, van Oorlog 12,675,000 Depart, van Koloniën ƒ5,160,528 Onvoor ziene Uitgaven ƒ50,000; Totaal 104,138,717. Uit de rede door den Minister van Financiën 11.- Za- turdag bij de aanbieding der begrootingswetten voor 1865 gehoudenblijkt o. a., dat het vermoedelijk overschot van de dienst 1863 is 10,139,557.76J- terwijl dat over 1864 wordt berekend op 6,252,694,26. Op de staatsbegrooting voor 1865 is behalve het batigslot van 1864 ook dat van 1865 gebragt op 8,396,603 meer dan men gewoon was te berekenen. Onder de uitgaven is ƒ14,500,000 gebragt voor de spoorwegen; voorts 11,006,000 voor buitengewone amortisatie van schuld overige buitengewone uitgaven zijn zonder invloed. De einduitkomst is, dat de algemeone of vaste uitgaven 34,333.175 hooger zijn geraamd dan voor 1864, ofschoon een som van 475,000 op de renten der schuld door amortisatie was bë.-paard. Behalve die 500,000 verhooging, zal nog een som worden aangevraagd tot ver- hooging der tracteraenten van de ambtenaren bij de verschil lende bureaux. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft voor de openstaande betrekking van raadsheer op een aan bevelingslijst geplaatst de heeren Mrs. J. Heemskerk Az. en A. van Lijk Bijleveld, rechters in de arr.-rechtbank te Am sterdam; J. H. Giiquin rechter te Haarlem; F. G. H. R. van Lilaarsubst. griffier bij het hof; P. J. Suringar en 8. Wildschut, rechters te Amsterdam. Ingevolge art. 89 der kieswet zijn de prov. staten van N.-Brabant tegen den lOden October a. s. bijeengeroepen, tot verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer der Sta- teu-Generaalin plaats van den heer L. Rijsterborgh, overleden. Den 22sten dezer werd voor het prov. gerechtshof van N.-Brabant behandeld de zaak van den kindermoord uit Tilburgwaarvan de loop als een der zonderlingste kan wor den aangemerkt: De moeder had aan de politie bekend dat zij de moordenares van het kind was, hetwelk zij eerst ge worgd toen verbrand en later onder hare bedstede begra ven had. Nadat de dag harer terechtzitting bepaald was, kwam ook bare tante zich vrijwillig als de moordenares van het kind bij de justitie aangeven en werd daarop gearres teerd. De moeder hield bij de confrontatie met hare tante aanvankelijk vol de daderes te zijn, doch later bekende zij hare onschuld eu zeide, dat zij alleen uit dankbaarheid aan hare tante, die haar van jongst af aan gekleed en verzorgd hadook nu meende verpligt te zijnde schuld op zich te moeten nemen. Hare tante, die daarvoor nog in hechtenis was, was als getuige gedagvaard en hield ook ter terecht zitting onder eede vol, alleen de moordenares te zijn even als de moeder hare onschuld volhield. Het openbaar mini sterie eischte echter voor de moeder 20 jaren tuchthuisstraf, omdat het de geheele ontkentenis en bekentenis van moeder en tante aannam als de bemoeijenis van een derde persoon die daardoor heeft willen pogen beiden uit de handen der justitie te rukken, terwijl haar verdediger tot vrijspraak concludeerde. Het hof zal Donderdag e. k. uitspraak doen. Vrijdag is te Utrecht begraven de overleden hoofd onderwijzer aan de godsdienstige Israëlitische school aldaar S. Mossel. Aan zijn graf spraken de HH. Blaauw en Mr, van Laarleden der godsd. Israëlitische schoolcommissieeu den leeraar L. B. Cerel, maar ook de student van Hoog straten der Utrechtsche hoogeschool. In den nacht van den 20sten dezer heeft er in de R. C. kerk der gemeente Kethel c. a. een brutale inbraak plaats gehad; door, middel van een uitgebroken ruit uit een der kerkramen heeft men zich den toegang binnen het kerkge bouw verschaftal het daarin aanwezige doorzocht en 3 offer- of armbussen opengebrokendie echter te voren waren ge ledigd zoodat gelukkigerwijze niels anders is ontvreemd dan een fluweel overtrek vau een kussen en 2 banen uit een hokje in den tuin slaande. Dingsdag morgen heeft boven dè gemeente Groede een hevig onweder gewoed, waarbij de bliksem sloeg in het huis van een metselaar in de Bleekerstraaten wel door den schoorsteen vervolgens door den gemetselden schoorsteen muur in het woonvertrek langs den wand tot tegen de zoldering, waarin een gaatje werd geslagenwaarna hij een kist met in hooi gepakte glazen pannen ontvlammen deed; daarna keerde hij weder langs den wand, achter een kastje, sloeg een gat in het schoorsteenstuk en verliet zoo w^der door den schoorsteen het vertrek. De vrouw van den metselaar, die in het vertrek aanwezig was, is ongedeerd gebleven. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vianen Ds. F. C. P. W. Meijlink te Waddingsveen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Muiden door Ds. P. A. T. Nahuys, pred. te Ter Aa voor Linschoten door Ds. H. T. Westerouen van Meeteren pred. te Aalburg en Heesbeen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1