Buitenlandsch Nieuws. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Nijkerk op de Veluwe Ds. I. Beman Brouwer te Bodegraven; te Ratisdorp en Schellingswoude de candidaat ür. J. Lam* brechts; te Vleuten de candidaat D. Rijnders te Mont- foort Ds. J. P. R. Laan te Hoenderloo; te Giessen en Rijs wijk Ds. A. Stuffken te Cillaarshoek. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Staphorst, Ds. W. Postmus te Wezepe, die het beroep naar Veendam heeft aangenomen. Een schitterende illuminatie was Vrijdag avond door de zorg van het Gemeentebestuur ontstoken aan den singel i tusschen de Mare- en Rijnsburgsche poort. Verlichte kroonen waren opgehangen op den Singel en op een gedeelte van den weg naar het spoorwegstation. Een prachtige verlichting van een aan den Landbouw toegewijd decoratief, dat de breedte van de Singelgracht hadprijkte aan het eind van het gezicht dat men had van de Sociëteit aan de Rijnsburg sche poortalwaar introductie was verleend aan de leden der Maatschappij van Landbouw en een keurig concert van het muziekcorps van het regement grenadiers en jagers werd ge geven. Ontelbaar was de menigte, die op het smaakvol ver licht terrein der Sociëteit' zich bevond en op de brug en singels zich bewoog. Zondag te 12 uur en Maandag te 10 uur is de Tentoon stelling van Landbouw nog geopend; zij wordt Maandag te 4 uur gesloten, 's Voormiddags te 11 uur neemt de hard draverij een aanvang op de gewezen Maliebaan buiten de Witte poort, toegankelijk, tegen betaling van 10 cents voor iedereen en kosteloos voor de leden der Maatschappij van Landbouw, 's Avonds te 10 uur afsteken van het vuurwerk aldaar, toegang vrij en voor genoodigden en leden van de Maatschappij van Landbouw tot een afgesloten gedeelte. Bij de harddraverij en het vuurwerk zullen muziekcorpsen zich doen hooren. De trekking der Tentoonstellingsloterij geschiedt Maandag op het Raadhuis, 's namiddags ten 1 uur. De uitslag der bekrooningen van ingezonden voorwerpen op de Algemeene Tentoonstelling van Landbouw is als volgt, wat Leiden en omstreken aangaan Dekhengsten voor zware tuig- en ploegpaarden, geboren in 1861 of vroeger, van vreemd of gekruist ras. 2de prijs Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. Veulenmerriën voor zware tuig of ploegpaarden, van inlandsch ras, gedekt in den springtijd van 1864, met haar veulen van de vorige dekking. 2de prijs C. v. Bruchem. - Veulenmerriën voor ligte tuig- en rijpaarden, van vreemd of gekruist ras, ge dekt in den springtijd van 1864, met haar veulen van de vorige dekking. 3de prijs Jhr. Mr. D. T. Gevers van En degeest. - Spannen koets- of rijtuigpaardentot weeldege- bruik bestemd behoorlijk aangespannen.. 2de prijs E. Zirkzee te Koudekerk. 3de prijs Jhr. Mr. D. T. Gevers van Ende geest. - Spannen koets- of rijtuigpaarden, van inl. ras, geboren in Nederland behoorlijk aangespannen. 3de prijs N. J. Stallinga te Leiden. - Spannen ploegpaarden het doelmatigst opgetuigd voor ploegsledc of rolwagen met ploeg, lste prijs S. de Clercq te Lisse. - Jonge paardengeb. in 1861 van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht, lste prijs Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. - Merrieveulens, van inl. ras, geb. in 1864. 2de prijs G. van 't Riet te Oegstgeest. 3de prijs G. C. van der Hoef. - Mer- rieveulens van vreemd of gekruist ras, geb. in 1864. lste prijs N. Koot te Leiderdorp. 3de prijs G. C. van der Hoef. - Rijstierengeb. in 1862 of vroeger, van inl. ras. 2de prijs G. C. van der Hoef. - Melkgevende koeijenniet ouder dan 5 jarenvan inl. ras. Prijzen van het Bestuur K. van der Lee, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest en J. van Haaster. - Dragtige (zoogenaamd Brabandsche) koeijen, ge schikt tot uitvoer naar Brabant of Frankrijk, lste prijs P. Vroun steijn. 2de prijs C. Vollebrecht. 3de prijs G. Brou wer. - Springrammengeb. 1 862, van langwollig vreemd ras. 3de prijs Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. - Twee moeder-schapen met hunne lammeren, van Noord- Hollandsch ras (sprikkelkoppen). 2de prijs P. Vromesteyn. - Vier Texelsche melkgevende lamschapen niet ouder dan 3 jaren. 2de prijs P. Vromesteyn. - Twee fijnste en best ge keurde Texelsche ooischapen. 