N". 1409. Donderdag 22 September. Tentoonstelling van Landfoouw-voort- brengselen. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon- I en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u.f de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te LI u., 'a namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-lndisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaaudag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks vau 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Leiden bezit verschillende bronnen van welvaart, maar daaronder is ook hare ligging in het midden van Rijnland niet de onbelangrijkste. Volgens de oude keuren en gewoou- teu mogt niemand binnen de stad een nering uitoefenen dan die geboren of aangenomen poorters warenmaar op de bestemde marktdagen konden de buitenlieden hun koop manschap en waren vrijelijk in de stad ventenwant anders zou de toevoer van de menigte van spijzen en mondkost ol eetwaren afgesneden zijn en de ingezetenen die aangenamen overvloed van dagelijks versch voedsel missen. Zoo dacht er reeds van Mieris over. Jieter de la Court achtte het in zijn tijd //in allen manie- jren geraeden een zeehaven te maken beneden aen den Rijn om soo doende de negotie gemakkelik te krijgen." En hij was de mandie ook het belang van den bloei van Land en Tuinbouw inzag, want het was op zijn landgoed, onder Leiderdorp, dat men de eerste rijpe ananas in Holland ge kweekt zag terwijl uit deszelfs tuinen een menigte van plan ten aan vreemdelingen werden geleverdgelijk dan ook de Jbngelschen van daar de eerste ananasplanten bekomen heb ben. Velen houden het daarom voor niet onwaarschijnlijk dat hij en zijn tuinbaas Willem de Vink degenen zijn aan wie Europa de eerste aankweeking dezer vrucht te danken heeft. Zijn zoon toch slaagde in die kweeking zoodanig, dat de groote zeldzaamheid dezer planten eerlang in Holland ophield. Met recht noodigde Jan van Hout bij de instelling van de Marct der ontsettingste of Feest der verlossinge van 1 tot 10 October 15 7 8 ieder uit „Maect u oock herwaerts aen, comt hier, ghi Patrioot, ,,A1 die met uns waert bli, cumt laet u herwaerts vinnen.- ,,Brenght zuivel, boter, kaes, leer, beesten, wullen linnen; ,,AI 't gunt dat metter hant gewracht wert voor de noot. ,,Cumt hier en toont u hoot. October d' eersten dach „Elck zet zijn waer te vent, opdat hij winnen mach." Aan die practische staathuishoudkundige begrippen on zer voorvaderen- niet zoo dwaas als men tegenwoordig meent, ook mannen van verstandige vooruitgang, - heeft Leiden te danken hare verschillende markten, die ook in onzen tijd zooveel welvaart verspreiden. Getuigen de aanzien lijke hoeveelheden, die ter markt worden gebragt, en de hoogstbelangrijke som, waarop de vermoedelijke waarde ge schat wordt van het slagtvee en trek vee, dat verkocht wordt en in 1863 bedroeg meer dan drie millioenbehalve andere voortbrengselen van landbouw, zooals granen, boter en kaas, waarvan de boter ter markt gebragt alleen meer dan een half millioen gulden beloopt. Welkom is dus ook voor ieder Leidenaar de tentoonstelling die geopend staat te worden en aan stadgenoot en bezoeker den hoogen trap van bloei van den Hollandschen Landbouw zal voor oogen stellen. Dank aan de Maatschappijdie Leiden daarmede dit jaar bevoorrechte en het Hoofdbestuur, dat op een uitstekende en smaakvolle wijze alles bestuurde en regelde. Wel is het lofwaardig, dat Van de zijde der gemeeDte, tot opluistering van die tentoonstellingregering en burgerij een feestelijken toon worde aangeslagen. Wat daaraan wordt ten koste gelegd is een blijk van erkentelijkheid voor de voordeelen die de Hollandsche Landbouw aan Leiden ver schaft. Feestdosch en feesttoonfeestdisch en feestvuur al wat feest viert en tot feestvreugde opwekt't zij zóó dat niemand zich er over schaamt of er zich aan ergertmaar ieder aan zich zelf kan verantwoorden dat en hoe hij feest viert. En al is het dan niet in den geest van onzen tijd en met den taalvorm van onzen tijd of de heerschende begrippen strookende, het is toch een wensch die past in elks mond en voor elke gelegenheidwat ook wissele en keereeen wensch die onzen vroeger Leidschen stads-secretaris Jan van Hout bij soortgelijke gelegenheid ontboezemde: „En dat alsdan een Feest, van slempen niet of drincken, „Noch overdaden groot (die vuil en leelick stincken) „Hier zou ghehoudeu sijn: mer opdat meer en meer „Verbreyt zou sijn, Gods eer, een Feest um Hem te loven.'? LEIDSGH DAIilIL Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voo; Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12» Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1