Buitenlandsch Nieuws. ten en vreemdelingen uit de aanzienlijke en burgerstanden een gemengd publiek uitmakende, aldaar vereenigd waren. Meer dan een maakte dan ook de juiste opmerking, dat dien avond ten volle beweeswat het zijn kon en zijn zou als het plein van de Ruïne naar het bekende plan in zulk een plaats van gezellig verkeer voor alle standen werd her schapen. En dat vooral, nu uit het programma en de uit voering van het concert, door Vermaak door Toonkunst aan geboden, ten volle bleek, wat in dit opzigt harmonie ver mag. De keuze der muziekstukken en de bijna onberispelijke uitvoering strekken dat muziekgezelschap tot eer en andere tot beschaming, die niet waarderen wat binnen Leiden nog bestaat. Vermaak door Toonkunst was trouwens vroeger min der bekend als dat het den Burgemeester tot beschermheer had, maar sedert de viering van haar 25jarig bestaan heeft zij zich geëmancipeerd en het ijverig bestuur, het bekwame werkend personeelde bijdragende ledenverdienen den dank der ingezetenendat Leiden nu ook bogen kan op het bezit van een harmoniedie met andere muziekvereni gingen kan wedijveren en reeds bij den aanvang der Land- bouwfeesten binnen Leiden vreemdelingen en stadgenooten op zulk een aangename wijze vergastte. Het bezoek der Tentoonstelling was Donderdag, niette genstaande het terrein door den regen niet gunstig was, toch reeds talrijk. Heden Vrijdag was de toevloed aanmer kelijk, nu het vee, pluimgedierte enz. was tentoongesteld en een rijkdom van landbouwvoortbrengselen te bezigtigen. De lijstender voorwerpen tellen 1182 nommers, terwijl één nommer van werktuigen soms verschillende soorten bevat. Ten 11 uur werd voor het publiek de toegang geopend. Zaturdag is de tentoonstelling van 10 tot 4 uur geopend, 's Namiddags te 5 uur heeft de feestmaaltijd plaats in de Stads-Gehoorzaalte 7 uur muziek van het Leidsche schut- terscorps op Zomerzorg en te 8 uur tooneelvoorstelling in den Leidschen Schouwburg. De uitgeloofde gouden medailles zijn Donderdag toegewe zen aan Jhr. Mr. D. R. Gevers Deijnoot voor de verzame ling vruchten N°. 121 aan Cornelia Schils te Schoten voor vat Noord-Hollandsche boter N°. 167 aan G. Vreeburg te Lisse voor vatfRijnlandsch boter N°. 168; aan M. de Jong te Maasland voor vat Delflandsche boter N°. 169 aan J. Peignat en Comp. te Amsterdam, aan John Keijzer en Comp. te Amsterdam en aan Riphagen en Sandberg te Hat- tem voor verzamelingen van werktuigen N°. 183; aan B. Bakker te Ridderkerk voor een vlaszwingel-werktuig N°. 201 aan D. J. Sanches te Paramaribo voor planteekening eener Bouwhoeve N°. 215. Wij vernemen dat het gedrukt programma van het vuurwerk, dat Maandag avond op het land buiten de Witte poort zal worden afgestoken ook verkrijgbaar wordt gesteld van wege het gemeentebestuur. Wij vernemen', dat de algemeene kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente alhier, in zijn buitengewone vergadering van Donderdag besloten heeftgeen adres aan het gemeentebestuur intedienen dat de strekking zou hebben om het houden van feesten en het geven van een tooneel voorstelling op aanstaanden Zondag te verhinderen of te ver bieden. Donderdag morgen omstreeks 8 uur geraakte een jon geling van een in de Mare alhier liggend spoelvlot in het water en was op het punt van te verdrinken toen Cornelia Meurskoetsier bij den heer Schretlenhem ontdekte, in het water sprong en hem van een gewissen dood redde. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avonds te 8 uur 54°, •te 10 uur 51°. Vrijdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 5 5°, '8 middags te 12 uur 62c, 's namiddags te 4 uur 61°. Te Altorf in het kanton Uri had dezer dagen een vergaej^ing plaats van een vereeniging tot beoefening der histond eil archeologie. De voorzitter, de archivaris Schnel- lerL:\-ld een rede waarin hij het historisch bestaan van 'Willem Teil bestreed. Zoodra dit in het stadje bekend was géwordén openbaarde zich allerwege een groote verontwaar diging over zulk een beweren. De leden der vereeniging uit het karj'on Uri schreeuwden wraak en eischten dat men den mandie zulk een heilige traditie met een schendige hand durfde aanrakenvan het voorzitterschap