2de prijs P. Vromesteyn. - Zes ramlammerenvan inl. ras, geb. in 1864. 2de prijs D. H. van Geer te Leiderdorp. - Zes ooilammeren, van inl. ras, geb. in 1864. lste prijs G. Zirkzee te Leiderdorp. - Ongew. schapenwol, lste prijs P. van der Meer te Leiden. 2de prijs W. Sluis te Beemster. 3de prijs J. Jac. Groen te Leiden.- Vetgeweide koeijen. lste prijs C. J. van Izenburg te Leiden, 2de prijs C. Kapteijn te Oegstgeest. 3de prijs W. C. Biben te Voorschoten. - Vetgeweide schotten, geb. in 1861. 2de prijs P. van der Meer. - Twee stuks vette hamels. 3de prijs J. de Graaf te Leiderdorp. - Vette varkens. J. Lutcener te Leiden. - Bokken, behoorlijk opgetuigd en aangespannen, lste prijs P. Coenders te Leiden. 2de prijs H. Snellen te Leiden. - Een toom goud- of zilverlakensche pelkippen van minstens 1 haan en 2 hennen (broed 1863). lste prijs A. Romijn te Leiderdorp. Niet gevraagde voorwerpen. Prijs van het Bestuur J. van der Meer te Leiderdorp. Ouder de met de gouden medaille bekroonde voor werpen komt voor een vlasbraak- en zwingelmachine van den heer B. Bakker te Ridderkerk die een loffelijke aan- beveling bezit, door de algemeene vergadering ter bevorde- ring van vlasindustrie den 19den September 11 gegeven en openbaar gemaakt. Heden Zaturdag had alhier de algemeene vergaderiug der Hollandsche Maatschappij van Landbouw plaats. De voor zitter Jhr. C. van Foreest opende haar met een korte toe spraak, waarin hij het belang van den Landbouw als de eerst geborene onder de takken van volkswelvaart aantoonde en daarmede in verband bragt het belaDg des Vaderlands bij diens bloei. ^Uit het verslag van den staat der Maatschappij bleekdat een afdeeling Katwijk was opgerigt en de Maat schappij 7796 leden in 63 afdeelingen telt, wier toestand over 't algemeen gunstig was. 39 afdeelingen hadden zich doeu vertegenwoordigen, die te zamen 212 stemmen uitbragten. De rekening van 1863 en de begrooting voor 1866 wer den goedgekeurd. Langdurige beraadslagingen hadden plaats over N°. IV, (bet oprigten van akkerbouwscholen). Bij stem ming werd tot de oprigting besloten en met 116 tegen 96 stemmen aangenomen het rapport der commissie om een onderwijzer te vestigen in een der polders en met die school in betrekking te stellen een ervaren landbouwer met houw- manswoningte subsidiëren door de Maatschappij en door de gemeente en provincie, waarin de vestiging plaatsheeft. Overeenkomstig het rapport der commissie werd besloten geen verandering in de wet te brengen. Van de ingekomen antwoorden op de prijsvraag over drameren werd met de gouden medailien bekroonddat met de spreukKomt en ziet, waarvan de schrijver bleek .e zqn Klaas KosterLand bouwer te Twiskterwijl loffelijke vermelding werd toege kend aan dat met de spreukDe ondervinding enz., waar van zich als schrijver bekend maakte Dr. W. C. Staring. Onderscheidene belangrijke mededeelingen werden gedaan over de tongblaar, het klaauwzeerde wormziekte onder de schapen en proeven met mesten. De HH. AmersfoordtHart man, Gevers van Endegeest, van der Vlies en anderen voer den daarover het woord. Een voorstel van de afdeeling Gouda werd op advies van het Hoofdbestuur verworpen en de af deeling Oudewater verwezen naar de Maatschapoij voor Vee- artsenijkunst. De heer Gevers van Endegeest gaf belangrijke mededeelingen omtrent het voorstel der afdeeling Velzen. De beraadslagingen over het stichten van een Rijks Land bouwschool waren opmerkelijk en veelbeteekenend. De Verga dering besloot voorstel IX een jaar aantehouden en benoemde tot lid van verdienste de heer E. de la Valleye te Luik schrijver over den Nederlandschen Landbouw, terwijl bij de keuze tusschen Hoorn en Purmerend de meerderheid bepaalde dat de 19de Algemeene Vergaderiug zal gehouden worden in September 1865 te Purmerend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 5 5°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. Zaturdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60°. Men verzekertdat verscheidene hoogleeraren der uni versiteit te Parijs het congres te Amsterdam zullen bij wonen. Men zal pogingen aanwenden om te verkrijgen dat het congres in het volgende jaar in Frankrijk wordt ge houden. Brieven uit Schwalbach meldendat de Keizerin er

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2