vervallen zou ver. klaren. Men besloot al vast door ketelmuziek die verregaande onbeschaamdheid te tuchtigen. De overige leden van de ver- eeniging met den heer Schnelller aan het hoofdhebben overwijld de beste partij gekozen en zijn met de eerste stoom boot uit Altorf vertrokken. Een zonderling rechtsgeding heeft te Madrid gediend, Verleden week stond een soldaat voor de rechtbank aldaar, beschuldigd van een gouden beker van groote waarde ge. stolen te hebbendie als een offerande op een der talrijke altaren, aan de H. Maagd gewyd was geplaatst. De soldaat verklaarde, dat hij en zyn huisgezin gebrek lijdende, geen beter redmiddel wist dan den bijstand der H. Maagd in te roepen. Hij had zich dan voor haar op de knieën geworpen, en terwijl hij vurig biddende het oog op haar zijden kleed gevestigd hieldwaarop voor een waarde van 4 millioen francs aan juweelen schitterdehad zij zich gebogenen hem met een vriendelijk lachje den gouden beker toegereikt, Deze verklaring werd door het hof met groote stilzwijgend heid aangehoord en het geval aan de kerkelijke commissie medegedeeld, die oordeelde, dat, hoe onwaarschijnlijk haar zulk een mirakel voorkwam, het nogtans zeer onstaatkundig zou zijn het voor onmogelijk te verklaren. Men gaf der halve den soldaat den beker terugmaar waarschuwde hem tevens om in het vervolg geen geschenken meer van de Heilige Maagd aan te nementerwijl men hem voorts zeer ernstig op het hart drukte, dat de grootste dankbaarheid, die hij de H. Maagd voor haar gunstbetoon kon bewijzen, was, dat hy er een diep stilzwijgen over bewaarde, aange- zien zy liefst in het verborgen weldeed. Een groot aantal dames te Mexico hadden de vergunning gevraagd en erlangd om aan de Keizerin te worden voor gesteld. Toen die plegtigheid was afgeloopen verzochten z\j de Keizerin ten dringendste om van haren invloed gebruik te makenom aan de kerk de geseculariseerde goederen te doen teruggeven. De Keizerin gaf aan de dames op stelli- gen toon te kennen, dat zy zich met die zaak niet wilde bemoeyen. Hierop namen de dames, op raad van anderen, het besluit, om het verzoek den Keizer voortedragen. De ontvangst bij dezen was zeer welwillendmaar toen de woord voerster een gedeelte van het verzoek had medegedeeld viel de Keizer haar in de rede, zeggende, dat zij veel beter zouden handelenindien zij zich met hare huisselijke aange legenheden bemoeiden en daaraan al hare zorgen wijdden. Daarmede konden zij vertrekken. Le Droit deelt mededat te Metz iemand door de correctionnele rechtbank aldaar is veroordeeld tot betaling van 1.50 francs boete en de kosten (het minimum der straf), wegens de volgende overtreding of ontduiking van de post- wet. De persoon in kwestie namelijk correspondeerde met een bloedverwant te Lyondoor het zenden van een dag blad uit Metz, tot den gewonen lagen prys gefrankeerd en in welk dagblad hier en daar letters waren aangestipt, die bij el kaar gevoegd woorden en volzinnen vormden, waarin berigt over den gezondheidstoestand van een kind gegeven werd. - Deze fraude bespaarde telkens 15 centimes aan den pleger, zynde het verschil tusschen het porto van een dagblad en dat van een gewonen brief. Het verhoor van Franz Muller, beschuldigd den heer Thomas Briggs op den North London Railway te hebben ver moord had Maandag in het bureau van politie in Bowstreet te Londen plaats. Een aanzienlijke menigte legde de groot ste begeerte aan den dagten einde het verhoor bij te wo nen het locaal was dan ook natuurlijk veel te klein om alle nieuwsgierigen te kunnen bevatten. Ten elf ure nam het verhoor een aanvang. Prins Humbert, Kroonprins van Italië, woonde het bij en scheen een groote belangstelling te koes teren voor deze zaak. De heer Beard was den beschuldigde als verdediger toe gevoegd. Nadat Muller, die er in den aanvang bleek en neerslag- tig uitzag, was binnengeleid en de heer Giffard de beschul diging nader uiteen had gezet, nam het getuigen-verhoor onmiddelijk een aanvang. Daarby werd door de verschillende personen geconstateerd hetgeen reeds bij vorige gelegenhe den gezegd was. Het tweede verhoor zal aanstaanden Maandag plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2